Güvenli Alan…

P90X’e devam edebilmenin en önemli şartı herkesin de tekrarladığı gibi “motivasyon”. Sporda motivasyonu elde edince gelen devamlılık, devamlılığın sağladığı pozitif gelişmelerle de süper kahraman olup hayatımızın bir çok aksayan yönünü toparlayabiliyoruz. Bir noktada Crane hareketini yapabilen süper kahramanlar olup psikolojimize de el atıyoruz! (Bugün ilk kez denedim, ilk denemede önce yastığın üzerine, sonra da koltuğa çarptım, çıkardığım ses yüzünden, babam telaşla aşağıya indi. Olsun ilk Yoga!)

Sporu hayatımıza dahil etmek büyük bir değişiklik, hatta devrim. Vücut buna direniyor, ağrılar, sızılar, yorgunluk ama bence asıl direnci beynimiz ortaya koyuyor.

İnsan beyni bir garip mahlukat, daha keşfedilmemiş bir çok yönü var. Klişedir, insanı hayvandan ayıran eylem düşünme yetisidir denir. Evet bir noktaya kadar doğru ama hâla iç güdülerimiz var. Hatta hayatımızda bir çok kararı iç güdülerimize göre veriyoruz, düşünün hayatınızda ne değişiklik yapmak isteseniz, beyniniz aynı anda size bir şeyler söylemeye başlar. Genelde alıştığı yerde kalmak üzerine bir şeyler fısıldar. Genellikle yeni şeyleri sevmeyiz.

Geçen hafta bir arkadaşım bir sebepten ötürü muhabbet kuşunu bize getirdi. Kuş duta dönüştü, ses çıkarmadı, yemek yemedi. Yeni bir yere geldiği için kendini tehlikede hissettiğinden böyle davrandı. Aslında düşünebilse bir sorun olmadığını anlayabilirdi veya bir bahane bulup kendini rahatlatabilirdi.

Biz düşünüyoruz da ne oluyor? Kendimizi kandırıyoruz, bildiğimiz o çerçevenin içerisinde kalmak için bilinç altının fişeklediği noktaları, beyin destekliyor ve biz kendinizi bir kısır döngünün içerisinde buluyoruz. Hep aynı noktaya dönüyoruz, bildiğimiz yere.

Kendi adıma, morali çabuk bozulan biriyim, anında hüzünlenirim. O şarkıyı dinledim, o dizide bu oldu, facebookta bunu gördüm, şu kitapta bunu okudum, yolda yürürken bunu gördüm, annem bana şunu söyledi… hüzünlenir, üzülür, düşünmeye başlar ve kendinden bıkmış alışkın olduğum hale geri dönerim.

Ben de spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte kendime güvenli alanlar yaratmaya başladım. En azından beynim spor ve sağlık beslenmeyi huy edinene kadar, beni etkileyecek bir çok şeyden uzak durmaya karar verdim. Beni hüzne sürükleyen şarkıları bir süreliğine mp3 çalarımdan uzaklaştırdım. Tv’den ve dizilerden kaçtım. Sosyal medya kullanımımı minimuma indirdim. Kitap okurken daha seçici olmaya başladım (Charles Bukowski bir süre kenarda dur). Alkollü ortamların hepsini belli bir süre kendime yasak ettim.

Bir nevi 10.000 km bakımındayım :-) bahanelere saklanmak için iyi bir yerde değilim. Bahaneleri üretmeyi kesemediğim için böyle önlemler aldım.

Herkesin kendi bahane skalası var, benimki hüzün, birinin eski sevgilisidir, sizin ki ne?

Kasları şaşırtıyoruz, biraz da huyları şaşırtalım. Bize yararı olmayan gıdaları nasıl kendimizden uzaklaştırıyorsak, moralimizi, motivasyonumuzu düşürecek duygusal durumları da biraz uzaklaşmak yararlı olacaktır.

Sonuçta bu bir değişim programı, belki de en zor yanı Crane değil, kendimizi ikna etmek.

Güvenli Alan Janset

6 Yorum

 1. Göktuğ Gök

  Bukowskinin öldüğü yıl doğduğum için üzgünüm ama kitaplarını okuyarak ona olan borcumu ödüyorum. O gitti ve onun yerine ben geldim diyerek herkesten özür diliyorum en azından Bukowski severlerden :)

  Cevapla
  • jashyni

   ve karşınızdaaa 2000lerin Bukowski’siiiiiiii :) özrünü ben kendi adıma kabul ediyorum :)

   Cevapla
 2. Metehan

  Merhaba Janset,
  Hayal ettiğin birşey için bir vizyon için çalışıyorsun. Her gün, her hafta, her ay, kendini daha çok güçlendiriyosun.
  Hem vücut, hem karakter, hem beyin, hepsi güçleniyor. P90X’de bir Dvd’yi yapıp o çalışma modundan çıktıktan sonra dünden çok daha kuvvetli bir insansın. Vücut için değil akıl için karakter ve kişilik için daha kuvvetlisin daha özgüvenlisin.
  Senin yapamayacağın hiçbirşey yoktur dünyada, inandığın müddetçe.

  Cevapla
  • jashyni

   Kendime bir defter aldım, her gün spordan önce ve sonra oraya bir şeyler yazıyorum. Birde yiyecek-içecek günlüğü olarak kullanıyorum kendisini.

   Bu gün oraya “bilinç”le alakalı bir şeyler yazmıştım. Noktasına virgülüne dokunmadan sana aynen aktarmak istiyorum :)

   …Herkes bir bilinç seviyesi ile doğuyor. Bazıları dışa dönük, bazıları kendilerine, bazıları ise mini guru olarak dünyaya gelmişler (Mesela Metehan)…

   Senin kurabildiğin şu cümleleri kurabilmek için insanlar tonlarca parayı uzmanlara döküyorlar :)

   Yazdıkların benim için, çok değerli ve kesinlikle motivasyon kaynağı, teşekkür ederim :)

   Cevapla
 3. Sevgili Janset… Ne diyeyim… Süper bir motivasyon yazısı olmuş.

  Öyle ki aslında yeni bir yazı yayınlamak için “Yazılar” bölümüne girmiştim ama seninkini görünce, bunun üzerine artık ne yazsam boş dedim (bu günlük :-)

  Bu yazı, sitenin tepesinde kalmayı ve okunmayı hak ediyor.

  Umarım motivasyonun hep zirvede kalacaktır ve beraberinde istediğin sonuçlar da gelecektir.

  Not: Burada benden başka Charles Bukowski hayranları olduğunu görmek de güzel. Belki dünkü yazıdaki koca göbekten aklına gelmiştir, Charles Bukowski biraz koca göbeğiyle de meşhurdur :-)

  Cevapla
  • jashyni

   Çok sağolun hocam :)

   Charles Bukowski göbeği ve alkolü :) ne zaman okusam, karakterleri yada kendisinin o havası bende alkol al alkol al gibi bir hava yaratıyor. Gerçekten okumaktan çok hoşlandığım bir yazar. Sırf anadilde okuyayım diye İngilizceyi gerçekten öğrenmem için motivasyon kaynağıydı :) ama bir süre de olsa uzak durmam gerekiyor kendisinden :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız