Zaman Bulmak değil, Zaman Yaratmak!

Egzersiz yapmamanın bahaneleri sırlamasında Top 10 yapsak, “zaman bulamıyorum” bahanesi birinciliği muhtemelen kimseye kaptırmayacaktır. Yine aynı sebepten ötürü de “6 dakikada karın kasları” ya da “günde sadece 10 dakika ile muhteşem vücut” gibi üçkağıtçı umut tacirleri ara ara görünür ve kaybolur. Hatta çoğu zaman P90X’in “Öncesi & Sonrası” fotoları da o kadar inanılmaz derecede iyi ve etkileyicidir ki, bilmeyenler tarafından bu tip safsatalardan biri zannedilip göz ardı edildiği bile olur.

Oysa o “öncesi” hallerinden dağlar kadar farklı “sonrası” fotolarında, her zerresi akıtılan terler ile hak edilişin öyküsü vardır. Bunu sadece P90X’i yapanlar bilir. P90X’i başarıyla götürenler, “zaman bulamıyorum” demez, zaman yaratır! Ve aslında bu zamanı yaratabilmek de sanılandan çok daha kolaydır. İşte bu sebeple, “1 saatlik egzersiz, gününüzün sadece %4’ü” kampanyasını yaratıp, 1 milyondan fazla kişiye de email ile göndererek bunu hatırlatmıştık.

Eğer gerçekten isterseniz, o reklamlarıyla neredeyse 3 saati bulan yerli dizilerden bir tanesinden vazgeçip bile, sizi istediğiniz vücuda kavuşturacak adımı atabilirsiniz. Hatta onu da mı yapamıyorsunuz, Ab Ripper X’in (Karın Parçalayıcı) 11 hareketini ezberleyip, DVD’siz televizyonda dizi ya da maç izlerken yapanları da biliyorum, o da olur.

Siz yeter ki isteyin. “Zaman bulamıyorum”u bir kenara bırakın ve zamanı kendi ellerinizle yaratın… Eğer gerçekten isterseniz, sizin elinizden hiçbir şey kurtulamaz…

Günde-1-Saat-Spor

16 Yorum

 1. Burakan

  Bende birkaç gündür hastayım ve diyet veya sporu yapamaz hale geldim günde küçücük birşey yemek yeter hale geldi halsizlik başağrısı derken spor da gümledi okuldanda raporluyum ama bugün kaldığım yerden dönüceğime söz verdim ve bugün hasta halimde burnumu çeke çeke plyometrıcs i yaptım Bahaneler sizi durdurmasın ben hasta halimde yapıyorsam ;)

  Cevapla
 2. Aykut abi, ab ripper’ı antrenmandan hemen sonra yapmanın avantajları nelerdir?

  Cevapla
  • ARX’in her zaman, istenilirse aynı günün başka bir zamanında da yapılabileceğini savunurum. Ama eğer ana egzersizden hemen sonra yapmaya kondisyonunuz yetiyorsa, vücut zaten fazlasıyla ısınmış olacağı için daha faydalı olacaktır.

   Ama aksi durumda da, Ab Ripper X hareketleri kolaydan zora gidip, yine sonunda soğuma hareketleri ile sonlandığı için, ısınma konusu da büyük sorun olmayacaktır.

   Cevapla
 3. ayhan3404

  bende sabah 7 kalkar sporumu yaparım bunun gün içinde ki etkisinigörüyorum daha dinç ve zihinde oluyor insan

  Cevapla
 4. günün 1 saati olumlu yönde işler yapmak ve 90gün sonunda değişim saglamak internette sosyal medyada okadar çok vakit öldürüyoruz ki 1 saat spora ayırmak çok az kalıyor o 1saati yapmak için yapmak yerine dolu dolu geçirmek gerekir ve benimde karşılaştım 1 kez bahanelere sıgınıp yarıda bırakınca bu sürekli tekrarlanıyor
  türkiyede gunde 1 saat egzersiz yapanları araştrsınlar çok az bir ort.. çıkar buda sizi azınlık ve özel yapar ant devam:D

  Cevapla
 5. Hocam; bu yazınızda bana dokunan en çok ” Yapamayan ya da yarım bırakan biri, aslında “gerçekten istemediği” için yapamamıştır. Ama tabii ki onlar için de yolun sonu değil. Zaten çoğu zaferin alında daha önceki mağlubiyetler yatar.” oldu. 2 kasım’da setim elime ulaştı ve 19 Aralık’a kadar 3 kez başladım ve çeşitli bahaneler uydurarak bırakıp durdum. Sonra gerçekten şu anki vücudumla ne kadar sağlıklıyım ve mutluyum bunu sorguladım. ( Tabii ben formu doldurduğumda 85 kg idim, 19 Aralıkta ise 86,5. Bunun da motivasyonumu arttırdığı bir gerçek )Artık yeter ben eski sağlıklı ve mutlu hissetiğim kiloma dönmek istiyorum dedim ve başladım. Şu an 6 günümdeyim. İstesem yine bir sürü bahanler yaratabilirim zamansızlık konusunda: çalışıyorum, 4 yaşında kızım var, ev işi, yemek yapmak vs. derken gün nasıl geçiyor anlamıyorum, sağlık problemleri de cabası. Bu sefer hiçbir şekilde yılmayacağım. Hatta Pazar günü kzım biraz rahatsıdı, akşam bir türlü uyumadı vs. Tam bugün yapamayacağım derken kendimi gecenin 12:00 sinde Yoga yaparken buldum. Evet çok uykusuz kaldım, fakat bırakmamanın verdiği hazzı anlatamam. Umarım vakti geldiğinde ben de zaferin tadını alacağım ve sizlerle paylaşacağım. Sevgiler

  Cevapla
 6. Pınar BAYTAR

  bahane bulmak o kadar kolay ki bu hayatta hiç bir zaman kolayı seçmicem.6.haftama dün itibariyle başladım..bahanem olmasına rağmen ben yok diyorum,durmicam bahanelerin beni yenmesine izin vermicem bu kadar kararlıyım :)

  Cevapla
 7. Diyojen

  Bu güne kadar benim ne işim varmış spor salonunda dediğim bir program , ciddiyet gerektiriyor yoga yaparken savaşcı pozisyonunda ter boynundan aşağı akıyorsa doğru yoldasın diyorum kendime …
  3 idiots filminden bir sahne
  -- Hocam projeye çalışamadım.
  + yemek yemeye yada uyumaya vaktin vardı ama ….

  akşama programım varsa sabah erkenden kalkar o günün sporunu yaparım arkadaş bahanelere saklanmamak lazım…

  Cevapla
  • Teşekkürler, süper bir yorum; beni bile şimdi motive etti :-)

   Bu arada ben o değişim fotomdaki sonuçlarımı, kara kışın ortasında, kızım henüz 40 günlükken, 8’de başlayan bir mesaide, her sabah 5:45’te uyanarak almıştım. Şimdi çoğu kimsenin koşullarının başlamak için benden daha iyi olduğunu tahmin ediyorum.

   Cevapla
   • Diyojen

    Biz boşuna mı hayranız size hocam :)

    Cevapla
 8. Hayatin hic bir alanında olmadigi gibi calismadan elde edilmez.en büyük bahanemizdir zaman bulamamak ama neler için ne kadar zaman bulduğumuzu burada saysak sayfalar sürer herhalde.
  En büyük tehlikede sanirim büyük bir motivasyonla baslayip hemen vazgecmektir.çünkü Zor birşey olduğu inkar edilemez umarim ben ve tüm yeni başlayanlar ilk günkü motivasyonu hicbir zaman kaybetmeyiz.

  Cevapla
  • Motivasyon, P90X’te başarı için kesinikle 1 numaralı etmendir. Aslında “devamlılık” denir ama motivasyon olmadan o da olmaz. Yani zorla bir insana 90 gün boyunca “PLAY” tuşuna bastıramazsınız. Sadece insan kendi isterse olur. Yapamayan ya da yarım bırakan biri, aslında “gerçekten istemediği” için yapamamıştır. Ama tabii ki onlar için de yolun sonu değil. Zaten çoğu zaferin alında daha önceki mağlubiyetler yatar.

   Neyse… çok derin konulara girmeyeyim :-) İlk günkü motivasyonunuzu hiç kaybetmemeniz dileğiyle…

   Cevapla
 9. Hocam yine çok doğru söylemişsiniz. Zaman bulamamak tamamen bahane. Bunu en sonunda P90X 2. turumda idrak edebildim (yanlış anlaşılmasın, daha önce idrak edemediğim için ilkini yarım bırakmıştım).

  Ve çok sıkı bir takipçi olsam da aslında nadir yorumda bulunuyorum ama aşağıdaki görsel çok etkileyici. Onu da belirtmek istedim.

  Herşey için çok teşekkürler. Şu anda P90X’imle ve yeni hayat tarzım ile inanılmaz mutluyum. Bunu çevremdekiler de farkediyor. Sadece değişen fiziğimden değil, hayatımın her alanından bahsediyorum. Anlatılmaz yaşanır :-)

  Cevapla
  • Teşekkürler. Böyle düşünmenize ve hissetmenize de çok sevindim. Tekrar başarılar…

   Cevapla
   • 8aydır spor yapıyorum 53kilodan 68kadar çıktım bütün kaslarım cıktı cok cok dolgun ve ıyı sadece karın kası için saglam bir program lazım yardımcı olabılırmısınız hocam ?

    Cevapla
    • Merhabalar,

     Bölgesel yağ yakımı diye birşey söz konusu değildir. Bu yüzden tavsiyem, komple bir tur P90X yapmanız olurdu. Verdiğiniz özelliklerde, bundan daha iyi bir karın kası çıkarıcı program tanımıyorum.

     Cevapla

Yorum Paylaşınız