21 Gün Geride Kaldı

21 günün önemine Aykut Hoca’nın değindiğini biliyoruz (Sihirli Rakam:21). En önemli dönemi atlattım çok şükür diyelim. Bu 21.gün benim daha önce sakatlık geçirdiğimi öğrendiğim gündü :-) Benim için ayrı bir önem arz ediyor bu sebepten. Doktor bir ay boyunca ayağına yüklenmemelisin, spor yapmayacaksın dediğinde başımdan kaynar sular dökülmüştü. İşin komik tarafı 1 ay istirahat ettikten sonra motosiklet kazası geçirdim ve diğer bacağımı da sakatlamış oldum. Bu sırada başka bir şehirdeki başka bir doktor, diğer bacağımda bir ay istirahat gerektirecek hiç bir şey olmadığını söyledi! (burada kafamı duvarlara vurabilirim ya da başka kafaları…) 1 ay da kaza sonrası dinlenme dönemimdi. Bacağım iyileşir iyileşmez önce koşulara, bir hafta kadar sonra da P90X’e başladım…

Bugün dinlenme günüm, kendime beslenme konusunda da müsaade verdim. Özlediğim şeyleri yedim içtim. Bunların arasında şarap da vardı (benim içmeyi tercih etmem, alkolün zararlı olduğu gerçeğini yadsıdığımı göstermiyor). Şarap konusuna diğer içkilerden hep daha masum bakmışızdır. Bir kadeh içmenin sağlıklı olduğu vb. söylentileri duymuştum, doğruluk payı nedir sizce?

3 hafta boyunca beslenmeme hiç olmadığı kadar dikkat ettim, yağsız tuzsuz bulgur pilavı hiç fena olmuyormuş. Et pişirirken yağa ve tuza çok da gerek yokmuş. Sağlıklı atıştırmalıklarla, diyet psikolojisine girmeyebiliyormuşsunuz. Meyve suyu ve kola olmadan, ayrıca soğuk çaylarsız da yaşamımızı devam ettirebiliyormuşuz. Dışarı da hiç yemek yemedim bu süre boyunca, arkadaşlarımla oturmaya gittiğimde de bitki çayı ya da maden suyu gibi alternatifleri tercih ettim.

Şu an bir öğrenci evinde tek başıma kalıyorum, yani P90X kampı gibi bu ev. Arada sırada yalnızlıktan kaynaklanan sebeplerden ötürü dört duvar arasında spor yapmaktan sıkıldım, nefret ettim bu histen. Başka bir boyut, P90X olmasa gerçekten çok sıkılıp bu evde tek başıma kendimi yemeğe verecektim. Tony ve çetesi gerçekten çok faydalı arkadaşlar ,bu iyi huylu arkadaşların faydalı olmasının dört nedeni daha:

1) 90 günde sonuç alacağınızın garantisi var:) bu devamlılık göstermenize neden oluyor.

2) Sadece 90 gün olduğu için bitiremediğinizde kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Tekrar başlamanıza neden olan etmen de bu.

3) Şuramı biraz daha çalıştırmam gerek, şu egzersizler inceltir, bunlar şişirir gibi kafa karışıklığı yok, her derde deva! Bunlar zaten benim için düşünülmüş ve sıraya sokulmuş.

4) P90X-Türkiye gibi güzel bir paylaşım platformunda ya da sadece internette bunu yapıp başarmış insanları görmeniz motivasyona sebep olurken bırakmanızı engellemiş oluyor.

Şu anki durumum, başladığımda 60 kiloydum (59.6 tam olarak aslında), kilomda pek oynama yoktu en son tartıldığımda, ben de bir ay bitene kadar tartılmamaya karar vermiştim. Olumlu ufak tefek değişimler seziyorum kendimde ama en önemlisi kendimi çok çok çok esnek, hızlı, güçlü ve atik hissediyorum.

İkinci aya geçmek beni motive edecek, ikinci ayı görememiştim. Program değiştiği için sıkılmamı engelleyecek, hem benim hem de vücudumun.

Bu süreçte, meyveli maden suyu ve soğuk çay aşığı olarak ve kola zararlı diye soğuk çay içen biri olarak bunun masum olmadığının farkına varmamı sağlayan Aykut Hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır gerçekten. P90X çetesi daha da büyürse, bu zararlı içecekler ve yiyecekler tarihe karışır mı, ne dersiniz?

16 Yorum

 1. Erkan

  Soğuk çay olamdan yaşayamayanlar için basit bir tarifim var. Kendim sık sık yapıp içiyorum, hazırın yerini tutmaz belki ama nefsinizi fevkalade köreltiyor. tadı da yakın.

  normal şekilde demlediğimiz 2 su bardağı çayı iyice süzüyoruz, yarı yarıya normal su ilave ediyoruz. 5 bardaklık demlediysek 2.5 bardak su şeklinde. ardından 2 tane şeftaliyi rondoda püre haline getirip içine koyup tekrar hızlı devirde iyice karıştırıyoruz. karışımı tekrar süzüp süzgeçte kalan şeftali posasını temiz bir tülbentin içine alıp bohça şekline getirip, süzülmüş çayımızın içine koyup 2 saat kadar bekletip, çıkarıyoruz, tülbenti iyice sıkıyoruz ki şeftali aroması karışımımıza iyice sirayet etsin. hijyen kurallarına riayet ediyoruz tabi bunları yaparken. ardından dolaba koyup soğutuyoruz. sonra lıkır lıkır içiyoruz. şekersiz doğal haliyle soğuk çayımız hazır. deneyin, bir müddet sonra seveceksiniz.

  Cevapla
  • musess

   çok güzel bir tarif olmuş paylaştığınız için teşekkür ederiz.annemin bir şeyler süzmek için kullandığı özel olarak diktiği tülbentler den almam farz oldu artık…şeftali yerine karpuzu denemek istiyorum bende acaba karpuz nasıl olur….eminim tadı da güzel oluyordur zaten ben 13 yaşımdan beri şeker kullanmıyorum annemin kolesterol çıkmıştı bende ona yardımcı olmak için bırakmıştım kendini yalnız hissetmesin diye.öyle olunca tadını yadırgamam diye düşünüyorum .zaten hazırlar çok şekerli geliyor damak tadı alışık olmadığı zaman teşekkürler srgl:)

   Cevapla
   • nctby

    ananası da tavsiye ederim. tadı yoğun olduğu için Srgl nin verdiği tarife yarım ananas o çayı şenlendirir:)

    Cevapla
    • musess

     o zaman ananası da denerim :)soğuk çay içmeyeli yıllar olmuş gibi hissediyorum şuan…….piyasada olmayanlardan yapıp şeftali ve ananası da karıştırabiliriz hatta

     Cevapla
 2. Selam Musess,

  Öncelikle 21. gününü tebrik ederim. Evet, P90X’te kritik dönemeçlerden biridir ama hafifletilmiş (ağırlık antrenmanları ve Ab Ripper X’in olmadığı) bir hafta imdada yetişir ve yeni ayda yeni egzersizlerin eklenmesi ile heyecan devam eder… Sonununu çok iyi getireceğinden şüphem yok.

  Şarap konusu hep tartışılır ama kötünün iyisidir. Örneğin bir kadeh Baileys (Irish Cream) içmenin oturup bir dilim cheesecake yemekten farkı yoktur. Bir de alkolü kötü kılan, beraberinde tükettiğiniz besinlerin kıymetli besin öğelerinin vücut tarafından emilimini kesmesidir. Yani iki 500 cc’lik biranın yanında tüketilecek koca bir pizzanın nereye gideceği bellidir, direkt göbeğe! O yüzden alkol tercihinin yanında, yanında ne tüketileceği tercihi de belirleyicidir. Dediğim gibi, şarap kötünün iyisi olarak nitelendirilir, özellikle de beyaz yerine kırmızı şarap.

  Cevapla
  • nctby

   paralel devletten sonra paralel p90x de varmış:) musess ile aynı günde birbirine paralel olarak devam ediyor sporumuz. onun yazdıklarına çok yakın şeyler yaşadıklarımız ve Aykut Hocam 21 gün için yazdığınız mesaj benim için de çok önemli. en sevdiğim antrenman olan 8. dvd merkezi sinerjik bu hafta 2 tane var ilk günden sonra onu çok özlemiştim.

   Cevapla
   • musess

    NCTBY bu gün yoga günümüz yanılmıyorsam:).Bir ayı bitirdik neredeyse :)çoğu gitti azı kaldı diyemesekte…… merkez sinerjik gerçekten çok eğlenceli bir dvd .ilk ay değişim resimlerinizi merakla bekliyorum sizin bir de teoman t ile yarış halindeydiniz galiba…..çok iyi sonuçlar gelecek gibi gözüküyor.aynı anda başlamış olduğumuzu bildiğim için egzersizlere başlamadan önce sizin tamamlayıp tamamlamadığınızı merak etmiyor değilim.:)

    Cevapla
    • nctby

     evet bugün yoga günü. GS-FB maçı için bi kaç arkadaşım gelcek bana. hem yemek hem maç izlemek için. onlar gelmeden iş çıkışı yogayı aradan çıkarmam lazım:) ilk gün fotomu çektim, bitiş fotomu da çektim ama büyük ihtimalle bende kalır fotolar. teoman t ile yarışta değilim sanırım başkasıyla karıştırdın? ama yarışa gircek birileri varsa rekabet güzel olurdu:) egzersizleri artık sabahın erken saatlerinde yapmayı planlıyorum 5:45 uyanıp 6 da başlayıp 7:30 gibi evden çıkıyorum. sağlam bir kahvaltıyla güne iyi başlarım diye düşünüyorum.

     Cevapla
     • nctby

      bitiş fotomu çekeceğim olcaktı:))

      Cevapla
     • musess

      evet karıştırmışım :)erkenden yapmak daha iyi oluyor ilk denemem de 6 da kalkıp bitirmiş oluyordum 7 buçuk gibi gün daha enerjik geçiyordu.sarınırım direk 1 ve 90 olarak mı paylaşacaksınız ben mi yalnış anladım

      Cevapla
      • nctby

       fotoğrafı 1. gün başlamadan çektim. 90. günü de çekcem ama paylaşıp paylaşmamak konusunda kararsızım açıkçası. belki Aykut Hocaya whatsapptan gönderirim sadece eseriyle övünmesi için:))

       Cevapla
       • musess

        :):)inşallah sonuçlarınız bizim de motivasyon kaynağımız olur diyeyim o zaman …..

        Cevapla
  • musess

   Teşekkürler Aykut hocam .Bugün yeni bir şey öğrenmiş oldum sayenizde bileys ıris cream bir irlanda viskisiymiş:)
   programı tamamlamayı çok istiyorum 3 tur yapmak aslında amacım 9 ay buranın müdavimi olacakmışım gibi gözüküyor kendime buradan bakınca.bahsettiğiniz içki de görsel olarak çok içilesi gözüküyor.Bu hafta iki kere yoga olması çok güzel bitirince en çok keyif alıp iyi hissettiğim egzersiz.
   Aykut hocam dinlenme haftasında kendi antremanımı yapmamın bana zararı olur mu?bunu nasıl düzenleyebilirim.

   Cevapla
 3. UgurDUZLA

  Şarap için bende özellikle kalbe filan çok faydalı diye çok duydum ama bana göre içinde alkol olan herşey zararlıdır diye düşünüyorum, ben gerçi dini inanç olarak alkol kullanmam ama belkide faydalıdır gerçekten. Diğer dediğinizde çok haklısınız gerçekten yağ, tuz veya şeker yada asitli içeçek olmadan gerçektende yaşanabiliyormuş onu anladım özellikle benim gibi gün aşırı bir oturuşta 3 -- 4 tabak makarna değilde haftada yarım tabak makarna ile de yaşanabiliyormuş çok şaşırdım gerçekten :) :)

  Cevapla
  • musess

   faydalı olduğu söyleniyor ama sonuç olarak aynı faydayı alabileceğiniz alkolsüz alternatiflerde var.geriside kişisel tercihe kalmış,kırmızı şarap kan yapar derler ama kan yapan bir çok yiyecek mevcut alkolsüz olarak..gün aşırı üç dört tabak makarna oldukça fazla bir miktar iyiki bu alışkanlıktan vazgeçmişsiniz.nede olsa sadece bir tane bedenimiz var sonuçlarınıza baktım az önce çok başarılı 2.turda başarılar…..

   Cevapla
   • UgurDUZLA

    Teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum Paylaşınız