Zayıflama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Amaç sağlıklı zayıflama olduğunda, aslında doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Diyetin kelime anlamı “sağlığı korumak, geliştirmek ve düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni” olmalıdır. Bu düzen, kişinin yaşamına göre uyarlanmalı ve hayat boyu sürmelidir. P90X-Türkiye olarak, işte size zayıflama hakkında doğru bilinen yanlışları sıraladık. Eminiz, içlerinde siz de doğru sandığınız ama aslında doğruluktan uzak olan değer yargıları bulacaksınız. Sizin doğru bildiğiniz yanlışlar neler?

1) Gereksiz saat sınırlamaları

“Sabah 8’de kahvaltı yapmalı”, “Akşam 7’den sonra bir şey yememeli” gibi söylemler son derece yanlış. Herkesin hayat stili, çalışma şekli farklı. İstediğiniz zaman kalkıp, istediğiniz zaman yatarsınız. Bu sizin sağlıksız beslendiğiniz anlamına gelmez. Sadece sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde enerji almanız, gün içinde de 4 saatten uzun süre enerji almadan geçirmemeniz gerekiyor.

2) Su içme ile ilgili teferruatlar

“Yemekte su içilmez”, “Yemek arasında su içmeyin”, “Yudum yudum için”, “Lıkır lıkır içmeyin”, “Yok, lıkır lıkır için” gibi ardı arkası gelmeyen öneriler… Önemli olan yeterli ölçüde su içmeniz ve vücudunuzu su kaybından korumanız. Nasıl ve ne şekilde içeceğiniz tercihinize kalmış.

3) Metabolizmanızın size savaş açtığı yalanı

Metabolizma vücudunuzdaki bütün kimyasal olayların toplamına verilen addır. Vücudunuzdaki enerji dengesi, metabolizmanın içinde süregelir. Aynı kiloda takılmanız, kilo verememeniz metabolizmanın direnci değildir. Sizin, beslenme şekliniz ve sağlamanız gereken eksi enerji dengesini (kalori açığı) sağlayamadığınızın göstergesidir. Harcadığınız enerji, besinlerle aldığınız enerjiden fazla olacak ki vücudunuz yağ depolarını yakabilsin, siz de kilo verebilin.

4) Mucizevi yiyecek safsatası

Ne kadar sağlıklı olursa olsun mucize yaratacak yiyecek yoktur. “Şunu ye kilo ver, bunu iç vücudun yağ yaksın” diye bir mantık yok. Unutmayın; fazla kilolarınızı siz zaman içinde yavaş yavaş aldınız ve ancak siz verebilirsiniz. Kilo vermek için enerji dengesini tersine döndürmeniz yeterli.

5) Detoks ve arınma adı altında bağırsak temizleme seansları

Aslında bu şekilde bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri atıp bağırsak florasını bozmuş oluyorsunuz. ‘Detoks’un kelime anlamı ‘toksin maddelerin atımı’dır. İnsan vücudu, yapısı gereği toksin maddeleri her gün yavaş yavaş atar. Detoksu her gün azar azar yapmak için; bol su içmek, hareket etmek, sağlıklı doğal yiyeceklerle beslenmek, düzenli uyumak gibi alışkanlıklar edinmek yeterli. Böylece metabolizmanız dengeli çalışır, ödem olmaz, toksin maddeler temizlenir ve gerçek detoks gerçekleşir.

6) Popüler diyetlerle kilo vermeye çalışmak

Bu tür diyetler, içeriğinden çok ismiyle prim yapar. Uyduran kişinin adı veya soyadı kullanılarak dilden dile aktarılır. Bu tür diyetlerle kilo verilse bile yetersiz beslenme yüzünden verilen kilolar sonradan fazlası ile alınır. Üstelik vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı birçok sağlık sorunu da yaşanır.

7) Ekmeğin kilo aldırdığı aldatmacası

“Ekmeği kes kilo verirsin” cümlesi klişedir. Oysa ekmek, temel besin grubu yiyeceklerden biri. B grubu vitaminlerinin de temel kaynağı. Ekmek ve ekmek grubu yiyecekleri tüketmemek metabolizmanın çalışmasını önler, kilo alımını kolaylaştırır, sağlığı bozar. Ekmeği tümüyle kesmeden, kontrollü tüketmenizdir doğru olan.

8) ‘Diyet ürün kilo verdirir’ inancı

Diyet ürünlerle zayıflamaya çalışmak boşa kürek çekmektir. Diyet ürünler kilo verdirmez. Hatta temel besin grubu yiyeceklerin diyet olarak tüketilmesi kilo almayı kolaylaştır. Süt, yoğurt, peynir grubu yiyeceklerin light olanlarını değil, normal doğal yapıda olanlarını tercih edin. Böylece yağ-asit dengesini sağlıklı kurmuş olursunuz. Ayrıca süt ve yoğurdu doğal yağ yapısında tüketmek daha uzun süre tok tutar ve ani şeker düşmesini önler.

9) Zayıflama ilacı ve çayları ile kilo verme ümidi

Yıllardır yapılan çalışmalar gösteriyor ki zayıflatan sağlıklı bir ilaç üretilmedi. Vücudun alınan fazla enerjiyi yağa çevirip depolaması sağlıklı bir durum. Sağlıksız olan, sizin kontrolsüz şekilde yemeniz, sonuçta kilolu, hatta obez olmanız. Zayıflama ilaçları ya da çayları, durumu daha da sağlıksız hale getirir. Bunu anlamak için kullanılan ilacın yan etkilerini düşünmek yeterli. ‘Yeşil çay da kilo verdirir’ beklentisini abartmak yanlış. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ama etkisi küçük boyuttadır. Ancak sağlıklı beslenir ve yeterli fiziksel aktivite yaparsanız, günde 1-2 fincan yeşil çay içmek yarar getirir.

Siz de bunun gibi birkaç küçük noktaya dikkat ederek, “sağlıklı beslenmeyi” bir yaşam biçimi haline getirebilir ve kavuştuğunuz ya da kavuşacağınız muhteşem yeni fiziğinizi daima koruyabilirsiniz.

.

6 Yorum

 1. teşekkürler hocam sizin bana ilk söylediniz şey buydu dogru beslen diet yapma kendini kasma bir çok program gördüm ve diet menüleri ciddi anlamda p90x gibi özgür serbest ve menüsü bol kısıtlı olmayan bir program görmedim caydırıcılığı da yok 5 ay oldu 4 aydır beslenme tab hiç bakmadım cünkü basit ve yapılabilen her eve uygun bir program son 3 gundur mot. zirvesindeyim 90 gun yazımda 30 uncu gunde 40 gunde mot kaybedenlerin mot. nasıl yükseltebilecegine dair birşey ögrendim 3 gun önce birşey yapdım ve 3 gundur mot.zirvede rutinligi attım üstümden yeni başlamış gibiyim .D max. cardio con.üstüne ab ripper şimdide mercy abs yapmaya gidiyorum gorusurz hocam:D

  Cevapla
 2. Bir de yağlı yemeyi kes kiloyu verirsin lafı var :) buna vaktinde bende kandım yağı sıfıra indirdim vücudun hormonal dengesi alt-üst oldu kilo falan veremedim sonra dengeli almaya başlayınca kilolar gitti. Arkadaşlar özellikle kaliteli yağların (zeytinyağı, avakado yağı, hayvansal yağlar) kilo vermede yardımı bile oluyor emin olun.

  Cevapla
  • Teşekkürler Mete. Hayvansal yağlardan çok emin değilim ama ben de avakado ve zeytinyağını sıklıkla tüketirim :-)

   Cevapla
   • Hocam bir de sözünüz vardı “baklava yemeden baklava çıkaramazsınız” arada sırada tatlı yemek caiz :D

    Cevapla
 3. bugün ki 2 idmanıma başladaman bu yeni paylaşımı gördüm yine yerinde süper bilgiler içeren bir yazı olmuş hocam elinize sağlık bunlar çok önemli konular her yazıda çok söylüyorum bunu makine gibi olmayın kasmayın kendinizi zamanı kendinize göre ayarlayın birde dikkatimi çekti detoks zayıflatan çaylar kilo verici dietler aslında bunların hepsini yapma geregi duymamızda ki sebep işin kolayı kaçmayı seviyoruz spor yapmadan terlemeden nasıl kilo vermenin derdindeyiz bütün mesele bu spor yapan biri zaten terleyerek toksinleri atar yag yakar kilo verir.Bu

  Cevapla
  • Seninki de yine çok güzel bir yorum olmuş İbrahim. Senin genel olarak egzersiz ve beslenmeye dair yaklaşım tarzını zaten çok beğeniyorum, biliyorsun :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız