Yılın İlk Yazısı… 1-2-3…

Herkese Merhabalar…

Aslında P90X’ e çok iyi başlamıştım. Lakin kötü bir olay yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Sonra tekrar başlama kararı aldım ama bir şeyi değiştirerek. Bir çok kişinin aklında olan  soruları deneyimleyerek; cevap bulmak için 3 soru üzerine yoğunlaştım.

 • Sadece beslenmeme dikkat ederek  sporsuz kaç kilo veririm?
 • P90X‘i yapıp, beslenmeme dikkat etmezsem kaç kilo veririm?
 • Hem P90X, hem beslenmeme dikkat edersem kaç kg veririm?

Ben bu 3 senaryoyu da test ettim. Kişiden kişiye değişir tabii ama en azından kilolu diye nitelendirilebilecek yapıya sahibim. Ve 3’ünde de yaptıklarımın karşılığını almamam imkansız.

Öncelikle birinci sorunun cevabını size deneyimlerimden yola çıkarak anlatmaya çalışacağım. İlk gün hayatımdan ekmeği, hamur işlerini, fast foodları, cipsleri, çikolataları… herşeyi çıkardım. Kısaca zararlı olabilecek her şeyden kaçındım. Ekmeği kestiğim için vücudumu hüsrana uğratmamak adına mutlaka her gün yulaf tüketimine özen gösterdim. Ekmeği tamamen kesmemin sebebi ise hem çok tükettiğim bir üründü, hem de bunu hayatımdan çıkarırsam ne fark eder tecrübesini yaşamak adınaydı. Uzun vadelerde uzmanlar tamamen ekmeği kesmeyi önermiyor. Benimki kısa süreli bir deneme olacağı için fazla önemsemedim bu bilgiyi. 10 gün kadar bunu yaptım ve tam 2 kg verdim.

Bunu, P90X’e başlamadan yapmak, beslenme alışkanlığınızı az da olsa önceden oturtmak adına çok iyi bir dönem. Bana kattığı çok şey oldu, çünkü P90X’e hemen başlayıp birden yeme alışkanlığımı değiştirmek aşırı zor geliyordu. En azından önceden birine alışmak, başladığınızda adaptasyon sorunu için büyük bir çözüm olacaktır.

2. sorunun cevabı ise şöyle. P90X yaparken yemek konusunda hiç kasmadım.  Hamburgerler, cipsler, kolalar, gece yemeleri dahil… buna rağmen 10 günlük P90X deneyimim bana 2 kg verdirdi. Bu deneyim sağlıklı değil, o yüzden bunu es geçebiliriz. Göstermek istediğim sadece, P90X her koşulda karşılığını veriyor öngörüsüydü.

Ve 3. soru, en can alıcı olanı :-) Ve hala devam ettiğim… Beslenme alışkanlıklarım yine zararlı şeylerden tamamen kaçınmak (oturmuş bir düzen oldu artık), sporumu eksiksiz yapmak ve günde mutlaka 3 litre su içmekti.

Evet 10 günde tam 4 kilo verdim…  Ve öyle çökmüş bir yüz, soluk bir suratla da değil, gayet capcanlıyım :-)

Özetle;

 • Doğru Beslenme Düzeni + Sporsuz = 2 kg  ( 10 gün )
 • Homini Gırtlak + P90X = 2 kg   ( 10 gün )
 • Doğru Beslenme Düzeni + P90X = 4 kg  ( 10 gün )

Şimdi ise 76 kilo başladığım serüvene 67 ile devam ediyorum. Ben tercihimi yaptım; beslenme + P90X. Bundan sonrası size kalmış :-) 53’lere ulaştığımda tekrar görüşmek dileğiyle… Herkese bol sporlu, sağlıklı günler, yıllar…

10 Yorum

 1. Iyi yillar ve size basarilar dilerim :-)

  Cevapla
 2. musess

  Vayyy iyi yıllar hoş geldiniz ve çok iddalı harika bir yazı olmuş bence çok kararlı dilediğiniz kiloyu göreceksiniz kesin gibi böyle bir deney yapmak hiç aklıma gelmemişti doğrusu harika olmuş denemek

  Cevapla
  • Çok teşekkür ederim :) 60 ları gördüğümde tekrar gelicem inşallah :) Belki yolun başındayım ama hayatım boyunca kendimi bu kadar iyi hissettiğimi hatırlamıyorum . Hayatımın değişmesine karşın bir adım attım ve bu yolun sonunu getirmek boynumun borcu artık :)

   Cevapla
   • musess

    Bence önemli olan başlamak sonra bir bakıyorsunuz bitmiş çok güzel yol almışsınız 60 günü bekliyor olacağım :) boynunuzun borcu olduğu kesin bloğu yazıp şu kadar zayıflayacağım dediniz artık :)

    Cevapla
 3. sehla

  Aslında bir de şöyle bi secenek daha var , nasil olsa P90X yapıyorum kilo almam ben rahatlığıyla homini gırtlak yiyip, programa devam edememek. Ama yemeğe devam etmek. Ne kadar dikkat edim artik desem ertesi gün , sanki bi daha hic yemek bulamiyacagim, kıtlık cikacakmis gibi yiyorum. Kendimi sakinlestiremiyorum . Icimden bi ses “acliktan ölücemmmmmm” diye panik içinde bagiriyor :)))

  Cevapla
  • Evet, o da “D” şıkkı olurmuş ama iyi ki olmamış :-)

   Cevapla
  • musess

   :) bu en kötüsü aman yapmayalım ben yaptım başlayacağım nasıl olsa ye gitsin
   ..evet her an kıtlık çıkabilir :)

   .

   Cevapla
  • icten

   En fenasıda bu:-(

   Cevapla
 4. Bbay_mix adı tanıdık geldi, baktım ilk yazınız da bir Pazartesi yazısıymış :-)

  Bence çok değerli bir deney olmuş. Aslında bu işler gerçekten 2+2’nin 4 ettiği kadar kesin. Yani eğer birisi “yapıyorum, yapıyorum ama sonuç alamıyorum” diyorsa, o işte bir iş vardır :-)

  Başarılar…

  Cevapla
  • Çok teşekkür ederim :) Kesinlikle :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız