Yılbaşı Geceniz İçin Beslenme İpuçları

İşte yılbaşı gecesi geldi çattı. Bazılarınız için ufukta hindiler, kızartmalar, çeşit çeşit mezeler, bol bol tatlılar ve de tabii alkol var :-) Uzmanlar, insanların sadece yılbaşı günü 6000 kaloriye yakın besin tükettiklerini, bunun da normal bir günde aldıkları ortalama kalorinin 3 katı kadar olduğunu söylüyor.

İşte bu yılbaşı gecesi, aklında P90X ve 2014’te sağlıklı yaşam planları olanların ya son bir “günah” gecesi olacak, ya da daha fit bir yıla başlangıç için her şeyi feda edebileceklerini gösterecekleri bir “ispat” gecesi. Her ikisini de seçebilirsiniz, bu sonuçta sadece bir gece. Ama ilgilenenler için, işte özellikle yılbaşı gecesi dikkat edebileceğiniz beslenme ipuçları.

– Yılbaşı gecesinin sabahı kahvaltıyı atlamayın.

Bunun, yukarıda belirtilen yılbaşı geceleri ortalama alınan 6000 kaloriye katkı yapacağını düşünebilirsiniz. Ama aslında tam tersidir. Güne, iyi bir kahvaltıyla başlayacağınız yılbaşı gecesi, gece daha kontrolsüz yemenizi engelleyecektir.

– Tabağınızı renklendirin.

Burada dikkat edeceğiniz basit bir yöntem, tabağınızı mümkün olduğunda pastel değil, renkli yiyeceklerle çeşitlendirmenizdir. Kızartmalar, hamur işleri, beyaz pirinç pilavı, patates püresi vs. tabağınızda pastel bir hakimiyet oluşturacaktır. Onun yerine brokoli, kırmızı biber, kara lahana veya pancar gibi taze sebzelere oluşturulan bir tabak ise rengarenk olacaktır.

– Küçük ayrıntılar büyük fark yaratır. 

Eğer menüde bir yılbaşı klasiği(!) hindi varsa, derisini ayırabilirsiniz. Yemekte hazır şekerli içecekler yerine, varsa ayranı tercih edebilirsiniz. İçki içiyorsanız, tercihiniz bira değil de kırmızı şarap olabilir.

– Tatlı sabotajlarına dikkat!

Örneğin masum gibi görünen bir dilim fındıklı kek, içindeki fındık, şeker ve yağ sayesinde yaklaşık 500 kalori ve 37 gram yağ içerir. Bu da neredeyse başlı başına bir öğünde aldığınız değerlere yakındır. Yılbaşı tatlısız olmaz; ama seçiminiz şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar olursa, gece için oldukça kalori kârınız olacaktır.

– Gece uzun, yavaş yiyin.

Çoğumuz yılbaşı gecesinin ertesi günü erken saatlerde çalışmayacağı için, gece normalden uzun olacaktır. Böylece, belki alacağınız toplam kalori normalden biraz fazla olsa da, masadaki herşeyi bir anda tüketmek değil de, yavaş yavaş yiyip daha uzun bir zamana yaymanız, hem daha sağlıklı olacak, hem de gece üzerinize bir ağırlık çökmesini engelleyecektir.

6 Yorum

 1. Aykut hocam yılbaşı beslenme önerileriniz gayet güzel ve insaflı. tabi yaptığı işi ciddiye alanlar için diğer günlerden farkı olmayan bir gün :) beslenmesini ve programını yılbaşına rağmen aksatmayan herkesi tebrik ederim :)

  Cevapla
 2. Göktuğ Gök

  Yılbaşı özel bir gün olabilir ama bugün yaptığım sabah sporundan sonra aklıma dank etti :) akşam koyvermeye niyetliydim ama artık değil, bunu sabah ki göğüs,omuz ve arka kola yapamam :)

  Cevapla
 3. Aykut Hocam P90x te 1.hafta bitti 1.gun fotosunu şimdimi göndereyim yoksa 1.ay yazımdamı gondereyım.Şuanda program harıka gıdıyor Kenpo muthıs zevklı.

  Cevapla
  • 1. haftanı tebrik ederim :-) Dilersen bana emailden gönderebilirsin ya da 1. ay fotolarını yazın için saklayabilirsin :-)

   Bu arada Kenpo benim de P90X favorimdir.

   Cevapla
 4. Orhan

  6000 kalori neredeyse 1 kiloya denk geliyor bu bakımdan 1 ocakta başlayacaklar için aman ha fazla kaçırmayın bir geceniz 3 günlük sporunuza denk gelmesin :-)

  Hocam çok ince ve güzel noktalara değinmişsiniz.P90X’e başlayacak olanlar yılbaşı akşamı ve gecesi biraz fazla kaçıracağına eminim.Çünkü bende son pazarımda yarın kıtlık başlıyormuş gibi yedim.Gece inanılmaz karın ağrıları çektiğimi hatırlıyorum :-) Bu hataya bir daha düşmem asla çünkü insan sığınamıyor fazla yeyince :-)

  Cevapla
 5. Hocam yine nokta vuruşu olmuş :-) Ben de yılbaşı gecesi hangi kategoriye gireceğimi merak ediyorum. Ya son bir gece deyip dibine vuracağım, ya da sağlıklı beslenmeye inadına o gece başlayayım.

  Sanırım bu yazınızdan sonra b şıkkı olacak :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız