Yeni Hayat

Merhaba,

16 yaşındayım. Zayıflamak istiyordum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum, derken salona gitmeye karar verdim. Başta her şey olumluydu, yani mental olarak. Yaparım dedim ve yaptım. Ama uzun sürede az kilo verince umudumu kaybettim ve spora ara verdim.

Bu ara verişimde bıraktığım için tekrar kilo almaktan korktum. Bir akşam nette gezerken P90X’e rastladım. Ve tabi Aykut Abi’ye. Çevremdekilerden çok onun desteği var. Çünkü kimse 90 günde ve evde bu hareketleri yaparak hayalimdeki vücuda ulaşabilceğime inanmıyor. Aslında ben de inanamıyorum ama çaktırmayın. Bi çocukla tanıştım geçen. O da P90X’e başlamış ve 5. gününde 1.5 kilo vermiş. Resmen içim gitti bende neden hemen etkisini göstermedi diye. Tamam her yerim ağrıyor, bacaklarım, kollarım, karnım ama henüz incelme göremiyorum. Bu arada fazla kilolu değilim ama yine de kilolarımdan nefret ediyorum. Verirsem en mutlu benim.

Ve bir de benim bir sorunum var. P90X yaparken salonlarda ya da nette gördüğüm kişiler sırılsıklam terliyor. Ama ben zor terleyen birisiyim. Terlemenin yağ yakmakla alakası var mı merak ediyorum. Hayatımda terden üstümdeki giysilerin ıslandığını hiç hatırlamıyorum. Belki basketbol oynarken biraz. Ama çoğunlukla kızarıyorum ve tenim resmen yanıyor. Bu beni rahatsız etmeye başladı, herkes terliyor sorun bende mi diye.

Bugün arkadaşlarla aramızda manzaralı olarak adlandırdığımız parka gittim. Bütün Ankara ayaklarının altında. Tek başıma oturup şehrin gürültüsünü dinledim ve onu izledim. Nedenini bilmiyorum ama hem sakinleştim hem de hırslandım. Ve kesinlikle durmak yok. Devam edeceğim ve 83 gün sonra ben de fotoğraflarımı koymak istiyorum :-)

 

14 Yorum

 1. Bilayda, rica ederim…

  Aykut hocam teşekkürler…

  Cevapla
 2. Bundan sonra dediğin gibi zorlamaya çalışıcam ve destekleriniz için çok teşekkür ederim.Cidden çok yardımcı oluyosunuz.Devam etmek için gerekli motivasyonum yerıne geldi ve durmak yok :D

  Cevapla
 3. Öncelikle başarılar diliyorum, önünde cok zor bi sürec var. Ben 25. gündeyim, 15. ve 20. günler arasında pes etmeyi düşündüm, o kadar inatcı ve hırslı olmama ragmen ama pes etmedim. İnat, hırs, görsellik, terleme, falan filan önce bunları kafandan cıkar, ilk hedefin zayıflasam da zayıflamasam da ben bu 90 günü bitircem de. Dedigim gibi ben 25. gündeyim, vucudumda fazla bi degişim yok ama 5 kilo verdim. Belki de vucudumda degişimler vardır ama ben göremiyorum ama su an rahatım cünkü 5 kilo kardayım :) Terleme konusuna gelince, benim resimlerimi görmüşsündür nasıl terlediğimi, egzersizlerimi yaparken bazen ablam da bana eşlik ediyor. Ben terden su olurken onda bir damla ter olmuyor, kadınların metebolizması farklı calışıyor. Bol bol su iç ve vucudunu zorla, hareketleri yaparken ilk zorlanmada bırakma, biraz zorla kasların tiresin. İlk başta belki zorlanırsın, kasların tir tir titrer ama ikincide o kadar kolay yaparsın ki sen bile şaşarsın ve en büyük tüyoyu vereyim sana, pes etmeyi düşündüğün zaman hemen burada bize yaz, bizim desteklerimizle eminim pes etmekten vaz gececeksin!

  Cevapla
  • Teşekkürler Moment,

   P90X yaparken inan herkesin (senin, benim, onun) desteğe ihtiyacı var, ve bunu gösterdiğin için teşekkürler.

   Cevapla
   • evet hocam destek cok önemli bu arada amerikadan döndünüz sanırsam siteye neşe geldi tekrardan cünkü :)

    Cevapla
    • Maalesef hala ABD’deyim. Pazartesi günü tam olarak aranıza katılacağım :-)

     Cevapla
     • İnşallah Aykut hocam sizsiz olmuyo yani:)

      Cevapla
      • Yok Canım :-) Ben de sizlerden siteyi canlı tutmanızı rica etmiştim, sağolun siz de beni aratmamışsınız.

       31 Aralık günü ben de dahil (yeniden), büyük bir kitle aynı anda P90X’e başlayacak. O zaman hergün yeni yazılarla sanırım daha da canlanacaktır.

       Cevapla
       • 31 aralık benim 50. günüme denk geliyo :) inşallah güzel bişeler olur resimlerimi gönderirim siteye :)

        Cevapla
        • Evet, güzel olur. Yine de asıl gelişmenin 45. günden, hatta 60. günden sonra görüldüğünü unutma! Eğer öyle olursa 90. gün fotolarını mutlaka paylaşırsın.

         Cevapla
 4. Mesut teşekkür ederim bilgi için :D Aykut Abi haklısın ben biraz sabırsızım.Ama inat yaptım başarıcam bunu :D

  Cevapla
 5. Terlemenin yağ yakmakla alakası olmadığını araştırmalarımdan kanaat getirdim. Ter vücut ısısını dengelemek için salgılanan sıvıdır. Vücut ne kadar enerji harcarsa o kadar ısınır ve o kadar terleme olur. Ama terlememen enerji harcamadığını göstermez. Vücudum yanıyor diyorsun ki bu da enerji harcadığın manasına gelir. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

  Aykut Hocam bir sorum olacak, uymamız gereken bir diyet var mı veya şunları asla yemeyeceksiniz şunları az yiyeceksiniz diyebilir misiniz? Diyetlere uymayı hiç beceremedim ama bu 90 gün içinde elimden geldiğince uymaya çalışacağım…

  Cevapla
  • Mesut, cevabın için çok teşekkür ederim; sanırım ben bile daha iyi açıklayamazdım.

   Senin soruna gelince; tam da istediğin şey, yani P90X yaparken tüketmen gereken ve asla tüketmemen gereken besin tablosuna http://www.p90xtr.com/beslenme/p90x-beslenme-tablosu linkinden ulaşabilirsin.

   Özel sayfayı görebilmen için gerekli parolayı emailine gönderdim.

   Cevapla
 6. Selam İlayda (ya da Bilayda :-)

  İlk yorum benden olsun. Öncelikle P90X’e başlama kararın ve bu konudaki hırsını takdir ediyorum. Eminim diğer herkes de aynı düşüncedir.

  Eğer P90X 3 aylık bir programsa, bunun her bir ayı, “Decide -- Commit -- Succeed” olarak adlandırılır. Yani “Karar Verme -- Devam Etme -- Başarı”. İlk aşama olan Karar Verme aşamasını zaten başarmış durumdasın. Şimdiden önemli 3’te 1’lik yolu almış olduğunuu düşünebilirsin. İkinci aşaman ise Devam Etme, yani Kararlılık olacak. Aslında en önemli aşama da bu. Eğer bunda da devamlılık gösterirsen, son aşama yani Başarı kendiliğinden gelecektir.

  Bugüne kadar 90 gün P90X yapmış ve istediği sonuçları almamış 1, evet 1 kişi bile yoktur! Lütfen bunu unutma.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız