Yemek Günlüğü Tutmak…

Şimdi gözlerinizi kapatın ve son 24 saat içinde yediklerinizi hatırlamaya çalışın. Akşam ve öğlen yemeklerinde, kahvaltıda ne yediğinizi doğru olarak hatırladınız mı? Peki ya ara öğünlerde? Onları hatırlamak daha zor değil mi? İşte ufak olduğu için aklımıza bile gelemeyen o atıştırmalıklar, kilo almamıza, karnımızın ve basenlerimizin genişlemesine yol açan suçlular olabilir.

Yapılan bir araştırma, insanların yedikleri miktarın aslından hep daha az olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Pek çok uzman bu sorunu çözmenin en iyi yolunun Yemek Günlüğü tutmak olduğunu söylüyor. Yani gün içerisinde midenize inen her şeyi bir kağıda yazmanızı…

Yemek günlüğü tutanlar, tutmayanlara nazaran yediklerine ve içtiklerine en az 2 kat daha fazla dikkat ediyorlar ve herhangi bir egzersiz rutinini takip ediyorlarsa da (P90X-Insanity-Hybrid…) sonuçları çok daha çabuk görüyorlar. Kısacası sizi yemek günlüğü tutmaya teşvik eden çok şey var. Peki nasıl tutulur bu yemek günlüğü?

Basit! Yanınızda her yere götürebileceğiniz ufak bir defter taşımanız yeter. Sırasıyla yediğiniz her şeyi, miktarını ve yediğiniz saati yazın. En önemlisi bunu yaparken kendinize dürüst olun. Bir de, o yediğiniz şeyi yemenize yol açan duyguları da yazarsanız, açlığınızın fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu da ortaya çıkar. Haftanın sonunda bu bilgileri alt alta yazdığınızda, fazla yemek yiyip yemediğinizi, yiyorsanız ne zaman ve neden yediğinizi görebilirsiniz.

Tüm bu verilerin ışığında kendinize yeni bir yol haritası çizebilir, hedeflerinize ulaşmak için beslenme düzeninizde doğru değişiklikler yapabilirsiniz. Ve aldığınız kararları hayata geçirdikten sonraki hafta, yemek günlüğünüzü eski haftalarla karşılaştırdığınızda gördüğünüz değişiklik oldukça motive edici olacaktır.

Ve gelelim yemek günlüğü tutmanın en zevkli tarafına… Beslenme alışkanlıklarınızda büyük değişimler olduğunu fark ettiğiniz anda, ufak kaçamaklarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Diyelim ki, 1 haftadır yediklerinize süper dikkat ettiniz ve haftasonu arkadaşlarınızla bir tatlıcıdasınız. Şimdi herkes tatlı siparişi verirken, sadece bir sade soda isteyip oyun bozanlık yapmanıza gerek yok. Bu durumda bir Cheesecake kaçamağı sizi öldürmez! Tabii ki günlüğe eklemek kaydıyla!

Ben de şahsen, çok yakında başlamayı planladığım P90X/Insanity Hybrid turumda, Yemek Günlüğü tutup, kayıtlarını da sizlerle paylaşacağım. Herkese örnek olması dileğiyle…

5 Yorum

 1. Yemek günlüğü tutmuyorum ama tuz’dan nefret ettiğim için zaten program da pek zorlanmadım tabi bu programın şöylede bir farkı oldu;fazla bir şey artık yiyemiyorum istesem de olmuyor. Geçen gün yağlı bir yiyecek yiyeyim dedim,yiyemedim kendime şaşırdım.Önceden bunu yerdim diyordum,şimdiyse salata meyve vs tarzı yiyecekleri ben istiyorum. Çok hoşlaşmadığım yazsız,tuzsuz,baharatsız yemeklerden tat alamazdım,demek ki böyle bir programı uygulayana kadarmış. Yapılan hareketlerden dolayı vucut fazla yemek istemiyor,daha fazlasını kabul etmiyor.

  Cevapla
 2. 2. programımın için bende tutucağım,günlük paylaşımınızı bekliyor olucam hocam :)

  Cevapla
 3. glz00

  Yarindan itibaren yemek gunlugu tutucam bilgi icin tesekkurler.

  Cevapla
 4. Aykut Hocam yazı için teşekkürler. İnsan bazen şuursuzca kendini kaptırıp bir şeyler atıştırırken bulabiliyor kendini :). Liste yapmak en güzel anlaşılan.

  Cevapla
 5. şimdi pc başından kalkıyorum ve yemek günlügü tutmaya başlıyorum.. yazı için teşekkürler hocam.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız