Yaşam Transformasyonum…

Selam P90X-Tr Ailesi. Nereden başlasam bilmiyorum ama içimden geldiği  gibi yazmaya çalışacağım…

Belki de hayatımı değiştirmeme neden olan olay, geçen sene müzik hocamın beni tahtaya kaldırıp, baştan aşağı süzdükten sonra, bana “oğlum bu kilo ne” demesidir! O gün o laf benim içime iyice oturmuştu. Zaten ardından çok düşünüp, soluğu spor salonunda almıştım. Salonla 85 kg’dan ancak 80 kg’a düşmüştüm fakat oradan da sıkılınca ve istediğim faydayı alamayınca evde kendimce spor yapmaya başladım. Aynı zamanda basketbol da oynuyordum. Sanırım herkesin hayalidir, belki bir kere de olsa basketbol potasına smaç vurabilmek veya çembere asılabilmek :-) Ben de onlardan biriydim. Sıçrama teknikleri ile ilgili metodları araştırırken, Plyometrics çıktı karşıma ansızın. Youtube’da gezerken bir kişinin P90X Plyometrics yaparkenki inanılmaz videosunu görünce, bu konu üzerine biraz araştırma yaptım ve çekmiş ve bu sitede buldum kendimi :-)

Şimdi dönüp, P90X’teki ilk haftamı hatırlıyorum… Hangi sporu yapıyor olursanız olun, şu P90X’in o ilk haftasındaki ağrıları hiç bir yerde bulamazsınız! Ama programa yeni başlayacaklar korkmasın, belki 1 hafta sonra videodakilere meydan okuyabilirsiniz. İlk günümde Chest & Back vardı, Göğüs ve Sırt. Bir barfiks barımın olmayışı ve bizim kapılar da eski kapı olunca, kendimce o tutamaçlı yerlerden tutup barfiks çekmeye çalışmam başlı başına bir eziyetti. Ama başlangıçta 1 tane bile barfiks çekemeyen ben, şu an çok daha fazlasını yapıyorum. Ve biliyorum ki, daha da fazlasını yapacağım. O yüzden bugün hala “daha fazlasını” hedefliyorum. Her seferinde 1 tane fazlasını yapmaya çalışarak. İlk gün kullandığım ağırlıklar 4 kg iken, şimdi 10 kg kullanıyorum. Başlarda 8 tane şınavda tükenirken, şimdi 26-27’lerde görüyorum kendimi.

Beslenme konusunda, artık sağlıklı beslenmeyi hayatımın bir parçası yaptım. Ve bu tarzımı da yaşam boyu sürdürebilmeyi istiyorum. Evet belki başlarda kolay olmayabilir ama sonunda aldığınız sonuçlar her şeye değecektir.

Beni en çok mutlu eden şey ise, beni bu yaşama bağlayan vücut transformasyonundan öte “yaşam transformasyonum” oldu. Çünkü ben bu yolları kendi gücümle kuvvetimle katettim ve daha fazlasını da yapacağıma inanıyorum. Sizler de kendinize inanın. İstediğiniz an her şeyi başarabilirsiniz, yeter ki siz önce isteyin.

Bugün ardıma baktığımda, iyiki de böyle bir programla tanışmışım diyorum. Açıkçası güç mü, dayanıklılık mı, özgüven mi, sıçrama kabiliyeti mi, Plyometrics’in boy uzamasına bulunduğu katkı mı, bilmiyorum… Ama ben bunların hepsine bu program ile kavuştum. Ben basit bir sıçrama metodu araştırmasından yola çıkarak buralara geldim. Ama siz bugün bu satırları okuyorsanız, aslında çok daha şanslısınız, böyle bir kaynağa sahip olduğunuz için. Ben yapabildiysem, siz de yapabilirsiniz!

Son söz olarak şunları eklemek istiyorum…

Okul, önce dersi öğretiyor sonra dersi veriyor. Ama hayat, önce testi verip sonra dersi öğretiyor. Ne bekliyorsun, fırsatın ayağına gelmesini mi? Bir sabah uyanıp, ansızın daha sağlıklı ve fit olmayı mı? Hayat o kadar kolay mı? Fırsatı sen yaratacaksın! Kendi ellerinle, zorluklarla savaşarak yaratacaksın. Bir gün amacına ulaşmak için her gün hayalini yaşa, artık fırsatını yarat.

Bu bir 13 Haftalık program değil, bu bir yaşam programı, bir tutku. Bu, çok daha iyi bir hayatın kapısı. Bir daha dönüp arkana bakmamacasına o kapıdan geç ve hayatı yaşa…

Artık hayat çok güzel!..

Metehan

Metehan Once & Sonra

 

21 Yorum

 1. musess

  senin sonuç zamanında benim daha p90x den haberim yoktu ama şimdi gözüme çarptı tekrar tebrik edeyim dedim geç oldu ama bence çok başarılı tebrikler blog paylaşımlarını da okumuştum zamanında devam ediyorsan 2.tur karı kasları çok daha iyi olmuştur

  Cevapla
 2. Kardeşim Öncelikle tebrik ediyorum çok iyi bir çalışmanın karşılığını almışsın. Fakat sana benımde sorunum olan birşeyi sana sormak ıstıyorum.. 1. resımdekı vucudndakı o kıllardan ne sayesınde Kurtuldun onuda yazarmısın merak edıyorm :)

  Cevapla
  • Metehan

   Sagolasın Umut hocam kıllarımı makine ile almıstım yanı bunun kökü bende elbetki çıkıcak tüy dökücüyü de tavsiye etmem acıkcası cok ugrastırıyor ve bır daha cıkmaya basladıgında adeta sakal gıbı cıkıyor.

   Cevapla
 3. metehan kardeşim gelişimçok güzel yazıda çok iyi noktalara değinmişsin genç kardeşimizsin umarım istediğinden daha fazlasını elde edersin yanlız ılk resmi gördügümde vücut değişirken telefonun da değiştiğini gördüm :D
  yaşıtlarına ve büyüklerine örnek olacak bir before after

  Cevapla
  • Metehan

   Teşekkürler İbrahim abi senin sonuçlar kadar iyi olmasada :) Evet abi ilk fotoğrafı o kadar önemsememiştim sonra sizlerden duyunca önemli olduğunu son fotoğrafı nizami .çekmeye çalıştım :) İnşallah İbrahim abi sende ileride alacağın iyi sonuçların kat ve kat daha fazlasını alırsın. Sende bizlere çok iyi bir abiyi teşkil ediyorsun iyi ki varsın :) Motivasyon kaynağım olmaya devam ediyorsun İbrahim abi :)

   Cevapla
 4. bu sonuç ne kadar sürede alındı ?

  Cevapla
  • Metehan

   Selam Mete abi,
   Bu aldığım sonuçlar 6 aylık sonuçlarım.

   Cevapla
 5. Harika bir dönüşüm darısı ben ve herkesin başına

  Cevapla
  • Metehan

   Sağolasın Yusuf Hocam inşallah hepinizin sonuçları benimkinden daha iyi olur :)

   Cevapla
 6. Tebrikler Metehan aynen devam kardeşim. Müzik hocana da selamlar :)

  Cevapla
  • Metehan

   Sagolasin Serhat hocam :)

   Cevapla
 7. Metehan Tebrikler kardeşim,
  Hergün bir mezunun aramıza katılması mutlu ediyor insanı.
  Boyundan tut ,göğüs bölgesi karın bölgesi gelişme mükemmel.
  Başarılarının devamını dilerim

  Cevapla
  • Metehan

   Teşekkürler Burak abi :)

   Cevapla
 8. Tebrik ediyorum Metehan :) Aynı yaşta olmamız beni daha motive ediyor darısı benim başıma :)

  Cevapla
  • Metehan

   Tesekkurler Enes :) Insallah senide P90X’i bitirmis sekilde goruruz :)

   Cevapla
 9. “Şimdi dönüp, P90X’teki ilk haftamı hatırlıyorum… Hangi sporu yapıyor olursanız olun, şu P90X’in o ilk haftasındaki ağrıları hiç bir yerde bulamazsınız! ” Bu söz aslında herkesi anlatıyor ve o kadar doğru bir söz ki… İlk haftanın unutulması imkansız tabi ama en eğlenceli olan kısım da ilk hafta bence. Yeni başladığınız için cesaretinizi, dayanıklılığınızı ölçüyor gibi bir hali var.

  Değişim güzel gerçekten. Başarılarının devamını dilerim Metehan.

  Cevapla
  • Metehan

   Teşekkürler Gökhan abi açıkcası ilk haftaki heycan ile programa devam ettim ve bununlada başarılı olduğumu gördüm bazen motisayonum düştü sonra yeniden düzeldi ne olursa olsun yaptım :) Hep kendime ne için başladığımı düşündüm ve bu beni çok motive ediyor gerçekten eğer motivasyonunuz düşerse ne için başladığınızı düşünün.

   Cevapla
 10. Tebrikler degisim harika p90x fizikten öte yasam tarzınıza değiştiriyor bu degisimi başarmak istediğini almak kadar guzel bisi yok basarılarının devamını dilerim

  Cevapla
  • Metehan

   Çok teşekkürler.

   Cevapla
 11. İlk tebrik benden olsun Metehan.

  Zıplama Antremanı araştırması ile başladığın serüvende, buralara gelmen çok iyi. Ve yaşıtlarına çok iyi bir örnek.

  İlk bakışta fotoğrafın yerleştirilmesinden tam anlaşılamayabilir ama, omuzlarının arkandaki kapıya olan pozisyonuna, ya da göğüş uçlarına baktığımızda, ve başının en yüksek noktası ile orantıladığımızda, boyundaki uzama da çok belirgin.

  Tekrar tebrikler… Hem sonuçların, hem de En İyi Blog Yarışmasına adaylığın için :-)

  Cevapla
  • Metehan

   Çok teşekkür ederim Aykut hocam.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız