Yarının Sonuçlarının Temeli Bugünden…

Bu Blog sayfalarında ve daha çok da gelen e-maillerde, sıkça duyduğum bir söz vardır… “Hocam henüz 1. haftamdayım, kendimi de çok iyi hissediyorum ama sanki henüz istediğim sonuçları göremedim, acaba herşey yolunda mı?”

Takip edenler bilir, benim ise yanıtım genellikle aynıdır. Bu programın isminin P7X ya da P10X değil de “P90X” olduğu ve devam edildiği sürece sonuçların %100 geleceği.

Bir diğer yanıtım ise, adeta denizlerin geç ısınıp geç soğuması gibi (Kasım’da Antalya’da denize rahat girebilirsiniz ama Mart’ta aynı rahatlıkta değil!) insan vücudunun da iyiye ya da kötüye biraz geriden yanıt verdiğidir. Örneğin, her sabah kahvaltı niyetine yediğiniz poğaça ya da su böreklerinin bel çevrenize toplanması, hemen ertesi gün olmaz. Ama bir süre sonra bu kaçınılmazdır. Tam tersi, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip, egzersiz yapmaya başladığınızda da vücudunuzun buna cevabı bir gecede olmaz. Ama sonunda %100 cevap verecektir.

Bu yüzden, kapak fotoğrafında da belirttiğimiz gibi “bu ayın doğru beslenmesi = önünüzdeki ayın fit vücudu”dur.

Egzersiz dünyasındaki eski bir kural da, örneğin bir göbeği oluşturmanız ne kadar sürdü ise, onu yok etmenizin de ortalama o kadar süreceği idi. O göbeğinizi yapmanız 3 yıl mı sürdü?! Moraliniz hemen bozulmasın, çünkü P90X sonuçları bu kurala dahil değil ya da bu kuralı yıkan cinsten. 90 günlük başarılı bir P90X turu, sizi muhtemelen hayatınızın en iyi fiziğine kavuşturacaktır. Tabii bu serüveni orada bırakmak zorunda değilsiniz. Çoğu P90X mezunu o kadar tatminkar sonuçlar alır ki, ikinci sonra da üçüncü turlarına başlamak için sabırsızlanır. Yaygın bir kanı ile, 90 günlük P90X sonuçlarının, konvansiyonel spor salonu sonuçlarının ortalama 1 yılına eşit olduğunu var sayarsak (spor salonlarında bir süre sonra yaşanan durağanlık evresi – Plato Etkisi’ni hatırlayın), 2 ya da daha fazla P90X turunun fiziğinizi nerelere taşıyacağını tahmin edebilirsiniz.

Bu gözler, obezite sınırından, bir fitness dergisine kapak olabilecek seviyede fiziğe P90X Programı ile kavuşanları fazlasıyla gördü… Sizin de onlardan biri olmamanız için hiçbir sebep yok. Yeter ki yarının temellerini atmaya bugünden başlayın…

8 Yorum

 1. Pınar BAYTAR

  benim karnım böyle olucak :)

  Cevapla
 2. Hocam kusura bakmayın ama dayanamadım :D Basketbol falan oynardım bu bacaklarla fakat yoga x te bir ter bir ayağımda titreme oldu ki anlatamam. İlk 50 dakika yaptım fakat son 50 dakika artık dayanamadım kapattım artık bir daha ki sefere tam olarak yapacağım :)

  Cevapla
 3. Orhan

  Daha önce yemiş olduğum poğaça,börek ve diğer hamur işleri için utandım kendimden ama yakmak kolay olacak eminim :-) ***10*** yılın göbeği 3 ayda erimeyecek belki ama ciddi bir sonuç almayı bekliyorum.Çünkü hırs+azim+mücadele=BEN

  Cevapla
 4. Hocam 4.günümdeyim ağrılarımda olsa gayet iyi hissediyorum kendimi. Sanki bir öz güven gelmiş :) Fakat hocam normalde ben sabah 5 te uyanır sporumu yapardım fakat dün tembellik ettim ve bu sabah uyanmadım nedeni ise hem yorgundum hemde Yoga x :( Ben bu yoga x si gece 12 den sonra yapsam sorun olur mu? Çünkü misafir gelecek nasıl yapacağım bilemiyorum? Yardımınızı bekliyorum… Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Normalde P90X’i genellikle aynı saatlerde yapmak devamlılık açısından daha faydalıdır ama özel durumlarda Yoga’yı gece 12’de yapmanda da hiçbir mahsur yok. Hatta sonrasında bebekler gibi uyuyacağına emin olabilirsin :-)

   Cevapla
   • Teşekkür ederim hocam ilk gün fotoğrafını çektim heyecanla 30. günü bekliyorum :)

    Cevapla
 5. Hocam bu kapak fotoğrafı bile beni motive etmeye yetti! :-)

  Sanırım o ilk paragraftaki cümlenin benzerini ben de kullanmıştım ve siz de bana aynı yanıtı vermiştiniz :-)

  Şimdi 45. günümdeyim (arada bırakmalar, baştan başlamalar falan olsa da :-) ve hem kendimi bomba gibi hissediyorum hem de bomba gibi görünmeye başladım.

  Benimle aynı aşamada olan arkadaşlara, sabır, devamlılık ve motivasyon diyorum. Gerçi motivasyon varsa, o diğerleri de bir şekilde oluyor. Motivasyon için de hergün bu sayfalardayım zaten :-)

  Cevapla
  • faruk1453

   aynen öyle katılıyorum.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız