Yağsız Kas Kütlesini Arttırma ve Protein Tüyoları

Aaaa protein… Özellikle sporla uğraşanların olmazsa olmazıdır. Spora yeni heves edenlerin de hemen “protein almalı mıyım?” sorusu… Her zaman söylediğimiz gibi, özellikle yoğun sporla uğraşanlar için (P90X dahil), “protein takviyesi / tozu” almak kesinlikle bir zorunluluk değildir; ama protein ihtiyacınızı (doğal yollardan) karşıladığınız sürece.

İşte biz de şimdi tam burada devreye girelim. Bir dahaki market alışverişinizi yaparken, aklınızda bulundurabileceğiniz bu birkaç ipucu ile, protein ihtiyacınızı karşılamada ve beraberinde yağsız kas kütlenizi arttırmada, bir (kaç) adım öne geçebilirsiniz.

1) KÖY YUMURTASI:

Öncelikle size soralım, bakalım biliyor musunuz? :-) Tavuklar etobur mudur, otobur mu? Cevap “C” şıkkı, yani her ikisi de değil! Tavuklar, “omnivor”dur; yani hem etçil, hem de otçul (aynı biz insanlar gibi). Amma, daha bir etobur olan köy tavukları, doğal besinleri olan böcek ve solucanlarla da beslendikleri zaman yumurtalarında daha fazla vitamin, mineral ve daha iyi bir yağ profili olur. Haliyle, kapalı çiftliklerde sadece otobur (yemobur!) olarak beslenen tavuklarla, diledikleri gibi serbest dolaşan tavukların yumurtaları arasında büyük besinsel farklar oluşur. Yani her yumurta aynı değildir (hatırlayınız; Canan Karatay). O yüzden, kaliteli protein kaynağı tüketmek sizin için önemliyse ve bulabiliyorsanız/alabiliyorsanız… kesinlikle köy yumurtasını alışveriş listenize ekleyin.

2) ORGANİK SIĞIR ETİ:

Tüm sığırlar yaşamlarına ot yiyerek başladıkları için sadece ot yemiş olmaları yeterli değildir, tüm hayatları boyunca otla beslenmiş olmaları gereklidir (organik sığır dedikleri). Tabii, doğal habitatında otla beslenmiş sığır etleri, çiftliklerde tahılla beslenmiş olanlarınkinden maalesef daha pahalı olabilir. Ama yine kuşkusuz, zararı daha az, faydası daha çok olacaktır.

3) YAĞLI BALIK:

Kırmızı ette de Omega-3 yağ asitleri bulunur ama aslında bunun en iyi ve sağlıklı kaynağı yağlı balıktır. Bu yüzden haftada iki ya da üç kez somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

4) SÜZME PEYNİR:

Yukarıda bahsettiğimiz, kavanozdaki Whey Protein takviyesine belki de en iyi doğal alternatif; süzme peynir! Süzme peynirle normal peynir arasındaki fark, süzme peynirde sütün preslenip bekletilmek yerine kesilmeye bırakılp süzülmesidir ve yüksek miktarda kazein proteini içerir. Süzme peynir, bol miktarda kazein proteini içerdiğinden yatmadan önce atıştırmak için de son derece uygundur. Kazein yavaş sindirildiğinden, tüm gece besinsiz kalan kasları desteklemeye devam eder. Öğünler arasında uzun süre aç kalmak zorunda kaldığınız günlerde bunu hatırlayabilirsiniz.

10 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Hocam peki, yağ yakarken kas kaybetmemek yada kas kazanmak için kaç kg protein gerekli?

  Cevapla
 2. Enesakgl

  Hocam peki ben sabah kahvaltımı düzgün yapabiliyorum 8:30 da okula gidiyorum 3:40 cıkıyorum.

  Kantinde saten fast food dışında birşey yok , eve geldigimde kardeşimi okula almak için cıkıoyurm saat oluor 5:30 -- 6 akşam yemeği geliyor , normalde eğlence olan p90x eziyet olmaya başladı.

  Öğlen için altarnetif varmıdır ?

  Cevapla
  • Öğlen yemekleri aslında herkesin beslenmesinin “yumuşak karnı”… Bir kere okulun kantininde sadece fast-food olması sistemsel bir yanlış. Meyve falan yok mu? Yoksa, kesinlikle yanında birşeyler götürmelisin. Ton balıklı salata, meyve, fındık-fıstık gibi… 6’dan sonra P90X için kötü bir saat değil. Düzenli olarak sabah 5’te yapanı da biliyorum, gece 1’de yapanı da. Sonuç olarak günde 1 saat, toplam günün %4’ü biliyorsun :-) Yine de Allah kolaylık versin…

   Not: Bu mevsim geçişlerinde biraz motivasyon düşüklüğü normal, çok kişide yaşanıyor, sende de biraz sezdim sanki. Bir şekide motive kalmalısın; olmazsa bununla ilgili bir blog yazalım.

   Cevapla
   • Enesakgl

    Malesefi kantinde sadece fast food var :S

    Cevapla
    • Enesakgl

     Hocam sizce kepekli soğuk sandviç bir altarnetif olabilir mi ?

     Cevapla
     • Ben şahsen ekmeği hayatımdan komple çıkarmış birisiyim ama :-) bir alternatif olabilir tabii ki. Yeter ki içine rus salatası, mayonez, ketçap falan girmesin.

      Cevapla
      • Enesakgl

       Bende 3 aydir ekmek kullanmadim fakat okullar aclnca beslenmem alt ust oldu cogu gun gec kaldigim icin gunde 1 aksam yemegi yemekteyim + okul yorgunlugu eklenince saten enerji 0 bu sandvic bnm sabah ve ogle menumu dolsurcak malesef malzemeleri kepek ekmek , marul , salatalik , domates,peynir,salam .

       Cevapla
 3. pi-pet

  Köy Yumurtası kolay :)
  Organik Sığır eti Biraz daha zor
  Balık Halledilebilir düzeyde :)
  Peynir ne yazık ki hayatımda yok :(

  Bilgiler için teşekkürler :)

  Bugun Kalori biraz daha fazla toplamda (Kollar + Karın Parçalayıcı) : 953 KCal :)

  Cevapla
  • Peynirin olmaması çok büyük problem değil. Ben de mesela süzme peynir ya da lor peyniri sevmem :-( Ama zaten önemli olan denge. Benim için sağlıklı beslenmek, nefes almak gibi birşey, düşünmeden yapılan.

   Bu arada nabız ölçer saatin markası ne, merak ettim?

   Cevapla
   • pi-pet

    Benim sağlıklı beslenmek konusunda tek sıkıntım, ne yazik ki peynir ile sınırlı değil :)
    Sebze ve Meyve hayatımda hiç olmadı bu yaşıma kadar :(

    Marka Model
    ONRHYTHM 410 NABIZ ÖLÇER GEONAUTE bu ürünü kullanıyorum.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız