Yağ Yakmada “Ağırlık Egzersizi”nin Etkisi

Bugün, Yağ Yakma Sırları serisinin 3 numarasında, kardiyonun yanı sıra özellikle ağırlık antrenmanlarının yağ yakımındaki önemi kısaca anlatıldı ama hızımızı alamadık :-) ve bu önemli konuyu detaylandırmak istedik.

Fazla bilinmese de, Ağırlık Antrenmanlarının asında pek çok kardiyo çalışmasına göre daha çok yağ kaybı sağlamasının birden fazla nedeni var. Bir tanesi, sıkı bir ağırlık antrenmanı yaptığınızda kaslarınızda bir oksijen açığı ortaya çıkar ve bunun tekrar doldurulması gerekir. Bu da daha fazla enerji tüketimi anlamına gelir. Bu süreç sırasında yağ depoları parçalanır ve yağlı asitler kana karışarak enerji olarak kullanılır. Ağırlık kaldırdığınızda aynı zamanda kas liflerinizde ufak parçalanmalar oluşur ve bunların da enerji harcanarak tekrar yenilenmesi gerekir.

Kaslarınızda ne kadar parçalanma sağlarsanız, yenilenme süreci de o kadar uzun sürer. Bu yenilenme süreci de metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Yani bir kardiyo seansında belki sadece 50-60 dakika yağ yakıyorken, ağırlık antrenmanından sonra 48 saat boyunca yağ yakmaya devam edebilirsiniz, buna uykunuz da dahil.

Ağırlık antrenmanları sırasında aynı zamanda yağ da yakmak istiyorsanız hareketleri tek bir tekrar bile yapamayacak kadar yorulana kadar sürdürmeniz ve dinlenme sürelerini 45 saniyenin altında tutmanız gerekir. Çünkü yağ yakımını tetikleyecek, kaslarınızda en çok parçalanmaya yol açan yöntem, “failure” noktasına kadar denilen, tek bir tekrar yapamayacak duruma gelene kadar hareketleri yapmaya devam etmek ve dinlenme sürelerini kısa tutmaktır. Biraz karışık mı geldi? Merak etmeyin, Tony Amca’nız P90X’te aynılarını size doğru yerlerde pek çok kez hatırlatacaktır :-)

Peki şimdi kardiyoya veda mı ediyoruz? Tabii ki hayır. Başta da bahsettiğimiz gibi, işin sırrı iyi bir dengede. O zaman yine bu dengeyi açıklayan söz ile bitirelim. Bakınız P90X: Haftanın 3 günü Cardio + 3 günü Ağırlık Antrenmanı = Mükemmel Denge = Mükemmel Sonuçlar.

3 Yorum

 1. boyum 185 cm kilom 73 kardiyo zayıflar yapmasın diye gördüm yorumlarda doğru mu?

  Cevapla
  • Bence yanlış. Cardio -- Ağırlık Antrenmanı dengesi iyi olduğu sürece, sonuç da daha iyi olacaktır.

   Cevapla
 2. Bu yazı bana, daha önce yayınladığımız bir fotoğrafı hatırlattı.

  Özellikle kadınlar “ağırlık egzersizlerinden” neden korkar, ne olacağını sanar ama aslında ne olur…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız