Vejetaryen Olunca da Oluyormuş: Frank Medrano

Hemen siz söylemeden biz söyleyelim… Halk arasında hep “vejeteryan” olarak yazılıp söylense de, doğrusu “vejetaryen“dir. Tıpkı “sezaryen”e yanlış bir şekilde hep “sezeryan” dendiği gibi… Bilmiyor iseniz bugün yeni birşey öğrendiniz, ne mutlu :-) Neyse, bu Türk Dil Kurumu hassasiyetimizden sonra konumuza dönelim…

Yine halk arasında vücut geliştirme sporu ya da kaslı atletik fizikler, genellikle bol “et yeme” ile özdeşleştirilir. Oysa realite bundan uzaktır. Yani “bol et yeme” gibi bir zorunluluk yoktur. Tamam, kasların egzersiz ile çalıştırılıp (yıpratılıp) sonradan tamir olarak gelişmesinde “protein” kilit rol oynar ama proteinin tek kaynağının et olduğu klişesine de düşmemek gerekir.

İşte bu konuya en iyi örnek olması için, karşınızda Frank Medrano! Frank Medrano, bugün dünyanın en ünlü atlet, spor eğitmeni ve de Calisthenics temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Ama belki de Frank Medrano’yu bu derece ünlü kılan bir özelliği, akıl almaz fiziğini bir “Vegan” olarak elde etmiş olması. Burada hemen Vejetaryen ile Vegan’ın farkını açıklayalım. Vejetaryen’in anlamı “etyemez” demek. Veganlıkta ise, sadece et değil, tüm hayvansal kökenli besinler tüketilmez. Evet doğru anladınız, sıkı durun… et, tavuk (tüm kümes hayvanları), balık, yumurta, süt, bal… daha aklınıza ne gelirse!

İşte Frank Medrano, özellikle onunki gibi kaslı-atletik fiziklerin “et – tavuk – süt – yumurta” ile özdeşleştirildiği bir dünyada, bir Vegan olarak bu fiziğe erişebildiği için önemli bir rol modelidir bir anlamda. Facebook sayfasının 4 milyondan fazla, topu topu 22 adetçik videosunun olduğu resmi Youtube kanalının ise 650.000’in üzerinde takipçisinin olduğu… Kanalındaki bu videolardan bir tanesini yazının en aşağısında bulabileceksiniz.

Biz de gerçekten merak ettik ve sorduk, peki bu adam ne yiyor da yıl boyu bu kadar formda kalıyor diye (yağ oranı tüm yıl boyu %4 – %6 civarı)? İşte kendi sitesinde söylediği şekilde cevabı: Mercimek, kinoa, brokoli, ıspanak, tam tahıllı ekmek, makarna, yer elması, esmer pirinç, badem sütü, fındık-fıstık, mantar ve tüm meyve – sebzeler…

Hmmm… bu liste ve beslenme ile Frank Medrano’nun bizim Canan Karatay Hoca ile bayağı bir ters düştüğünü söyleyebiliriz ama… sonuca bakmak gerekirse… Kusura bakma Canan Hoca, yaşasın Frank Medrano! Şaka bir yana, “her şeyin – her şekilde” mümkün olduğunu bize gösterdiği için, Medrano teşekkürü ve saygıyı fazlasıyla hak ediyor bizce.

İşte Frank Medrano’nun Youtube’da 32 Milyondan fazla izlenen videosu!

3 Yorum

 1. vejeteryan beslenme planlarımız her gün adresinize gelsin

  Cevapla
 2. Kadir Simsek

  her cm² si kas mübarek. Ayrıca iflah olmaz bir romantik sanırım, sırtındaki kaslardan kalp yapıyor adeta :)

  Cevapla
  • Evet, adamın vücudu “ben sağlıklıyım” diye bağırıyor. Aslında hayatımın kısa bir döneminde (6 ay kadar diyelim) vejetaryendim ve dönüp baktığımda beslenme yönünden en sağlıklı olduğum dönem diye hatırlıyorum. Ama söylemesi yapmasından daha zor!

   Cevapla

Yorum Paylaşınız