Ve P90X Biter… Ya Da Yeni Başlar!

Aslında biteli 1 aydan fazla oldu ama nedense yeni yazıyorum. Ne diyebilirim ki… Çoğu kişinin yapamadığını yaparak 90 günü bitirdim. Bu büyük bir olay benim için.

Öncelikle asla gözünüzü korkutmayın. 90 gün nasıl geçti anlamadım bile. Bazen çok sinirlendim, bazen ağrıdan dolayı bütün gün yüzüm asık gezdim ama bunlar benim başarımı engelleyemedi. Dönüp 90 gün öncesine bakınca “başardım” diyebiliyorum. Şunu diyebilirim ki P90X sadece fiziksel bir transformasyon değil. Sizi her şeyinizle değiştiriyor. Bir heykeltıraş gibi fazlalıklarınızdan yontarak sizi mükemmelleştiriyor dersem yanlış olmaz. Peki bir göz atalım bu 90 günde benim için neler değişmiş?

Egzersiz Kayıt Formları’ma bakınca 2. haftanın ilk günü Göğüs & Sırt’ta Standart Push-ups’ta 22 (knee yani diz üstü) yazarken, son haftamda 24 tane standart şınav çekebildiğimi görüyorum. Çok değil 3 ay önce 1 tek barfiks çekemezken şimdi 11-12 çekip kendime şaşırıyorum. Aslında bunlar sadece fiziksel değişimlerim. Bende yarattığı farklılıklar çok daha fazla.

Eskiden upuzun çelimsiz bir adamdım. Düşük omuzlar, kendine güvensiz tavırlar. Sanırım 1. gün fotolarını bu yüzden çekmedim, elim gitmedi inanın. Toplumun sindirdiği bir bireydim, basit bir arkadaş çevrem dışında elim bomboştu. Hiçbir zaman bir kızı bana bakarken yakalayamadım ben mesela. Çok laf söylendi cevap veremedim. Fırına gidip bir simit isteyemiyordum, daha ne! Ama 90 günde bunlar değişir mi? Öyle bir değişir ki, hem de nasıl…

P90X hayatım boyunca kazanamadığım o özgüven ve karizmayı bana verdi, en önemlisi bu. Eskiden laf altında kalan ben şimdi laf söyleyenlere sadece bir kez tehditkar bir bakış atıyorum mesela. Ve o kadar! Bir daha hiçbir şey diyemiyorlar. Mesela arkadaşlarımın ”abi o kız sana bakmaz” dediği kızlar bana kilitlenirken avare bir gülümsemeyle yanlarından yürüyüp gidebiliyorum. Kitapçıda kızlarla tanışıp onlara Attila İlhan’ı anlatabiliyorum. Ve kendimce gayet ”cool” bir adam olmuşum sanırım. Bana aylar önce Akçay’da omuz atan adam o zamanlar 1-2 hakareti bana çok görmezken aylar sonra bu adam (evet unutmadım) bana tekrar omuz attığında ”çok özür diliyor”. Ve bunun gibi bir sürü şey…

Beslenmeye gelince… Çok kasmayın! P90X size seçme şansı tanır. Biz burada kasları metamorfoza uğramış, yağ oranı %3 olan adamlar yetiştirmiyoruz sonuçta. Bol et, sebze, yumurta tüketin mesela. Supplement’lere gelince, gelince protein tozu kesinlikle zararlı değil ama Kreatin’i 2 kere düşünün derim. Bu arada protein tozu önerim Optimum Nutrition Hydro Builder (ama tadı baya kötü ve servisinde 5 gr da Kreatin var dikkat!) ve BSN Syntha-6, ki buna bayılıyorum (internetten araştırın, göreceksiniz).

P90X Bitti

Evet fit arkadaşlarım benim, şimdilik bu kadar. En iyisi başınızı çok ağrıtmadan başlangıç ve sonuç ölçümlerini yazayım da yazımızı bitirelim. Ama bu arada Aykut Hoca’ya çok teşekkür etmek istiyorum. O olmasaydı bunu asla başaramazdım. İyi ki var, bana hep inandı…

Evet sıra başlangıç ve bitiş ölçülerinde:

Boy:1.84 cm’den 1.89-1.90 cm’e (Gerçekten de öyle!)

Kilo:75 kg’den 73 kg’ye (Şu an Hybrid’teyim ve hacim kazanmaya çalışıyorum)

Bel: 82 cm’den 77.5 cm’e

Kalça: 100 cm’den 97 cm’e

Omuz: 113 cm’den 118 cm’e

 Teşekkürler P90X-TR. Görüşmek Üzrere…

1 Yorum

 1. Merhabalar Sevgili P90X Mezunu! :-)

  Öncelikle teb-rik-ler!!! İlk cümlende de söylediğin gibi, P90X’e çok kişi başlar ama bitirmek herkese nasip olmaz.

  P90X’in bir kere içine işlediğini çok net görebiliyorum, eminim Hybrid sonuçların, sana istediğin hacimi de kazandırarak, sonuçlarını çok daha yukarılara taşıyacaktır.

  Ama beni asıl etkileyen vücut transformasyonundan çok hayat transformasyonunu dile getirişin. Daha iyi anlatılamazdı sanırım.

  Tekrar tebrik ederim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız