6 Baklavayı Çıkarmak İçin 6 Alışkanlık!

6-Pack’ler yani Türk değimiyle baklavalar artık günümüzde gerçekten fit bir vücudun sembolü. Spor salonlarında sıklıkla gördüğünüz kocaman bicepsler ama beraberinde de yarım metre önden yürüyen göbek görüntüsü “out”! Yine spor salonlarında genellikle 6-pack’li insan sayısı bir elin parmakları kadar az iken, P90X’in hemen her mezununun “Öncesi & Sonrası” fotolarında gururla yeni 6-pack’lerini göstermesi bir rastlandı değil.

Yanlış anlaşılmasın, sporun hiçbir şekline karşı 0lmadığımız gibi spor salonlarına da tabii ki karşı değiliz. Ama bir Ajda Pekkan gibi, mevcut tek işiniz fit görünmek ve günlük spor salonunda 8 saat geçirmeye vaktiniz ya da naktiniz olmadığında, P90X aradığınız en doğru çözüm olarak gözüküyor.

Aslında karın kasları hepimizce mevcut, sadece çoğunuz onları görememektesiniz. Ve geleneksel yöntemlerle günde 1000 tane mekik de çekseniz, muhtemelen kaya gibi sağlam karın kaslarına sahip olsanız da ama onları yine göremezsiniz.

Çözüm:

Karın kaslarınızın üzerindeki o inatçı yağ tabakasından kurtulmanız gerekiyor. P90X gibi, DVD başına 600 ila 900 kalori yaktıran, tüm vücudunuzu çalıştıran, mükemmel dizayn edilmiş bir programla bu fazlasıyla mümkün. Ama biz yine de, işinizi daha kolaylaştırmanız adına, bu serüveniniz boyunca uygulayabileceğiniz bazı faydalı alışkanlıkları açıklayacağız.

1) Güne su ile başlayın.

Tüm gün iş yerinde hiçbir şey içmediğinizi düşünün. Ne su, ne çay, ne de başka bir içecek. 8 saatlik bir çalışmanın ardından susuzluktan ölüyor olursunuz. Bu da demek oluyor ki bir gecelik uyku sürecinin ardından da su ihtiyacınızı hemen karşılamanız gerekiyor. Bu sebeple şu andan itibaren sabah yataktan kalkar kalkmaz 2 bardak soğuk su için (soğuk suyun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilindiği gibi, sıcağa yakın ılık suya bir limon sıkarak içmek de başka bir yaklaşımdır). Alman bilim adamları, bunu yaptıktan sonraki 90 dakika boyunca metabolizmanın %24 oranında daha hızlı çalıştığını belirledi. Buna ilaveten, son zamanlarda gerçekleştirilen bir başka çalışma da kas hücrelerinin su ile birleştiği zaman daha hızlı geliştiklerini gösterdi. Yine gün içerisinde 3,5 litre civarında su için!

2) Her gün kahvaltı yapın.

6-Pack’leriniz ile sizin aranıza girebilecek muhtemelen en büyük engel, güne kahvaltısız başlamaktır. Yapılan bilimsel çalışmalar, sabah öğününü atlayanların, göbek bağlama olasılığının, diğerlerine göre 4,5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Kahvaltının günün en büyük öğünü olması bilinen bir gerçek ve yine araştırmacılar, geniş bir kahvaltı menüsünün bel genişliği ile ters orantılı olduğunu buldu. Bu da demek oluyor ki kahvaltı menünüz ne kadar geniş olursa, aslında bel bölgeniz de o kadar daralır. Tabii burada kastettiğimiz 1,500 kalorilik yarım kangal sucukla hazırlanmış yağda sucuklu yumurta değil. P90X Beslenme Tablosu ya da faydalı Blog yazılarını takip ederek, ideal kahvaltı rutininizi oluşturabilirsiniz.

3) Yemek planlarınızı önceden yapın. 

Okulda ya da işyerinde, eğer önceden bir disiplin ile kararlaştırılmış öğün planlamanız yok ise, bir arkadaşınızın sizi caydırıp iskenderciye ya da pizzacıya kaçırma ihtimali oldukça yüksek olacaktır. Yine yanınızda her zaman bulundurabileceğiniz bir elma, bir muz, kepek ekmeği arası peynirli sandviç, sade yoğurt, sağlıklı kuru meyve ve yemişler, sağlıklı birer ara öğün alternatifleri olup, sizi disiplinli ve amacınızda tutacaktır.

4) Yemek yerken, iyi çiğneyin.

Kendinize çok kısa sürede kazandırabileceğiniz çok faydalı bir alışkanlık var ise, o da yemeklerinizi iyi çiğneme alışkanlığıdır. Günümüzün fast-food kültürü ve hayattaki genel olarak hızlanma, beraberinde hızlı ve yeterince çiğnemeden yemek yemeyi de getirmiştir. Bir dahaki yemeğinizde, çatalınızı hiç elinizden bırakıp bırakmadığınıza dikkat edin. Eğer çatalınız elinizden hiç düşmüyorsa, muhtemelen gerektiğinden az çiğniyorsunuz demektir. Bu da gerektiğinden daha büyük porsiyon yemenize ve olması gerektiğinden daha geç tokluk hissine ulaşmanıza sebebiyet verecektir. Bu önemli alışkanlığı kazanın ve çok kısa sürede pozitif etkilerini göreceksiniz.

5) P90X Takviminizi takip edin. 

Başta da söylediğimiz gibi, karın kaslarınız orada mevcut ama sadece henüz onları göremiyorsunuz. P90X Programı ve Takvimi, mevcut haliyle onların üzerindeki inatçı(!) yağ tabakasından kurtulmanızı sağlayacak bilinen en iyi araçtır. Ama daha fazla ve hızlı sonuç alacağınızı düşünerek, mesela Ab Ripper X’i hergün yapmaya kalkmak, ya da Yoga’nın bunda bir etkisi olmayacağını düşünerek atlamak, sizi sadece sonuçlardan uzaklaştıracaktır. Önce program sonra da kendinize güvenin ve devam edin. Kayaları bile delen, damlanın gücü değil sürekliliğidir. Sürekliliği sağladığınızda şaşırtıcı sonuçlar gelecektir.

6) Gece kuşu olmayın!

Baklavalarınızı ortaya çıkarmak için uyumaya da ihtiyacınız var. Çünkü yağ yakma niteliğinizi kontrol eden hormonlar, uyku eksikliği nedeniyle bozulabilir. Yetersiz uyku ve de stres, zaman içerisinde özellikle göbek çevresinde yağ oluşumuna neden olacaktır.

Daha iyi uyuyabilmek için yatağa girmeden önceki 15 dakika boyunca hedeflerinizi tekrar gözden geçirin. Bunu yaparken, halletmeniz gereken ufak tefek gündelik işlerin yanı sıra bir sonraki günün çalışma planlarını da yazın. Bunu yaparak, bir sonraki gün yapılacakları düşünüp, yatakta dönüp durmaktan kurtulur ve böylece uyku kalitenizi arttırırsınız. Öncesinde iyi havalandırılmış ve herhangi bir ışık kaynağından yoksun ortam da yine uyku kalitenizi arttıracaktır.

İşte size hep istediğiniz 6-Baklavayı çıkarmanıza katkıda bulunacak 6 alışkanlık…

6 Yorum

 1. tolgacoskun

  aman hocam onu kastetmedim biliyorum çok şükür :) iş kanunundan bahsetmiştim :)

  Cevapla
  • Tamam doğru, bende hatlar biraz karışmış! :-)

   Cevapla
 2. tolgacoskun

  ne kanun mu? o ne demek hocam :)))))

  Cevapla
  • Aaaa P90X Kanun’larını biliyor olman lazım! Aratırsan bulursun, çok faydalı bir yazı dizisiydi.

   Cevapla
 3. tolgacoskun

  İş yerinde verilen 10 dakikalık yemek molası sebebiyle mecburen hızlı yiyorum şahsen,fakat diğer öğünlerde tavsiyelerinize harfiyen uyuyorum. Uyku maddesi bilhassa çok ama çok önemli. minimum 7 maksimum 8 saate özen göstermek gerekiyor diye düşünüyorum. Ve en önemli etken SABIR.. 5.maddede yazdığınıza ilaveten Tony nin sözünü de hatırlatayım, Roma 1 günde inşaa edilmedi :))) Bu değerli bilgiler için teşekkürler hocam

  Cevapla
  • 10 dakika yemek molası biraz az değil mi, İş Kanunu’na bile aykırı :-)

   Evet, uyku ve dinlenmenin de içinde olduğu P90X Kanunları yazı dizini hatırlarsınız, 10 Madde’lik. Bilmeyenler için hatırlatmak istedim.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız