Ve 4. Hafta… Şaka mı Yapıyorsun Tony?

4. haftasının 3. gününde olan biri olarak sesleniyorum size… Şaka mı bu? İlk 3 hafta her şey yolundaydı, puzzle parçaları gibi yaptığım her hareketi yerine koyuyordum. Ve pazar günü X-Stretch’in ardından Pazartesi gününe Yoga-X ile uyandım. Ohh mis ne güzel olur, zaten Yoga’yı seviyorum dedim ki, akşamında puzzle parçalarının biraz yamuk olduğunu gördüm! Alıştığım rutinin dışına çıkmıştım. Önce üzüldüm bende mi sorun vardı yoksa ters giden bir şey mi? 3 haftadır sorunsuz yaptığım hareketleri yaparken neden zorlanıyordum? Sonra fark ettim ki, Aykut Hocaya sorduğum bir sorunun cevabında yazıyordu, “Muscle Confusion”.

İlk 3 hafta alıştırma süreci olabilir mi? Olabilir, neden olmasın dedim. Sonra düşündüm, mantıklı geldi, 3 hafta vücudum hangi hareketi yapacağını biliyordu, aynı hareketleri yapmaya alışmıştı. Taa ki Tony kafaları karıştırana kadar :-) Eminim ki P90X’in bu denli başarılı olmasında, bu “Kas Şaşırtması” prensibinin çok büyük rolü var. Yani vücudunuz, tam “alıştım” derken, program takvimi gereği her şeyin tekrar karışmasının.

Şunu biliyorum ki 4. hafta benim dönüm noktam olacak. Alışılmışın dışında ters köşe olduğum işin, vücudun yeniden tepki vermeye başlayacak. Onu bunu bilmem, 2 ay sonra hakkını verip alacağım  P90X T-shirtümü, kafaya koydum. Tescilli P90X’li olacağım :-)

6 Yorum

 1. merhabalar guzel bir motivasyon yazisi olmus guzel foto cekilmissin ama sadece foto cekilmek amaciyla saniri.cunki nizami gibi gorunmedi bana kol daha ziyade belin durus seklinden dolayi diyorum ama fotograf guzel cikmis motive edici sanirim dinlenme haftasindayi aslinda muscle confision farkli birsey dinlenme haftasi bence agirlik ant kaslari zorluyor ve yukluyor o haftada esneklik dinlenme ve yorulan kaslara zaman taniyor ve yeniliyor cogu insan o haftalarda karin kasi calisir yanlis yapar sen yapmiorsun buda senin avantajin cok guzel gidiorsun devam bring it..:)

  Cevapla
  • Pınar BAYTAR

   yorumun için teşekkürler İbrahim; Aykut hoca beğendi vallahi duruşumu :)
   fotograf 2 sene öncesinden tabi ki de motivasyon 1.sıra benim için :) 4.haftama yogayla başladığım için bu fotogfarımı koydum zaten yorumumda da yazmıştım esnek olmayı çok istiyorum yogayla bunu başarıcam :)

   Cevapla
 2. hkn23slr

  öncelikle seni takip eden biri olarak istikrar ve inancına hayran kaldım pınar, bende bugün 3.haftamı bitiriyorum 3 defa bırakıp yeniden başlayan biri olarak bu sefer iyi gidiyorum :)

  Cevapla
  • Pınar BAYTAR

   kesinlikle bırakma kimler yapıyor ya 1 saat boş boş duracağına spor yap oh mis gibi :) sakın bırakma sonuçları bekliyoruz :) başarılar :)

   Cevapla
 3. Selam Pınar,

  Göz açıp kapayıncaya kadar 4. haftana geldiğine inanamıyorum. Bu geçen 3 haftayı, kendin adına hiçbir şey yapmadan da geçirebilirdin, ama sen hayatını değiştirmeyi tercih ettin! Ve bu yolda da hızla ilerliyorsun :-)

  Evet, Muscle Confusion yani Kas Şaşırtması prensibinin, P90X’in bu denli başarılı olmasındaki payı büyük. Konvansiyonel spor salonlarında insanlar genellikle aynı hareketleri yapar durur. İlk başlarda sonuç görseler de, vücut er ya da geç Plato sürecine girer ve gelişim durur. P90X ise, senin de yazında bahsettiğin gibi, tam vücudum rutine alıştı derken, Recovery Haftası ile herşeyi değiştirir ve Plato’yu önler.

  Benzer duyguları 8. haftanda da yaşayacaksın. Ve emin ol ki toplam 13 haftanın sonunda P90X yapacağını yapacak ve seni hayatının en iyi fiziğine kuşkusuz kavuşturacak. Başarılar…

  Not: Eğer kapak fotoğrafındaki sen isen, hareket oldukça nizami :-)

  Cevapla
  • Pınar BAYTAR

   hocam öncelikle yorumunuz ve ilginiz için çok teşekkür ederim…P90X sayesinde duruşum değişti daha dik duruyorum ayaktayken bile,sonuç alayım yada almayayım ki öyle bir durum imkansız kendimi inanılmaz mutlu hissediyorum.Evet fotoğrafta ki benim :) kendimi bildim bileli esnek olmak istemişimdir jimnastik yapma şansım olmadı ne yazık ki ama hep özenmişimdir izleyip bakıp yapmaya çalıştığım çok hareket var :) elimden geldiğince kendimi esnetmek istiyorum ve zamanla olacağına inanıyorum yoga bunun için iyi bir seçim diye düşünüyorum :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız