Tony’nin 6 Beslenme Kuralı!

P90X’in yaratıcısı Tony Horton’u hepimiz severiz… Ama belki her biriniz benim kadar sevemeyebilirsiniz ya da 304 sayfalık kitabını okuyacak durumda değilsiniz diye, biz sizin adınıza okuduk! Ve özellikle beslenme üzerine altın değerinde Tony Horton Kanunları’nı sizler adına derledik.

Beslenme hakkında her gün tonla soru alıyoruz. Ama milyonlar üstünde istisnasız %100 sonuç veren Tony Horton’un aşağıdaki beslenme yaklaşımına dikkat ettiğinizde, sizin de P90X sonuçlarınız bir gömlek yukarı çıkacaktır. İşte Tony’nin 6  beslenme kuralı:

1) Yaktığınızdan daha az tüketin!

Bir numaralı kural. Eğer Mr. Olympia’ya hazırlanmıyorsanız, muhtemelen vücudunuzu biraz adam etmek için ilk olarak yağ yakmaya ihtiyacınız var. Ve yağ yakmanın formulü, yaktığınızdan daha az kalori tüketmekte. Yanlış anlaşılmasın, bunun için kesinlikle kalori saymanıza gerek yok. Tony Horton, hayatında bir kere bile kalori saymadığını söyler (bendeniz de öyle). Çünkü eğer P90X Beslenme Tablosu‘ndaki 1 ve 2 no’lu kategoriler ağırlıklı beslendiğinizde, P90X gibi egzersiz başına ortalama 600-900 kalori yaktıran bir programda, zaten yaktığınızın üzerinde tüketmek oldukça zor olacaktır.

2) Günde 7 porsiyon sebze tüketin! 

Brokoli, havuç, salatalık, domates, marul, biber, patlıcan, bezelye, ıspanak, kereviz, yer elması, turp, mantar, lahana, karnabahar, kabak, ıspanak… seçimi siz yapın. Aramasını bilirseniz, markette-pazarda sebzeden bol bir şey yok, ve meyvelerden daha masumlar! Günde 7 porsiyon sebze tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Bu maddeyi uygulamanız, 1. maddeyi yerine getirmenizi de çok kolaylaştıracaktır.

3) Su için!

En önemli kurallardan biri, kalorilerinizi sıvılardan almayın! Kola, meyve suları, meyveli sodalar, Starbucks’lar, Red-Bull’lar… Hayır! Bunlar başınızı belaya sokar. Susuzluğunuzu her zaman “su” ile giderin. Her aklınıza geldiğinde su için. Ve daima aklınıza getirin.

Devam edecek…

12 Yorum

 1. musess

  Baks bani ile büyümüş bir çocuk olarak 2 madde bana ilk olarak elime bir havuç almayı çağrıştırıyor. Pepeyi de sebze yerken görmek isterim sık sık ama nerde gözlemeleri götürüyor.. Havucun çiğ olarak yenilebilir gelmesinin tek sebebi baks bani onun dışında hiç bir sebzeyi elime alıp yemek istemiyor canım….

  Cevapla
  • Hahaha :-) İşin komiği bu yazıdan sonra benim de yediğim ilk sebze havuç oldu. Bugs Bunny’e başlamamıştım ama olabilir.

   Cevapla
   • musess

    :-) hocam ben eminim ki baks bani nin elinde turp olsaydı öncelikli olarak aklıma turp gelirdi…… Çizgi film kahramanları daha fazla sebze yeseydi keşke

    Cevapla
 2. Erkan

  Sebze lezzetsiz degildir. Nasil yediginiz onemlidir. Orta haslanmis ve zeytinyagi ile bulusmus bir sebzenin lezzetsiz olmasi imkansizdir. Ege otlarini arastirin ve deneyin fikriniz degisecektir.

  Cevapla
  • Toy

   Mutlaka araştıracağım.Teşekkür ederim :-)

   Cevapla
 3. Toy

  Sanırım benim için en zoru ikinci seçenek olacak.Neredeyse hiç sebze yemem.Daha taze biberin tadını bile bilmiyorum.

  Cevapla
  • Aaaaaaaaaaa :-)

   Cevapla
   • Toy

    Hocam abartmadan söylüyorum,hayatım boyunca toplasanız 5 adet domates yememişimdir.Yanlış yapıyorum ama kabul edelim ki sebzelerde pek lezzetli bir seçenek değil :)

    Cevapla
 4. musess

  2 maddeyi yapamıyorum yapsam iyi olur……

  Cevapla
  • 2. madde de en zorlarından. Ama yapılabilir.

   Cevapla
 5. icten

  Su içmek en basit ve eğlencelisi. Cilde de çok iyi geliyor.

  Cevapla
  • Evet, su içmek bu maddelerin en kolayı. Ama en önemlilerinden de.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız