Terayağı Karınca Deneyi!

Biliyorsunuz, Canan Karatay Hoca bas bas bağırıyor; “Tereyağından kaçmayın, hakiki tereyağı yeyin!” diye…

Bir de karıncalara sorun… Neden karıncalar? Karıncalar, “basit” yaratıklardır. Dünyada varlığını sürdüren en uzun türlerden… Akılcı olmakla, fantaziye kaçmamakla, sadece işlerini yapmakla karikatürize edilirler…

Gelelim deneyimize… Aslında fotoğraflar yeterince açık, yorum sizin… Bir tabağa birer parça margarin, light margarin/tereyağı ve de hakiki (gerçek!) tereyağı konur. Ve karıncaların mekan tuttuğu bir lokasyona usulca bırakılır. Ve istisnasız bir şekilde, karınca kardeşlerin sadece hakiki yağdan nasiplendikleri görülür… Hatta fotoğrafta, margarinin hemen yanında tahtalı köyü boylamış birkaç karınca da görülmekte. Hemen kalp krizinden mi gitmişler bilinmez ama deneyi daha da bir dramatik kılmış doğrusu!

Bu deneyi dilerseniz kendi evinizde de deneyebilirsiniz. Tabii apartmanda yaşıyorsanız, karınca bulmak biraz sorun olacaktır. Çünkü aranızda (benim gibi) 80 kuşağı olanlarınız var ise hatırlayacaklardır ki, evlerimizde her ne yaparsak yapalım illa biraz “böcek” olurdu o dönemde. Annelerimiz alınmasın, bunun temiz-hijyenik olmakla vs alakası yok, hepimiz temiz ve paktık. Ama o dönemlerde gerçekten evlerde böcek ile karşılaşırdınız; adeta ekolojik dengenin bir parçasıydı. Şimdi uzun süredir ortalıkta böcek vs. görüldüğü yok. Hani uzmanlar diyor ya, “arılar bittiğinde biz de biteceğiz!”… İşte onun gibi birşey herhalde, böceklerin, karıncaların giderek azalması…

Uzun lafın kısası, tekrar karıncalara gelirsek… Dedik ya “basit” yaratıklardır diye, sanki bir bildikleri var gibi duruyor… Belki de en azından bu konuda, onların izinden gitmeli!

Terayağı testi


Bu Deneyi Kendi Evinizde de Yapabilirsiniz…

Karinca 4

Karinca 1

Karinca 2

Karinca 3

2 Yorum

 1. Harika bir deney harika bir yazı. Teşekkürler.

  Cevapla
 2. viXen

  Çok güzel ama bir o kadar da ölümcül bir yazı olmuş hocam. Maalesef ki tükettiğimiz her şey sağlıksız hele dışarıda yemek seçeneği olarak en sağlıklı gördüğümüz salatalar bile sağlıksız.

  Cana Hoca tereyağı yiyin diyerek doğru söylüyor insan ömrü kısa iken bile karadenizlilerin ömrü uzundu, çünkü orada hakiki tereyağı, yumurta ve doğa var, ama biz gidip de marketten en pahalı tereyağını bile alsak hakiki değil.

  Ne yiyeceğiz Hocam? Tavuk yemeyin diyorlar, et şaibeli, yağlar sahte, sebzeler tarım ilaçlı kanserojen…

  Ben sevdiğim adamla sağlıklı yaşamak istiyorum ve şehir beni korkutuyor…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız