Süleyman Demirel: Apple a Day, Keeps Doctor Away!

Bugünün sözü, fitness bloglarına uzak sayılsa da, aslında bizlere hiç de uzak olmayan bir isimden geliyor. Süleyman Demirel’in “Günde 1 elma giren eve doktor girmez” sözünü, hemen her gün, üstelik de başlıktaki gibi İngilizce olarak tekrar ettiğini, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun okuduğum bir kitabından biliyorum. Hatta Osman Müftüoğlu, kendi tükettiği elma sayısının da yıllık 150’inin altına düşmediğini söyler.

Demirel de, Müftüoğlu da hiç haksız sayılmaz. Elmanın, genellikle sağlıklı meyve listelerinin en tepesinde olmasının pek çok nedeni var. Her şeyden önce, dört mevsim, mevsiminde tüketebileceğiniz bir meyve. Yine bununla alakalı olarak, genellikle yıl boyunca da ucuz (doğru yerden almasını bilirseniz) bir meyve seçeneği. Misal avokadonun ya da yabanmersininin de faydaları var ama herkesin hergün alıp yiyebileceği pozisyonda değiller. Ayrıca “elma” çatısı altında birbirinden farklı çeşitleri olduğundan, örneğin muz gibi sizi bir süre sonra baymayacaktır da!

Elma; besleyici, düşük kalorili ve lezzetli. Orta boy bir elma yaklaşık 80 kalori içerir (100 gramı 50 kalori). “Kuversetin” isimli antioksidan açısından çok zengin. Özellikle kabuğu, neredeyse tıka basa antioksidanlar ile dolu (bu yüzden elmayı kabuğu ile yediğinizden emin olun). Diğer bir yönü, posa yönünden zengin olması. Yani sizi tok tutabilecek iyi de bir ara öğün alternatifi. İçerdiği vitamin ve minerallerden bahsetmeyelim bile! Ya da hadi bahsedelim; B1, B2, B6 (Red-Bull mübarek), Folik Asit, C-E-K Vitaminleri, Potasyum, Kalsiyum…

Özellikle şimdilerde, kış yaklaşırken, elma kesinlikle gözdeniz olmalı. Bizim tavsiyemiz, suyunu sıkmak vs. yerine elmayı elma olarak yemeniz. Demirel’in dediği gibi… Günde 1 elma giren eve, doktor girmez!

Unutmadan, Süleyman Demirel’in 1924 doğumlu olduğunu hatırlatalım, yani tam 90 yaşında. Sadece uzun ömürlü olmak bir yere kadar ama daha önemlisi, en son yeni bir röportajını izlediğimde, zihni de hala cin gibiydi. Demek ki, sağlıklı uzun bir ömür ve “elma” konusunda, onun bu sözünü dinlememek hata olur. “Apple a day, keeps doctor away!”

Yeşil Elmalar

6 Yorum

 1. icten

  Elma sevdiğim bir meyve değildir fakat her sabah işe giderken bir tane yerim.

  Harika bir yazı olmuş hocam.

  Cevapla
 2. teoman.T

  Hocam guzell yazi olnus bende en cok seye guldum red bullnus mubarek :)) iki ara ogunumun bir tanesi kesin elmadir yesil elma bazen aksam.yemegi istemedgimde elmayla cok gecistirmissimdi oyuzden yazi da ustune gelincr ball olmus ball :) gene herzmanki gibi koc aykut is basinda :)) yeni sloganimiz bu

  Cevapla
 3. Aykut hocam, merak ettim neden elmanın suyunun sıkılmasını önermediniz, vitaminleri kaçıyor diye mi?

  Cevapla
  • O da var tabii ki ama, ben daha çok kalori yönünden yaklaştım. Şimdi kimse bir oturuşta 6-7 tane elma yemez. Ama suyunu sıkınca, o kadar elmanın şekerini tüketmiş oluyorsunuz. Sizi tok tutması gereken posası ve faydalı kabuğu da dışarıda kalıyor. O yüzden en doğrusu, dediğim gibi elmayı elma olarak yemek.

   Cevapla
 4. Aykut Hocam, güzel bir yazı güzel de bir görsel olmuş (her ikisi de :-) Resmen şu anda gidip elma yedirdiniz bana okur okumaz.

  Cevapla
  • Afiyet olsun o zaman :) Demirel’in o şekilde bir fotoğrafı yok bu arada. Ama biz yaptık oldu :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız