Su İçin!

Her gün yeterli miktarda su almayı alışkanlık haline getirmek, P90X performansınız için  de gerekli. Beynimizin % 95’ini,  akciğerlerimizin % 90’ını, kanımızın da % 82’sini oluşturan su, insan vücudu için oksijenden sonra en önemli element. Yemek yemeden haftalarca dayanabiliriz belki ama, susuzlukla ancak birkaç gün baş edebiliriz. Bu bilgi bile suyun hayatımızı sürdürebilmemiz için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Performans

Kramplar, yorgunluk, odaklanma bozukluğu, dikkat dağınıklığı, görüş ve reflekslerde zayıflama… Vücudunuzda su azalmaya başladığı anda tüm bu olumsuz özellikler bir anda belirmeye başlar. Bunlardan kaçınmanın yolu sadece su içmek. İşin doğrusu P90X, zaten vücudu zorlayan bir antremandır. Bir de susuz kalarak kendinizi daha fazla yormayın. Aldığınız suyu vücudunuz hemen kabul etmez. Dolaysıyla su tüketmek için susuz kalmayı beklemeyin.

Terleme

P90X egzersizi sırasında terlemeyle metabolik atıklar vücudunuzdan dışarı atılır. Ancak susuz kaldığınızda bazı sorunlar da bununla beraber belirmeye başlar. Susuz kalan bir vücut terleme fonksiyonlarında sorun yaşar. Terlemek, vücut ısınız arttığı anda sizi serin tutması için önemlidir. Tükettiğiniz su aynı zamanda 24 saat boyunca vücut ısınızı dengede tutar. Terlemeyle beraber atılan toksinler vücut susuz kaldığı anda içeride kalır. Karaciğer ve böbrek gibi bazı iç organlarda çeşitli hasarlar meydana gelir. Bu yüzden özellikle yoğun tempolu P90X egzersizleri sırasında yeteri kadar su içmeniz çok önemlidir.

Kilo kontrolü

Yemeğe başlamadan yarım saat önce büyük bir bardak su içmek gereğinden fazla yemenizi engeller. Nasıl mı? Açlık ve susuzluk hissi beynin aynı bölümünden kontrol ediliyor. Bu hislerin beyin tarafından hemen hemen aynı şekilde algılandığı da biliniyor. Su içtikten sonra beyin midenizin dolduğunu varsayıyor. İşin iyi tarafıysa, suda “0” kalori olması. Ancak sürekli su içmenin size kilo verdirdiği anlamını çıkarmayın. Tabii meşrubat ve gazlı içecekler yerine su tükettiğinizde alabileceğiniz şeker miktarınız da sıfıra iniyor. Haliyle su, kilo vermek istiyorsanız uzun vadede sizin önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Bu yüzden P90X serüveniniz boyunca bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirin. Susuz kaldıkça değil, aklınıza geldikçe su için; ve sık sık aklınıza getirin!

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız