Soğuk Duş Etkisi!

Daha dün P90X-Türk Blog’unda paylaşılan bir “soğuk su ile duş” yorumu, bu konu hakkında bir paylaşımda bulunmaya zemin hazırladı. Benim de en büyük savunucularından biri olduğum “soğuk su ile duş” gerçeği, belki sonuçlarınızı bir seviye üste taşıyacak gizli silahınız olabilir.

Yaygın olarak herkes genellikle sıcak su ile duş alır. Hatta şofbende ya da kombide bir arıza varsa, o anlık duş almaktan vazgeçer. Askerde Havacı olarak Kütahya’nın soğuğunda biz acemilere ilk bir hafta sıcak su vermediklerinde, bomboş duşlarda buz gibi suyun altında ıslık çala çala bir başıma yıkanan bendeniz bunu iyi bilirim :-)

Peki ama insanları sıcak suya bağımlı hale getiren nedir? Rahatlama ve gevşeme duygusu olabilir mi? Sıcak su bedeninizi rahatlatıyor, gevşetiyor gibi görünse de aslında enerjinizi alır, sizi yavaşlatır. Soğuk su ise tam tersine canlandırır, hayata döndürür. Buna örnek vermek gerekirse buzdolabına koyduğunuz eti baz alabiliriz, sıcak ile temas etmediği sürece bozulmadan uzun süre durabilir. Peki aynı eti sıcak bir yerde uzun süre bekletseydiniz ne olurdu? O zaman et çok çabuk bozulur ve kokusu ile sizi rahatsız etmeye başlardı.

Soğuk su ile duş alma sürecinde her zamanki gibi sıcakla başlayabilirsiniz böylece deri üzerindeki kirler giderilmiş ve gözenekler açılmış olacaktır. Daha sonra yavaşça, önce ılığa ve oradan da vücudunuzu alıştırarak soğuğa geçebilirsiniz. Soğuk su ile banyo, damarların gerilmesini ve gücünün artmasını sağlayıp aynı zamanda vücut içerisindeki kan akışını hızlandırır, kalp atışı ve solunum artar, kalp daha güçlü çalışır. Vücudun zedelenmiş bölümlerinde meydana gelebilecek şişlikleri engellemek için de buz tedavisi uygulanır.

Bir süre önce Ankara’daki dünyaca ünlü “Body Worlds” sergisinde (gerçek insan kadavralarının mumyalanarak sergilendiği etkileyici sergi) dünyanın en uzun ömürlü bölgeleri haritasını incelediğimde, duymaya alışık olduğumuz Japon köyleri dışında, 100 yaşının üzerinde insan nüfusunun en yüksek olduğu Sibirya bölgesi dikkatimi çekmişti. Bunun sebebi, yöresel bir adet olarak yeni doğmuş bebeklerin, doğar doğmaz buzlu suya atılarak, ömürleri boyunca kronik hastalıklardan uzak ve daha sağlıklı bir ömür sürmeleri olarak gösteriliyordu.

Şimdi biz size ne yeni doğmuş bebeklerinizi ne de kendinizi buzlu suya atın demiyoruz, ki muhtemelen kuşaklar boyu yapıldığından, sizden farklı olarak onların genlerine geçmişliği söz konusudur. Ama güncel araştırmalar da soğuk duşun vücuda pozitif etkilerini artık yadsımıyor.

Sıcak suyla büzülen kan damarları soğuk suyla genişler ve damarlardaki kan akışı hızlanır. Bu pek çok organa, dokuya ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu da daha iyi oksijenle beslenmiş, daha kaliteli kaslar demek.

En basitinden, eğer sabahları ayılmakta zorlanan, iş yeri ya da okula ayakları geri geri gidenlerdenseniz, sabahları soğuk su ile duş, sizi güne daha enerjik başlatarak bu sorunu da çözebilir. Yine başka bir konu da, soğuk duşun erkeklerde sperm sayısını arttırmaya yardımcı olduğudur (sıcak suyun sperm düşmanı olduğu da söylenebilir).

Özetle, zaten P90X gibi ekstrem bir programla aslında bir adım önde iken, yeni kazanacağınız soğuk su ile duş ritüeli, sonuçlarınızı daha kısa zamanda bir adım ileri taşıyacak gizli silahınız olabilir. Denemesi bedava!

 

14 Yorum

 1. Allah allah bunca yıldır sağlık çalışanıyım soğuk sunun damarları genişlettiğini ilk kez duydum…Olurmu öyle şey vazodilatasyon etkisini damarlarda sıcak su yapar ,önce onu düzeltelim.yani sıcak su genişletir,soğuk su büzer..okey.ha şimdi blogun bu kısmı hariç gerisine katılıyorum ..sıcak soğuk taşikardi yapar,kalori harcarsınız,derin soluk alıp verme akciğerlerinizi güçlendirir falan filan

  Cevapla
 2. Mehmet

  Soğuk duşun dolaşımı rahatlattığı ve insana zindelik kazandırdığını bilimsel bir yazıda okumuştum. Soğuk suyla duş yapamayanlar, illada sıcak suyla yapmayı tercih edenler için şöyle bir tavsiye vardı. “Duşunuzu tamamladıktan sonra bütün vücudunuzu soğuk suyla yıkayamıyorsanız bile dizlerinizden aşağısını mutlaka soğuk suyla yıkayın. Bu sıcak duş sonrası vücudunuza çökecek rehaveti engeller ve size dinamiklik kazandırır.” Cümle tamamen alıntı değil, hatırladığım şekliyle yazdım ama aşağı yukarı böyle bir şeydi :)

  Cevapla
 3. Pınar BAYTAR

  hayatım boyunca bırakın sıcak suyla duş almayı kaynar suyla alıyorum resmen :) sıcağı oldum olası çok sevmişimdir yazın güneşin altında afedersiniz ama malak gibi yatanlardan biride benim çok seviyorum sıcağı ama bu yazıyı okuduktan sonra ılık suya alıştırdım kendimi direk öyle gün dün değil pat diye tıpkı yazın güneşlenip bir anda denize yada havuza atlamak gibi :) önce ılıkla yıkanıyorum sonrasında yavaş yavaş soğuk yapıyorum kendime inanamıyorum hepsi Aykut hoca yüzünden yapmayacağım şeyleri yapıyorum peki pişmanmıyım asla değilim :)

  Cevapla
 4. Bizimkiler her zaman söyler sıcak suyla duş alın diye hep böyle alıştık hayatımız boyunca. Bundan sonra zorda olsa soğuk su ile duş alacağım. Daha doğrusu almaya çalışacağım :)

  Cevapla
 5. serhat

  ilginç bir bilgi p90xden sonra nerdeyse kaynar denecek kadar sıcak suyla duş alıyorum artık soğuğa alışmanın zamanı gelmiş

  Cevapla
 6. Evet, her ne kadar İzmir’in sıcağında bile sıcacık su ile duş alsamda, artık soğuk su ile duş almam gerektiğini hissediyorum :) Ve bir bilgi daha; alınan 3 dakikalık soğuk duş size 40 kalori yaktırır. Bakalım bu sefer suyun altında titremeden durabilecek miyim :)

  Cevapla
  • :-) İlk soğuk suyla duşa alışma dönemimde (ki yıllaaaar önceydi), Karadeniz’lilikle uzatan yakından alakam olmamasına rağmen, soğuk suyun altında Karadeniz ezgileriyle horon teper vari hızlı hızlı hareket ettiğimi hatırlıyorum. :-)

   Her şey bir alışkanlık. Ama bu alışkanlığı edindiğime çok mutluyum. Darısı başına.

   Cevapla
   • İnşallah hocam :) Bende horon tepme gibi bir durum yok fakat ne hikmettir ki soğuk suyun altına girince gülme krizine tutulma gibi bir durum var :)) Sanki soğuk su beni gıdıklıyor, ben ise bu duruma titreyerek gülüyorum :D Ya da soğuk su bir komedyen, ben ona gülmekten ölen bir seyirci :)) Gerçi soğuk suyun sıcak sudan daha çok rahatlattığına adım gibi eminim. Nice soğuk duşlu günlere P90x ailesi! :)

    Cevapla
 7. Selam Aykut hocam,
  Çok güldüğüm bir blog yazısı daha çıkarmışsınız.
  Ben yıllardır alıştığım metot olarak Şofben 1 de başlayıp 1-2 dk sonra 0 a alıp tamamlıyorum genelde duşumu.
  Bu da vücudumu soğuğa hazırlayıp beni zımba gibi çıkartıyor duştan.
  P90X günlük antreman sonrası duşun tadıda bi ayrıdır.Demeden geçemedim :D

  Cevapla
 8. body_hakan

  hocam benim yorumdanmı bu blog :D

  Cevapla
 9. Mesut

  Babamda bana sıcak suyla duş alma derdi bende totom donar diye yine sıcak suyla alırdım bunu öğrendiğim iyi oldu bugündne itibaren soğuk suya dönüyüm birde uykumu kaçırırsa okula koşa koşa giderim artık :D Teşekkürler hocam bu yazınız iyi oldu

  Cevapla
 10. Aslında çok doğru bir yaklaşım. Ben sürekli ne soğuk ne sıcak hep ılık duş yaparım bunuda denemek lazım :)

  Cevapla
 11. Muzaffer

  Evet bende soğuk duş almaya başladım önceki bloglarınızı okuduktan sonra. Gercekten beni rahatlatıyor ve işe giderken daha enerjik oluyorum. İlk günler ”Dj Tiesto” gibiydim soğuk suyun altında :) titreye titreye duş alıyordum daha sonra alışıyor vücut güzel oluyor tavsiye ederim herkese :) içinizdeki Dj leri keşfedersiniz :)))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız