Spor Salonları Neden İşe Yaramıyor?!

Daha önce bu sayfalarda “Evde P90X mi yoksa Spor Salonu mu” konulu pek çok yazı paylaşıldı. Hangisinin daha işlevsel, hangisinin daha uygulanabilir, ve en önemlisi hangisinin gerçek sonuçları büyük kitlelere (büyük kitlelerin altı çizili) kazandırabildiği tartışıldı. Kazanan kim miydi? Korkarım yine P90X :-)

Şimdi ise, spor salonlarının “kronik problemlerini” çarpıcı bir araştırma ile gözler önüne serelim. Eminim her Türk genci gibi sizin de bir dönem de olsa spor salonuna gitmişliğiniz varsa, burada bazı anlatılanlar size tanıdık gelecektir.

Spor salonları bazıları için sağlıklı bir yaşam için kullanılırken birçok kişi için ise sosyalleşme alanı olarak görülüyor. Yapılan bir araştırmada spor salonuna kayıt yaptıran insanların üçte birinin üyeliğinden vazgeçtiği, ve en önemlisi gittiği süre içinde bir kere bile terlemediği kaydedildi.

Üyelerin yarısı, bir süre bir şekilde devam ederken, diğer yarısı spor salonunu sadece muhabbet etmek ve potansiyel sevgili adaylarını süzmek amacıyla kullanıyor. Dörtte biri egzersiz yapmak yerine sauna ve sıcak su küvetinde zaman geçiriyor. Öte yandan üyelerin yüzde 10’u havuzda “rahatlarken”, yüzde 5’i ise büyük ekranda Lig TV izlemek için gidiyor.

Ankete katılanlar haftada ortalama sadece iki saatini spor salonunda geçirdiğini söylerken, %29’u ise hiç terlemediğini belirtti. Kadınların büyük çoğunluğu ise çok fazla spor yaptıklarında makyaj ve saçlarının bozulmasından dolayı şikayet etti!

Hemen her spor salonunun, kapasitelerinin yaklaşık 10 katı kadar üye kabul etmeleri de (biz kapasitemiz dolu diye yeni üye kabul etmeyen spor salonuyla henüz karşılaşmadık) bu gerçeklere dayanmaktadır.

Tablonun öbür tarafında bir de P90X’e bakalım. Haftada 6-7 saat, makyajınızın ya da saçınızın bozulmasına aldırmadan, sizi son damlanıza kadar terleten, sosyalleşmenin ve “cool” görünmenin umrunuzda bile olmadığı GERÇEK (Hardcore!) bir egzersiz… Sizce de hangisinin sonuçları daha etkili olacaktır?

Not: Eğer siz, salona gerçekten sadece egzersiz yapmaya giden o küçücük kitledenseniz, hiç lafımız yok, siz de doğru yoldasınız. Ama bakınız kapak fotoğrafı… oldukça manidar :-)

26 Yorum

 1. Selamlar,
  Öncelikle blogtaki resim çok manidar ama kimsenin dikkatini çekmemiş sanırım :)
  Salonlardan neden sonuç alınamadığını tek kareyle açıklamış adeta.
  Metehan ve Mesut kardeşim burası P90Xtr , lütfen gereksiz konuşmalarla birbirinizi üzmeyin.
  P90X ruhu gereğince pozitif olalım lütfen :)

  Cevapla
 2. Öncelikle p90x’e henüz başlamamama rağmen bu yazıyı haklı ve eksik buluyorum. Ben şahsen LigTV’si saunası olmayan yerlere gittim yaklaşık 4ayda 4yere gittim. Gittiğim yerlerde kız olmamasına dikkat ettim genelde kızlara özel saatleri olan ve sonra karışık ama az sayıda kızın geldiği yerlere gittim. Bodybuilding için gitmiştim. İyi yanlarını söylemeden geçmeyeceğim; gerçekten ben araştırmamı yaptım, hocaları sıktım ve onlar da beni sıktı ilk 2-3ay gözle görülür birşeyler (p90x kadar değil tabi :) ) farklar oldu, hacim eksikliğimi neredeyse giderdim. Fakat plato dönemi dedikleri dönemi ilk elden yaşadım ve hedefim olmasaydı rahatlıkla söylebilirim ki bırakırdım. Plato döneminin sebebini sorduğumda ise yetersiz beslenme ve eksik SUPPLEMENT (çok büyük bir şartmış!) alımı olduğunu söylerlerdi. Daha supplementi gerekli görmeyen bir bodybuilding salonuna gitmedim. Esneklik eksikliği, bacağa verilmeyen önem, yüksek ego’lar, ilgisizlik, bilgisizlik, GÜÇ EKSİKLİĞİ (evet daha fazla kaldırabiliyorum ama p90x’tekiler gibi 0şınavdan 45şınava çıkamadım, 8şınavdan 25şınava 4ayda… Hiç tatmin edici değil.) vb birsürü şey yaşadım. Yaklaşık 3hafta sonra p90x’ime başlayacağım, vücudunu geliştirmeyi hobi edinmiş benim gibi bu yoldan geçen arkadaşlara da sorunun sizde değil onlarda olduğunu hatırlatmak isterim. Bu işi TİCARİ yapıyorlar, umurlarında değilsiniz ne yazık ki… Reha Baran

  Cevapla
  • Mesut

   BB salonlarının çoğu supplement üzerine kurulu. Belkide hepsi. P90x’te supplement kullanmadığı için başarılı olamayan 1 kişiye bile denk gelmedim. Çoğu BB salonu kayıt olduktan sonra antrenman takviminden önce supplement reklamı yapar yok şunu al yok bunu al. O supplementleri kullansak 3-4 turda p90x ile vücut geliştirme yarışmalarına katılırız :D

   Cevapla
   • Metehan

    Mesut bu yorumuna katılmıyorum kardeşim.
    Şahsen benim P90X’e başlamadan önceki gittiğim salonda ise gerçekten çok iyi bilinçli hocalar hepsinin birer birer Sertifikası ve Dünyada namını salmış Ferit Osmanlı bilek güreşi şampiyonudur kendisinle konuşmuşluğum var elini sıkmışlığım bile var kendisi özbekistanlı olup 2004 yılında Denizliye göç etmiştir şimdi ise Denizlide bilek güreşi antrenmanı yapıp maçlarına devam ediyor benim gittiğim salon çok iyi bir yer hocaların hepside Türkiyedeki 1. ve 2. kademeli Sertifikalı hocalar ben salona gittiğimde bana hiçbir zaman supplement al bunla gelişirsen falan demediler hepside çok iyilerdi mesela aklıma bir soru geldiğinde beslenme ile ilgili şöyle şöyle yap abicim diyorlardı.

    Cevapla
    • Mesut

     Metehan yorumu dikkatli okumadan cevap veriyorsun salonların çoğu dedim …

     Cevapla
     • Metehan

      Çoğu derken hepsinide kasdediyorsun. Akıl süzgecinden geçirerek yorum yazarsak daha doğru olur.

      Cevapla
      • Metehan’cım seni severim bilirsin ama bu kurduğun ilk cümleden ben bir şey anlamadım :-)

       Mesut da sen de, bu siteye yazı ve yorumlarıyla katkıda bulunan kişilersiniz. Hadi öpüşün barışın, burası gereksiz tartışma için çok uygun bir yer değil…

       Cevapla
       • Metehan

        Kusura bakmayın hocam sizi de rahatsız ettik.

        Cevapla
      • Mesut

       Metehan laf yarışına falan mı girmeye çalışıyorsun? Çoğu ve hepsi kelimelerinin arasındaki farkı göremiyorsan cevapta verme lütfen. Sen bir tane salona gitmişsin ben farklı şehirlerdeki arkadaşlarımın yorumuyla konuşuyorum. Ve bu yorumun üstünede artık cevap vermezsen sevinirim tartışmaya girmek istemiyorum

       Cevapla
 3. Hocam benim gittiğim spor salonu öyle lüks değildi . Haliyle öğrenciyiz paramız ‘merdiven altı’ spor salonlarına yetiyor. İçerde storoidle şişmiş abiler setler arasında dışarı çıkıp sıgara içerdi :) Bir hareketi yapmak için bayağı bir sıra beklediğimi sıra beklerken bi abiyle konuşup en az 15 dk ara verdiğimi hatırlıyorum :) Düşünsenize setler arasında koca 15 dk veriyosunuz :) Ben P90X te o 15 dk yi Karın kası antremanına geçmeden önce veriyorum :D

  Cevapla
 4. Mesut

  Lig TV ve Makyaj olayı güzelmiş :D

  Cevapla
  • İkisi de gerçek, ilk elden biliyorum :-)

   Cevapla
   • Mesut

    Benim gittiğim salon zaten küçüktü bana denk gelen tek şey akşam 10kişilik salonda 30 kişinin olup nefes almanın bile zor olduğuydu bende spor yapmak yerine sigara yakmayı tercih ederdim ama p90x güzel oldu birde ölüm sıcaklığına getirip terletmese çok daha güzel olucak :D

    Cevapla
    • Aaaa… işin güzelliği o terlemede. Ben hayatımda ilk kez, bir T-Shirt’ü sıktığımda bu kadar su (ter) çıkabileceğini P90X ile gördüm (ve egzersizin Yoga olduğunu söylesem, sizi şaşırtır mıydı?)

     Cevapla
     • Mesut

      Hihihi şaşırmam bendede öyle oluyor diğerlerinde en azından hareketli haldeyken yanıyorum onda olduğum yerde yanıyorum sakallarım kaşınınca kaşımaya çalışsam anında yerdeyim :D

      Cevapla
      • Yoga Pozu

       Cevapla
       • Mesut

        Hihihi güzel anlatmış beni ve benim durumuma düşenleri :D

        Cevapla
       • Tam olarak seninle aynı yorumu yapmak üzereydim Mesut :)

        Bana bu hareketi göstermeyin hocam vallaha hayvan bile yapıyor ben yapamıyorum diyorum kendime şu an :D

        Cevapla
        • :-)

         Bilmeyenler için bu Yoga’daki “Plough to Shoulder Stand” hareketi… Devamında bir de ayaklar yere ve dizler kulakların yanına indirilir ki… evlere şenlik! :-)

         Cevapla
         • Bu sporu bilmeden yoga yapmayı popüler olarak görenlere YOGA X’ i göstersek sanırım koşa koşa uzaklaşırlar çok az bir kısım insan denemek ister :)

          Cevapla
         • Ondan sonra bacakları yavaş yavaş indirirken o sırtın kütürdeyip rahatlaması hiç bir masaj salonunda yok :)

          Cevapla
          • Mesut

           Valla benim bacaklar o kadar inmiyor ya malum hem kiloluyuz hem esnek değiliz :D indirmeye çalışınca sanki belim ve sırtımdaki etler kopacak gibi oluyor :D

 5. Metehan

  Aslında fitness salonları çok iyi bir yerler görüyorsunuz ki amerikada ki gymler ve Bodybuilding işini yapanlar çok iyi yapıyorlar adamların bilinçleri var bizim insanlarımız ise yazıdaki gibi ya kız süzmeye gidiyorlar yada sosyalleşmeye. Salonda çalışıp sonuç almayan birisi ya bilinçsiz yada beslenmesi kötü diyebiliriz. Zaten P90X’e lafım yok kendim denedim gördüm ve hayatımda spor yapıpta bu kadar iyi sonucu gerçekten bu kadar kısa sürede almadım.
  Kesinlikle P90X!

  Cevapla
  • Evet Metehan, ABD’deyken kendimi, bir NBA takımının soyunma odasındaymışsın gibi hissettiren spor salonlarında bulundum. Ama problem, spor salonunun ne kadar şık olduğu değil. Birincil işlevi ve sonuca ulaştırabilmesi. Bazıları ise sadece spor salonunda, ayna karşısında motive olabildiklerini söyler ki, bence onlar da biraz narsist (kendine aşık).

   İşlevsellikten kasıt, biraz da zaman faktörü. Biz burada, hayatın koşuşturmacasında gün 1 saati egzersize ayırmakta zorlanan insanlardan bahsediyoruz. Bu tabloda, her gün salona gidebilip sonuç alabilmek ne kadar realistik, düşünmek lazım.

   Yoksa inanın benim de bir Ajda Pekkan gibi, günde 8 saatimi spora ayırabilecek bir hayat stilim olsa, ben de salona giderdim, pırıl pırıl salonlar var. Ama biz sıradan halktan insanların (ABD’lilerin deyimiyle Average Joe’ların) sonuç almasında bahsediyoruz. Bunun yolu da sevgili P90X!

   Cevapla
   • Metehan

    Evet Aykut hocam zaman zaman kesinlikle P90X
    It’s about time :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız