Siz Ne Yiyorsanız, O’sunuz!

“Siz ne yiyorsanız, O’sunuz – You are what you eat” beslenme konusunda oldukça vurucu ve güçlü bir deyiştir. Evet, biraz ekstrem ama doğruluk payı da yüksek. İyi yönde de, kötü yönde de, vücudumuzu şekillendiren ve mevcut görüntüsüne karar veren, aslında o’na ne verdiğimiz yani ne yediğimizdir. Tıpkı, güneşin altına yattığınızda bronzlaşmanız (ya da tavuk gibi kızarmanız) gibi, yeme-içme alışkanlıklarınıza vücudunuzun verdiği de bir “tepki”dir aslında. Siz onu P90X gibi bir programa maruz bıraktığınız ve beraberinde sağıklı beslenme alışkanlıkları kazandığınız takdirde, o da size sonunda neredeyse bir olimpiyat sporcusunun vücudu gibi fit ve atletik bir vücut ile cevap verecektir. Bu 2+2=4 olduğu kadar kesin bir yargı.

Sözü daha fazla uzatmadan, bu sayfalarda gezinip eğer hala yanlış yeme-içme tercihleri yapmaktaysanız, sizi omuzlarınızdan tutup sarsacak ve kendinize getirecek birkaç görseli paylaşalım. Unutmayın, siz ne yiyorsanız O’sunuz!

Ne Yiyorsanız O sunuz

8 Yorum

 1. Mesut

  Görseller her şeyi açıklıyor zaten elinize sağlık Hocam :)

  Hamburger yiyen ve de kola içen biri değilim ama bu fotolara bakınca Hamburger mi beni yiyor ben mi hamburgeri belli değil demekten başka bir şey gelmiyor aklıma

  Cevapla
 2. Histoire

  Özellikle dondurma ve pepsi ile ilgili görseller gerçekten çok vurucu! Alıp evde duvarlara asmak lazım diyeceğim de ikisi de benim pek yemediğim şeyler. :-)

  Küçüklüğümden beri kolayı, tatlıyı, dondurmayı, çikolatayı, abur cuburu sevmediğim için çok şanslıyım sanırım. En son ne zaman kola içtiğimi bile hatırlamıyorum inanın. En son ne zaman fast food yediğimi de hatırlamıyorum.

  Bu gerçekten bir yaşam biçimi. Fast food ekmeklerindeki şekerin bağımlılık yapıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlandı yani öyle bir şey ki yedikçe daha çok yemek istiyor ve yemedikçe de yavaş yavaş tadını bile hatırlamaz, özlemez, istemez hale geliyorsunuz…

  Eğer hala izlemediyseniz “Şişir Beni/Super Size me” belgeselini izlemenizi gerçekten tavsiye derim. Bir daha fast food yemek bile istemeyeceksiniz!

  Teşekkürler Aykut Hocam,

  Cevapla
  • Mesut

   Hepsini anlarımda çikolata sevilmez mi yaaaa ? :D

   Cevapla
 3. hocam fotolarla insanlara çok iyi etkiliyorsunuz ama aykut hocam size ömür boyu tüketmeyin demiyor ben muscle confisuon zamanında tatile çıktım arkadaş ortamı tatil ortamı ne yalan söleyim kolada içtim mc burger pizaa her türlü şeyden yedim robot gibi olmak yerine eziyet çekmek yerine o süreçte canım ne çektise yedim puddingden kazandibi baklavasına kadar vücudumda çok fazla deişim olmadı uzun suredır tuketmedigim için bunları pazartesi ile birlikte bunları yemeyı kesdim önümde güzel bir 3 ay var sessiz sedasız köşeden gelecem bu sefer …
  sağlıklı beslenmek doğrru beslenmek vücudunuzun esas noktasıdır ama psikopatlaşmayın ve robotlaşmayında…:

  Cevapla
  • Histoire

   İbrahim’in bu söylediklerine de katılıyorum. Kendimize mutlaka kaçamak ödülleri vermeliyiz. Buna yurt dışında “cheat day” deniyor ve bir gün bir öğünü istediğiniz gibi değerlendirmeniz söyleniyor. Bu şekilde yasak psikolojisinden de uzaklaşıyorsunuz. Mesela ben de geçen gün fırın sütlaç yedim. Bir öncekini ne zaman yedin derseniz en az 8 ay olmuştur herhalde. Canınız istediği zaman, gerçekten istiyorsanız, yiyin yoksa vücut aşırı tepki göstermeye ve her şeye saldırmaya programlanıyor. Ancak diyelim ki bir gün çok kaçırdınız, ondan sonraki günlere biraz daha dikkat edin. Aslında işin tek bir sırrı var o da “denge”.

   Cevapla
 4. tolgacoskun

  bize spor salonunda çalışırken jelibon dağıtırlardı,gerçekten faydalımıdır?? bu konuda hep şüphelerim vardı da hazır konu açılmışken sizlere danışayım dedim

  Cevapla
 5. Metehan

  Bu duyguyu bize tattırdığınız için teşekkür ederiz Aykut hocam fotoğrafdaki o koca adamı görünce insanın bir daha McDonalds’ın önünden geçesi gelmiyor :)

  Cevapla
 6. Wow! Hocam, fotolar çok etkileyici olmuş gerçekten. Söylenenler kesinlikle doğru, biz ne yiyorsak o’yuz.

  Mesela en alttaki foto tam olarak P90X öncesi beni ve şimdiki beni hatırlatıyor. Sadece fiziksel görünüşümdeki farkı değil, resmen içimin bile temizlendiğini hissediyorum. Demek böyle birşey.

  Buradan herşey için ve doğru bir şekilde P90X ile tanıştırdığınız için teşekkür etmek istedim Aykut Hocam.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız