“Şeker” Dosyası – Bağımlılık Etkisi

Şeker Dosyası, bağımlılık etkisi ile devam ediyor… Soldaki fotoğrafta, şekerin ve kokain kullanımının beyin reseptörleri üzerindeki etkisini görüyorsunuz. Evet, neredeyse tamamen aynı… (Aslında aynı değil, çünkü şeker bağımlılığının daha yüksek derecede olduğu belirtiliyor!)

ABD – Princeton Üniversitesi’nin yaptığı yakın tarihli araştırmada, 15’er günlük periyotlarla kokain ve de şekerli su ile beslenen deney farelerinden 15 günün sonunda, 43 tanesinden 40 tanesinin, şekerli suyu kokaine tercih ettikleri saptanmış.

Yine TIME Dergisi’nde yayınlanan başka bir araştırmada, bu sefer Connecticut Üniversitesi’nin araştırmasında, bu sefer Oreo kurabiyelerinin, uyuşturucudan daha fazla bağımlılık yaptığı bulunmuş. Pringles cipslerinin sloganını bilirsiniz; “Once You Pop, You Can’t Stop – Bir Kere Açtınız mı, Bırakmazsınız!”…

Gördüğünüz gibi araştırma üzerine araştırmalar gösteriyor ki, artık “şeker” bilimsel olarak bağımlılık yapıcı bir madde. Ve günümüzde endüstriyel ürünlerde kullanıldığı şekliyle, tokluk hissinizi de beyinde bloke edici şekile tasarlanmış haliyle. Bu yüzden, susuzluğunu gidermek için kana kana kola içen birinin, çok kısa bir süre sonra tekrar içesi gelir. Ya da McDonald’s menüyü mideye indiren biri, olmaması gerekirken çok geçmeden, yine “açtır”.

İşte bu bahsedilen “şeker bağımlılığı” ile mücadele, dersinizi çalışmaktan, alışveriş yaparken besin değerlerini doğru okumaktan ve ne yiyeceğinize doğru karar vermekten geçiyor… Ama tabii en çok da “öz iradeden”… Tıpkı yine uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi…

9 Yorum

 1. ahmet3838

  Geçmiş olsun herkese :)

  Cevapla
 2. viXen

  Şeker ve şekerli gıda türevlerinden oldum olası hoşlanmam. Ama bazen kocaman bir künefeyi mideye indirmekten de kendimi alı koyamam.

  Tatlı yeme isteğimize engel olabiliriz ama vücudumuza giren makarnanın içinde bile şeker kullanıldığını düşünmek insanı dehşete düşürüyor.

  Cevapla
 3. Bir ki sene önce bir çikolatalı gofret vardı , resmen bağımlısı olmuştum , hergün yemeden duramiyordum harika birşeydi , ve bir süre sonra şunu düşündüm dedim ki kesinlikle bunun için de bağımlılık yapan bir madde var. Çünkü anlatamam dehşet bir istek vardı o gofrete karşı , bunu yapan şeker miydi yoksa içinde başka birşey mi vardı bilmiyorum , daha sonra bi anda yok oldu bu gofret , hiç bir yerde bulamadim , aynı firmanın diğer ürünleri bütün raflarda var ama o gofret üretilmiyor artık

  Cevapla
  • Bak şimdi, merak etmemem lazım ama merak ettim! Neyin nesiydi acaba?

   Cevapla
   • Valla hocam ben babama çekmişim iradem sağlamdir ama o resmen beni bağımlı gibi yapmıştı ve hani abartmıyorum çok ciddiyim bu konuda , cadbury firmanın adı cadbury s.m.s yazarsanız google bahsettiğim gofret çıkar

    Cevapla
    • Enteresanmış… Çünkü tam Google’a Cadbury SMS yazarken sonunu “addiction” diye tamamladı (arama önerisinde bulundu). Yani “Cadbury SMS bağımlılığı” diye. İlginç gerçekten.

     Cevapla
     • :)) bu şekilde bildiğiniz ürünler var mi hocam içinde bağımlılık yapıcı özel maddeler bulunan

      Cevapla
 4. Ben 24 yaşında bir diyabet hastası olarak yazıyorum maalesef. Keşke daha bilinçli anne-babaya sahip olsaymışım. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır misali, artık çok bilinçli bir tüketiciyim. Bu sitedeki yararlı yazıları okudukça da çok mutlu oluyorum, bunu belirtmek istedim.

  Cevapla
  • Merhabalar Hayri,

   Samimi yorumun için teşekkürler. Öncelikle geçmiş olsun. Şu an için diyabetin tam bir tedavisi yok deniyor ama bu oldukça “ticari” bir hastalık olduğundan bence. “Diyabet”, ömür boyu ilaç satışı ve marketlerdeki ürünlerde üzerine “diyabet” yazdığında olması gerekenden daha pahalı ürün satışı demek!

   Ama öte yandan, diyabet hastaları, genellikle beslenmesine ömür boyu çok dikkat eden ve uzun ömürlü insanlardır. Senin de bu konuda bilinçli olduğunu söylemen çok güzel. Siteyi takip ettiğin için de teşekkür ederiz. Şeker Dosyası ara ara devam edecek.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız