Şehir Efsanesi: Sık Yemek Metabolizmayı Hızlandırır!

Bugüne kadar bu öneriyi eminiz çok sık duymuşsunuzdur: Sık sık ve küçük porsiyonlar tüketmek, metabolizmanızı hızlandırır.

Bu teori şuna dayanır; eğer ateşe (ki buradaki ateş sizin metabolizmanız oluyor) küçük miktarlarda gıda eklerseniz, ateşi güçlendirecek ve toplamda daha fazla kalori yakacaksınız.

Aslında doğru olan bunun tam tersidir. Eğer böyle yaparsınız yağ depolarınızın kökünü kazımanız mümkün olmaz. Eğer ateşi körüklerseniz, daima “insilün” salgılarsınız ve bu bedeninizi daima bir “emme safhasına” sokar. Bu safhada insülin, şekeri depolamaya veya yağ artırmaya yardımcı olan enzimleri uyarmakla kalmaz, depodan şekeri serbest bırakmaya başlar ve yağı yakmakla ilgilenen diğer enzimleri de engelller. Sürekli olarak bu durumda olmak vücudunuzun insülin ve enerji kullanımımızı dengeleyen diğer birçok hormonla ilişkisinin gerektiği gibi olmasına asla izin vermez. Unutmayın yağ, depolanmış enerjidir.

O yüzden biz, pek çok yerde duyacağınız “günde 6 öğün yemek” felsefesini önermemekteyiz. Buna ek olarak davranışsal bir perspektiften bakıldığında da, sık sık yemek ne kadar yediğimizi farketmmememize ve farkında olmadan fazla yememize neden olacaktır. Bunun yanı sıra, günde 6 küçük öğün prensibinde, masaya oturup tam manasıyla bir öğün yemediğiniz için psikolojik olarak da tatmin olamama ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Buraya kadar “ne yapmamalı” idi; şimdi ise ne yapabileceğiniz. Beslenme konusunda 4 x 4 kuralını benimseyebilirsiniz. Hayır, dört çekerli bir jip ile alakası yok :-) “4 x 4 kuralı”, uyanık olduğunuz saatler göz önüne alındığında, her 4 saatte bir yemek yiyerek, günde toplam 4 öğün tüketmektir.

3 Yorum

 1. umtku

  Acıkırsam taştan yumuşak ne bulursam yiyenlerdenim bi değişiklik yok bende gayet iyim böyle; )

  Cevapla
 2. viXen

  Az ve öz yemek yemeli:-)

  Cevapla
 3. Canan Karatay da günde 6 öğün yemeli saçmalığına kanmayın, sadece acıkınca yeyin diyenlerden…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız