Sağlıklı Beslenme İçin Önce Sağlıklı Alışveriş

Resmi bayram tatilinin sonu günü… (uzatanlara ne mutlu, ben onlardan biri değilim, P90X’e desteğin zaten tatili yoktu :-) Bugün market alışverişinde çoğu kişinin elinde dev boy kolalar, gazozlar, yeni moda şeker deposu Ice-Tea’ler, öksüz doyuran cins cipsler… Bizde nedense Ramazan, bayram ya da misafir denince akla genellikle kola geliyor! Ya da tabii çeşit çeşit tatlılar. Ben henüz tatlı niyetine meyve salatası ikram eden görmedim, kendi dışımda tabii…

Herkese yollanan toplu email’de ve Bayram Tebriği’nde de söyledik, tamam bu bayram da yiyin ama artık sonrasında dikkat etme zamanı! P90X gibi ekstrem bir program yapıyorsanız, zaten bir DVD başına ortalama 600 ila 900 kalori harcıyorsunuz, ki bu rakam içinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında 1150’lere kadar rahat çıkabiliyor. Yani zaten burada, klasik diyetler gibi vücudunuzu aç bırakmak falan yok. Ama gerçekten iyi ve yolda yürüdüğünüzde kafaları çevirecek bir fizik istiyorsanız, bunun sırrı biraz da “boğazdan” geçiyor. Doğru beslenmenin başlangıç noktası da, doğru alışveriş.

Bunu bir klişe olarak algılamayın ama ben şahsen, Afrika’da hala milyonlarca çocuk yiyecek yemek bulamazken, tabağıma ya da mutfağıma giren yiyecekleri ziyan etmeyen ve tüketenlerdenim. Yani es kaza bir cips ya da trans-yağ dolu bir çikolata mutfağıma girerse, gideceği yer maalesef çöp değil, midemdir. O yüzden doğru beslenmenin sırrı kesinlikle önce doğru alışverişi yapmakta.

Tabii bunu yapması, söylemesinden biraz daha zor. Bugün modern süpermarketlerde, şimdi sıkı durun, 40 ila 70 bin arasında ürün çeşidi yer alıyor. Bunların belki kafadan %50’sinin “besin çöpü” olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik genellikle en büyük bütçeler ile en çok reklamı yapılanların da, aslında en zararlılarıdır. İşte tüm bunlara karşı durabilmeniz için en basit yöntemi açıklıyoruz…

Süpermarket alışverişine çıkmadan önce bir liste hazırlayın! Aslında bu kadar basit. Böylece tüm o üstünüze üstünüze gelen zararlı akıl çelicilerden kurtulabilirsiniz. Ya da daha ekstremi, bir “P90X Polisi”nin devamlı sizi markette takip ettiğini hayal edin. En son kasada sizi elinizdeki cipsi kayan banda koyarken yakaladığında “bu ne, bu neeee? Oldu mu ha, oldu mu?” diye sizi azarladığını :-) Ya da siz yine en iyisi bir ihtiyaç listesi hazırlayın ve market alışverişinize onsuz çıkmayın.

6 Yorum

 1. merhaba hocam . kendime özel bir beslenme programı bu sirede bulabilirmiyim ? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 2. enes

  aykut ocam göndermiş oldugum msja yardımcı olurmusunuz acil.. :)

  Cevapla
  • Merhaba Enes,

   Egzersiz Kayıt Formları ile ilgili olan ise, şimdi cevap yolladım, ok.

   Cevapla
 3. icten

  Aynen hocam, dolabimiza aldigimiz ve ulasabilecegimiz her seyi bir sekilde tuketiyoruz. Bu sebeple saglikli olan besinleri eve sokmak lazim…

  bir de supermarketlerde dikkat cekici olan ne kadar zararliysa o kadar ucuz.

  Cevapla
 4. Hocam,

  Benim özellikle çikolataya karşı zaafım var diyebilirim. Böyle hem nefsimi bastıracak hem de çok zarar vermeyecek bir çikolata var mıdır?

  Cevapla
  • Selam Mertcan,

   Ben de çikolatayı severim, yani kim sevmez :-)

   Ama vücudumuzu deforme eden “ne” yediğimizden çok “ne kadar” yediğimizdir. Yani bir küçük parça gerçek bitter çikolata yemen, sonuçlarını çok negatif etkilemeyecektir.

   Başarılar,

   Aykut

   Cevapla

Yorum Paylaşınız