Sadece 1 Kilo Verdim Diye Üzülmek…

Baştan söyleyelim… P90X ile istenildiğinde 90 günde 20’li kilolarda yağlardan kurtulanları da gördük, fazlasını da. Ama bazen de, bize gelen bazı maillerde “henüz sadece 1 kilo vermişim” sitemlerini de… O zaman şimdi biraz matematik yapalım :-)

P90X egzersizlerinin 1 saatte ortalama 600 ila 900 kalori yaktığı kabul edilir. Aslında bize zaman zaman gönderilen ekran görüntülerinde bu rakamın çok daha yukarılarını da görürüz (Ben Olmuşum Plyometrics – Yakılan 1150 Kalori!). Yarım kilo yağ ise ortalama 3500 kaloriden meydana gelir. Yani, aldığınız kalorinin üzerine 3500 kalori yaktığınızda, vücudunuzdan yarım kilo fazla yağı kaybedersiniz. Aynı şekilde 7000 kaloride 1 kg vesaire…

Şimdi, yazının kapak fotoğrafına baktığınızda, bir elin üzerinde 1 pound’luk yani tam tamına 453 gr‘lık vücuttan kaybedilen bir yağı görüyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan söyleyeceğiz ki… sakın ola “henüz sadece 1 kilo vermişim” vs. diyerek hayıflanmayın. Gösterdiğiniz hiçbir başarıya saygısızlık etmeyin. Tabii ki hedefinizi belirleyin, daha fazlasını isteyin… Ama bu fotoğraftaki gibi, vücudunuzdan her bir gram yağı kaybetmenin kıymetini de bilin.

453 p90x

4 Yorum

 1. nctby

  Aykut Hocam bir doktor arkadaşımla yaptığım sohbette o meşhur vücut analizi yapan tartıların kesinlikle insanın vücudundaki yağ oranını veremiceğinden bahsediyor. vücut yağ oranımızı tam olarak nasıl öğrenebiliriz, bu tartılara güvenebilir miyiz sizce? Arkadaşımın dediğine göre en iyi ölçme yöntemi manuel olarak pergele benzer bi cetvelle vücudun bi kaç yerinden ( kol, karın, bacak, vs) ölçü alarak bunu boy ve kiloya oranlayarak ölçülmesi gerektiğinden bahsediyordu. yabancı bi kaç siteyi araştırdım sporcular vücut yağ oranını bu şekilde ölçüyorlardı gerçektende. sizin fikriniz nedir?

  Cevapla
  • Katılıyorum. Çıplak ayakla çıkılan ve yağ oranını ölçtüğünü iddia eden aletlere güvenim yok. Tabii ki bir çalışma prensipleri var, tamamen sallamasyon değil. Derinin altındaki kan akışı hızını ölçerek bir ortalama çıkarıyor ama doğruluk payı her zaman tartışılır.

   Bahsettiğiniz “Caliper” denilen kıskaçvari alet ile yapılan ölçümler ise çok daha ilkel gibi gözükmesine rağmen, en doğru ölçümü yaparlar. Tabii ki, MR tarzı vücuttaki özgül ağırlık ve ısı farklarını scan eden aletlerdeki yağ ölçümlerini saymıyorum; bunları %100 doğru sonuç verir ama herkesin böyle bir ölçüme erişimi yok.

   Cevapla
   • nctby

    bilgi için teşekkür ederim Aykut Hocam.

    Cevapla
 2. musess

  56 kilo ile p90x e başlayıp 58 çıkınca hayıflanmıştım aykut hoca hep diyor tartıyı bırakın diye ne kadar doğru ……kasın yağa göre ağır olduğunu biliyordum fakat bu derece fark edeceğini bilmiyordum.siz siz olun programa başladıktan sonra tartıya çıkıp kilo aldım diye bunalıma girmeyin.kimseler 58 olduğuma inanmıyordu hadi canım 58 olamazsın ben 60 ım diyen insanlar çıkıyordu.şimdi ki aklım olsaydı o bunalımı hiç yaşamazdım.
  bize algı baştan yanlış olarak öğretilmiş bir çok kişi spor yapınca zayıflanır(tartıda diye düşünür )halbuki ilgisi yokmuş…yazınız için çok teşekkürler koç aykutumuz….

  Cevapla

Yorum Paylaşınız