Ramazan’da P90X Püf Noktaları…

Ve işte uzun süredir beklenen konu başlığı… Herkesin bildiği gibi P90X 90 günlük bir maraton ve 28 Haziran günü başlayacak olan Ramazan ayı, pek çok kişinin egzersiz takvimiyle ortak döneme denk gelecek.

Evet, önümüzdeki Ramazan ayı sıcak ve uzun yaz aylarına denk geliyor… Ama hayır, Ramazan’da oruç tutuyorsanız da bu zaman zarfında P90X’e ara vermeniz gerekmiyor. Aksine, dikkat edeceğiniz birkaç küçük püf noktasıyla, hem iftar sonrası ani yükselen kan şekerinin negatif etkilerini azaltabilir, hem de yavaşlayan metabolizmanızın yine gün boyunca hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar, Ramazan döneminde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak, mevcut günlük aktivitenizi azaltmamanız üzerinde birleşiyorlar. Ancak tabii ki P90X gibi “ekstrem” sayılabilecek bir egzersiz programında bazı özel noktalara dikkat etmek, hem sağlığınız hem de sonuçlarınız açısından önemli olacaktır.

İşte Ramazan ayı boyunca oruç tutacaklar için bir kaç özel hatırlatma:

– P90X egzersizinizi iftardan ortalama 1,5 – 2 saat sonraya denk getirmeniz, hem hazmı kolaylaştırması, hem de metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması açısından en ideali olacaktır.

– Ramazan’da, egzersizleri genellikle 1 saatten daha uzun tutmamak tavsiye olunur. P90X DVD’lerinin zaten büyük çoğunluğu 1 saatin altındadır. Ama bu aya özel olarak, Ab Ripper X’inizi ana egzersizden ayırarak (Ab Ripper X, DVD’lerde ağırlık antramanlarından sonra otomatik başladığı gibi, 12 no’lu DVD’nizde de ayrıca yer almaktadır), günün başka bir zamanında yapmayı (örneğin nispeten daha geç yatıyorsanız, gece yatmadan önce ya da Sahur’dan önce) ve Yoga’nın da özellikle ilk 50 dakikasını yapmayı düşünebilirsiniz.

– İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay yiyecekler tüketimi, egzersizlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacaktır. Yine iftar ve sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

– Egzersizleri yaparken, tercihen evinizde nemin ve sıcaklığın daha düşük olduğu ve hava akımının olduğu (ya da iyi havalandırılmış) bir bölümünde yapmanız daha yerinde olacaktır.

– Ramazan ayında, P90X yaparkenki giyiminize, her zamankinden biraz daha fazla özen gösterip, mevcut hava koşullarına uygun ve aşırı terlemeyi engelleyen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

– Ramazan ayı boyunca, yeterli uykuya (P90X Kanunları: Madde 8!) özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuz kalarak vücudunuza gereksiz yorgunluk yüklememelisiniz.

– Normal zamanlarda P90X’in dışında da günlük aktivitenin önerildiği doğru (P90X Kanunları: Madde 7!) ama Ramazan süresince, gün içerisindeki gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Böylese asıl egzersizi daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

– Her zaman için geçerli olan egzersiz prensiplerinden, spor öncesi ısınmak ve sonrası vücudu esnetmek, bu dönemde özellikle atlanmamalıdır. Her P90X DVD’sinin bir parçası olan, egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri, hem sakatlanmaların engellenmesi hem de sonuçlarınız açısından ekstradan önemli olacaktır.

– Ve son olarak, kendinizi fazla zorladığınızı hissettiğiniz durumlarda, “pause” tuşuna basmaktan çekinmeyin.

P90X bir 100 metre koşusu değil, bir maraton! Ve bu birkaç noktaya dikkat ettiğinizde, 90 günün bu göz açıp kapayıncasına geçen sürecinden zaferle ayrılan siz olacaksınız…

Şimdiden Ramazan ayınız mübarek olsun…

8 Yorum

 1. Aykut hocam aklımdaki tüm soruları cevaplamışsınız valla teşekkürler size de hayırlı ramazanlar :) bir de hocam fakülte bitsin diye çırpınırken ne yazık ki ara verdim p90x e , ve p90x takvimim pc yi formatlayınca silindi nasıl edinebilirim tekrar

  Cevapla
  • Teşekkürler, emailinize tekrar yönlendirilmiştir. Başarılar :-)

   Cevapla
 2. Rumil-Lessien

  Hocam yoga konusunu tam olarak anlamadım , sadece ilk 50 dakikasını mı yapalım ? eğer öyleyse onun yerine 45 dakikalık versiyonu yapabilirmiyiz ?

  Cevapla
  • Kasdettiğim, illa sadece ilk 50 dakikasını yapın değil. Hepsini yapabiliyorsanız en güzel ve en faydalısı. Ama vaktiniz elvermiyorsa, komple atlamak yerine tercihiniz ilk 50 dakikası olmalı.

   Cevapla
 3. ayhan3404

  Hayırlı ramazanlar zamanla harika olmuş doğru bilinen yanlışlar için ilaç gibi bir yazı

  Cevapla
 4. bjcaksontr

  Hayırlı ramazanlar :)) her zamanki gibi guzel bir paylasim olmus hocam

  Cevapla
 5. Güzel bir makale olmuş aykut hocam. Emeğinize sğalık

  Cevapla
 6. Aykut Hocam, evet kesinlikle benim de uzun süredir P90XTR’de görmeyi beklediğim yazıydı. Tam zamanında :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız