Psikoloji Üzerine…

Merhaba Tüm P90X-TR Ailesi…

Bu kez herkesin atladığı ama önem derecesi en yüksek konu olan “psikoloji” konusuna değinmek istiyorum.

Neden bunu yapıyorum, çünkü psikolojim biraz sallanmaya başladı açıkçası.

1 haftalık programı bitirmenin, her Allah’ın günü sabahın köründe kalkıp egzersiz yapmanın, ter akıtmanın, bir ideal uğruna uykusuz kalmanın, çekilen ağrının sızının gururu ile yazıyorum bu yazıyı.

Çevremdeki insanlara sorsanız beni, hayatta yapmaz, tembeldir biraz, hele ki sabahın köründe spor yapması imkansız derler eminim. Şimdi bile, ” olum ben sabah erken kalkacağım bırakın gideyim evime” dediğimde, arkadaşlarım soruyor, “hayırdır, yolculuk mu var diye? “. Yok spor yapıyorum, erken kalkmam lazım dediğimde görmeyin alaycı sözleri, şamatayı. Her şeye inat, herkese inat 1 haftayı bitirdim çok şükür.

Fakat ile başlayan cümleler hep korkutmuştur beni nedense. Tam bir şey olacakken, istediğin şeyi bulmuşken “fakat” kelimesi girer ya araya, o zaman korkarım işte. Korkumla yüzleşerek 1 haftanın tüm güzelliğine rağmen “fakat” demek zorundayım maalesef.

1 haftayı bitirdim fakat bugün psikolojim biraz sallantıya girdi sanki. Bilmiyorum nedendir, sabah tam randımanlı yapamadım egzersizi. Kan ter içinde kalmadım bugün nedense, biraz canım sıkıldı açıkçası. Her gün iş yerimde masama oturur, arayan müşterilerle ilgilenirim ama 1 haftadır sürekli P90X’i başarıyla bitirenlerin videolarını izliyorum. Bugüne kadar acayip gaza geliyordum ama bugün üzerimde bir olumsuzluk var, izledikçe umutsuzluğa kapılıyorum. O yüzden izlemeyi bıraktım artık. Zaten izleyecek video da kalmamıştı (-:

3 ay/90 gün/2160 saat/129.600 saniye..

Siz bunun adına ne derseniz deyin bu zaman insana çok uzun geliyor bir yerden sonra. Ne güzel göbekli göbekli dolaşıyorduk, zaman sınırımız yoktu, nereden çıktı bu 90 gün? :-(

İnanın her gece 90 gün sonundaki halimi düşünerek uyuyorum ve her sabah işe giderken otobüsün camında kurulan her hayalimin içinde 90 gün sonraki vücudum, hayatım, sağlığım var. O kadar güzel motive ediyor ki beni tüm bunlar ama bir şekilde aklımın içine giren “90 gün çok uzun” düşüncesi tüm enerjimi almaya başladı bugün. Göbeğime bakıyorum yazarken ve hala diyorum ki bu göbek 90 günde nasıl eriyecek? :-(

Fıtratım gereği her iş’te sabırsızım ben. Sabretmeyi öğrendiğim gün her halde hayattaki misyonumu tamamlamış sayacağım kendimi. Ne lanet bir huydur bu arkadaşlar anlatamam. Bu huyum yüzünden hayatta çok şey kaçırdım, çok yıllar eskittim belki de. Çok önceleri 3-4 ay dişimi sıkıp spor yapsaydım belki boşa geçen 10 yılımdan bir 5-6 yıl kurtarabilirdim ama yok olmadı işte.

Şimdi tekrar aptal bir huy yüzünden bir fırsatı daha kaçırmak istemiyorum. Egzersiz yapmakta sıkıntım yok, her sabah paşa paşa kalkıyorum. Bazen çok uykum oluyor, direnip kalkıyorum ama galiba inanç ve sabır konusunda çok eksiğim var hala. Umarım bunları yenebilirim ve bana uzun gelen bu süre çabucak geçer gider.

Bu yazı aslında 1 hafta süreyle yapılan egzersizi anlatması gerekirdi ama ben içinde bulunduğum psikolojik savaşı anlatmayı daha uygun gördüm. 2. hafta sonunda egzersiz kısmını anlatacağım, söz :)

Kendinize dikkat edin dava arkadaşlarım, görüşmek dileği ile..

“Veritas vos liberabit..”

(benim gerçeğim 90. günün sonunda beni bekliyor olacak ve özgür bir şekilde hayatıma devam edeceğim…)

22 Yorum

 1. hkn23slr

  iyi günler hocam benim arkadaşa balfiks aleti lazım . önerebileceginiz varsa yardımcı olur msunuz

  Cevapla
  • Merhaba Hakan,

   Site üzerinden P90X Sertifika’lı P90X’e en uygun 6 tutuş çok fonksiyonlu Barfiks/Şınav Barı’nı 49 TL’ye satın alabilir.

   Cevapla
   • Merhabalar,

    Aykut Hocam hazır sırası gelmişken çok fonksiyonlu Barfiks barı hakkında şunu sormak istiyorum. İnternette marka fark etmeksizin ki 20-30 TL arasında satılan birbirine yakın markalar (Belli ki sadece üstündeki marka etiketi değişik :) ) Kullanıldıkça esneme yapıyor deniyor. Etkili şekilde sportif aktivitelerinde barfiks uygulayan kişiler için bu istenmeyen bir durum. P90X sertifikalı barfiks barında böyle bir durum oluyor mu ?

    Herkese Kolay gelsin.

    Cevapla
    • Merhaba Ahmet,

     Ben kendim de çok uzun süredir aynı barı kullanıyorum (sanırım benden daha fazla kullanan da yoktur) ama hala ilk günkü gibi, dediğin şekilde bir esneme ile karşılaşmadım tabii ki.

     Ama yine de bulduğun spesifik bir marka ve model varsa, info@p90xtr.com‘dan mail attığında fikrimi söylerim. (Buradan marka paylaşmak uygun olmayabilir)

     Teşekkürler.

     Cevapla
 2. Hocam öncelikle 1 haftayı aksatmadan bitirmiş olmanız bence çok önemli. Bu programı ciddiye aldığınızı gösterir.
  Programın 90 gününü 3 ayırarak kendinizi motive etmeniz daha kolay olur. Misal ilk 30 Günü programa alışma evresi olarak görün ve vücudunuzda çok fazla değişiklik olmamasını kafanıza o kadar takmayın. Bu ilk 30 gün içerisinde hareketlerin tekrarlarının hepsini yapmayı değil de hareketleri olduğunca doğru yapmaya çalışın. İlk ay kafanızdaki hedef hareketleri tam anlamıyla doğru yapabilmek olmalı. İkinci 30.gün ise kendinize bir hedef koyun. Bu ikinci ayda şu kadar kilo vercem ve vücudumu sıkılaştırmaya başlayacam deyin ve her sabah o doğrultuda çalışın. Üçüncü 30günde ise kendinizi tam anlamıyla programa adayın kendinizi ne kadar aşabileceğinizi gösterin. Her hareketin daha fazlası için çabalamaya çalışın. Bunları düşünerek motive edin kendinizi. Ama kesinlikle 90 gün olarak değilde 3 periyot olarak düşünün ve 30 gün 30 gün 30 gün olarak yapın.

  Son olarak da terleme mevzusuna değinmek istiyorum. Ben programa başladığım ilk hafta inanılmaz derecede terliyordum. Çünkü nefes alışverişini doğru yapamıyordum buda daha fazla efor sarfettirip daha fazla terlettiriyordu. Ama 2.hafta nefes alışverişimi düzene soktukça terleme olayındada düşüş oldu. Yani bugun eskisi gibi terleyemedim deyip moralinizi bozmayın.Aksine sevinin. Çünkü nefes alışverişinizi düzene sokmaya başlamışsınız demektir.

  Cevapla
 3. DarthVader

  Yorumlar, tavsiyeler her şey çok güzel. Teşekkürler hepinize.

  Aykut hocam; 90 günlük zaman dilimini bölmekte ki amacım herkesin farklı bir bakış açısı olduğunu söylemekti aslında. Kimi olaya 90 gün diye bakar kimisi 3 ay diye. Olayı spesifik duruma getirerek kendimi bunaltmaya hiç niyetim yok, bilesiniz :D

  Şuan itibariyle 10.gün bitti ve kendimi çok mutlu hissediyorum. Giydiğim bazı pantolonlar biraz bol gelmeye başladı bile. En güzeli bugün bir gömlek giydim yakası nasıl bol kaldı anlatamam :D

  Artık içsel olarak bu işin olacağına kendimi inandırmaya başladım yavaş yavaş. Şimdi diyeceksiniz ki başta inanmıyor muydun? Evet inanıyordum ama bu kadar değildi açıkçası. Önümde ki 20 günde eminim çok çokkk farklı bir ben olacak. Zaten benim bünye biraz değişik. Çok çabuk kilo alıyorum, çok çabuk verebiliyorum. Belirttiğim gibi en büyük sıkıntım göbek kısmı, inşallah onda da 20 gün içerisinde güzel değişiklikler görmeyi umut ve arzu ediyorum.

  Yolumuz sayılı gün olduğu için uzun görünüyor ama şunun da farkındayım. Eğer ben bu rutini yapmazsam 3 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecek. Artık böyle bakıyorum olaya. Nasılsa bitecek diyorum. Askerden kalma alışkanlıkla şafak sayıyorum. Askerlik yapan arkadaşlar bilirler, dün plakaya düştük çok şükür :) Plakaya düşen asker’ in askerliği bitmiş demektir :D

  Kendinize çok iyi bakın, sporunuzu aksatmayın.

  May the force be with you (:

  Cevapla
 4. imknci

  Merhaba arkadaşlar..

  2. raunt P90x çalışmamın 3. haftasını Pazar günü bitiriyorum ve inanın her ertesi günü iple çekiyorum. İple çekiyorum çünkü “biraz kilo verebilsem” le başladığım bu yolda hayalini bile kurmanın komik olacağını düşündüğüm o değişimi yaşamaya başladım.

  Birbirimizin durumunu, bu durumda hissettiklerimizi ve bunu başardıktan sonra ki hedeflerimizi biz biliyoruz ya, işte o yüzden ben P90x videolarını her izlediğimde yada arkadaşlarıma gösterdiğimde duygulanıyor çok gerilere gidip kurduğum hayalleri canla başla azimle ter ile elde ettiğim bu günlerin keyfini ve gururunu yaşıyorum.
  Bunlar gerçekten harika hisler arkadaşlar ve şu an söyleyeceğim tek şey beni bu keyiften ve daha da iyisini yaşamaktan kimse alıkoyamaz.

  O yüzden lütfen sonuca odaklanın dostlarım. Güçlü olun, inat edin, başaracağınızdan da emin olun. En büyük dileğim sizlerin de bu keyfi tatmanız, hedeflerinize ulaşmanız ve benim kelimelerle anlatamadığım hisleri yaşamanızdır.

  Bu arada Aykut hocamızın uygun gördüğü takdirde önümüzdeki hafta 1. ayımı bitirdiğimde p90x öncesi ve sonrası fotolarımı burada gururla paylaşacağım.

  Sağlıcakla kalın…. İbrahim…

  Cevapla
  • Teşekkürler İbrahim,

   Ben de dahil hepimize motivasyon veriyorsun (bu normalde benim işimdi :-) Önce & Sonra fotolarını ve yazını severek yayınlarız.

   Cevapla
 5. Bir müddet sonra zaten güne odaklanıyorsun, kalkıyorsun yemekten sonra bugün Yoga günü, progamı kafana yazıyorsun :D iyi ki 60 gün önce başlamışım diyorum.

  Cevapla
 6. Merhaba arkadaşlar,

  Şu an rahatsızlığım yüzünden P90X’e başlayamıyorum ama yazdıklarım “Davulun sesi uzaktan hoş gelir” lafını aklıma getirse de yazmadan duramayacağım :). Kalçamdan ameliyat olacağımı bile bile sırf merakımdan Chest & Back antremanını yapıp 3 sün sonra ameliyata girdiğimden o antreman sırası & sonrası yaşanan acıyı biliyorum aslında :).

  Ben de kısmen Aykut Hoca gibi düşünsem de bu hedeflerin günlük olması gerektiğine inanıyorum. Kafayı önümüzdeki günlere takmak yerine o günkü performansı sonraki günlerle gölgelemeden; elden gelenin en iyisini yapıp beklemek gerekiyor bence. “Sayılı gün çabuk geçer” lafı bana göre eksik. Eğer sayılı günü sayarsak o sayılı günler hayatta geçmez :).

  DarthVader belli bir süre sonra sıkıldığını yazmış. P90X her ne kadar farklı antreman videolarından oluşsa da rutine binmemesi için farklı ortamda antremanı yapmak; belki spor yapılan kıyafetleri değiştirmek, video açıkken videoyu engellemeyecek şekilde müziği açıp tempo sağlamak belki bu rutini değiştirir diye düşünüyorum.

  Herkese kolay gelsin.

  Cevapla
  • Ahmet, yorumun icin tesekkurler. Guzel bir noktaya da deginmissin. P90X aslinda rutine dusecek kadar uzun bir program degil. Ama yine de rutini biraz degistirmek istiyorsaniz; P90X-TR DVD’lerinin, Tony’nin sesini kapatma, Muzigi kapatma-acma vs. gibi opsiyonlari oldugunu hatirlatayim. Bunu pek fazla kisi bilmez/farketmez ama her P90X-TR DVD’si 4 ayri ses akisi ile gelir :-) DVD Player’inizin uzaktan kumandasiyla oynayarak kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

   Cevapla
 7. Burası bayağı alevlenmiş :-) Şaka bir yana, ben sadece bir cümleyi eleştirebilirim o da: 3 ay/90 gün/2160 saat/129.600 saniye..

  P90X’in zaten güzelliği, kısa sürede aldırdığı sonuçlarda. O süreyi saatlere, saniyelere bölerek gözde büyütmek çok mantıklı değil. Tam tersi, 90 günlük hedefler küçültülebilir bile. Mesela, ilk 30 gün, sonra ikinci, sonra üçüncü 30 gün hedefi gibi…

  Cevapla
 8. yok üstat bu yola çıkmadan aynı şeyleri bende yaşadım senin gibi senin yaşadıgın psi. süreçleri bende yaşadım umarım her engeli aşarız :D

  Cevapla
 9. hkn23slr

  ibrahim fotonu gercekten merak ettim .benimde dinlenme haftam bu hafta bitince foto cekip yayınlıcam bende

  Cevapla
 10. DarthVader

  Ayrıca ilayda söylemeyi unuttum pardon. Ben zaten 1 yıldır adam akıllı kola içmiyorum. Arada tek tük 1 yılda toplasan 3 litre kolayı ancak içmişimdir :) Kola kadar lanet bir şey yok. Hem midenize yazık hem vücudunuza..

  Cevapla
  • ilayda

   işte herkes farklı psikolojilerde olunca sanırım sizi anlayamdık yada anlayamadım .. ama bildigim tek sey var inanıyorum bırakmayacagınıza göre cok basarılı sonuc alacaksınız.

   Cevapla
 11. DarthVader

  İlayda ve ibrahim yorumlarınız için teşekkürler.

  Söylediklerim, yazdıklarım tarafınızdan çok farklı algılanmış maalesef :)

  Benim anlatmak istediğim çok farklı bir şey, bana özgü bir şey. Sabır etmenin önemini ve inanç eksikliğini dile getirmek istedim aslında. Dikkat ederseniz yazımın sonlarına doğru programım dahilinde devam edeceğim yazılı :) Bırakmak gibi bir düşüncem kesinlikle yok. Öyle bir düşünceye kapılmak bile istemiyorum zaten. ir kaç gün program aksayabilir ama bu bırakmak için bir neden değildir. Tamamiyle kendi ruh dünyamda yaşadığım savaşı anlatmak istedim.

  İlayda; umarım 90 gün sonunda hayatına çok şey katarsın ve mutlu olursun. Bizlerde bunu isteriz senin adına.

  İbrahim; Üşengeç bir yapım var doğrudur ama dediğim gibi artık üşengeçlik yapmıyorum. Durum çok farklı. Neyse aslında biz senin 60 gün sonunda kat ettiğin yolu görmeyi çok isteriz ve bu bize olağan üstü güç katar. Fotoğraflarını önce ve sonra şeklinde bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.

  İyi bakın kendinize yoldaşlar :)

  Cevapla
 12. 60 gün resmini koyma amacım kasları göstermek degil yaktıgım yağları vücudun düzgünlügünü göstermek. P90X 80 günden sonra kıvama geliyor yoksa P60X olurdu

  Cevapla
  • ilayda

   tabikide biliyorum p90x ama ben kendimce ilk adım 60 sonra 90 diye motive ediyordum 60 da bırakmak icin deil :))

   Cevapla
 13. merhabalar 2 yazınız da çabuk motive kaybedeceğinizi hissetmiştim ben söylüyorum ama yapamıyorum gibisinden düşünce tarzını degiştirmeniz gerekir.Öncelikle p90x videolarına bakmayı azaltın bence p90x dusunun ama gobegınıze değil sporunuza odaklanın yapamam demeyin yapacam deyin bir de şu var bugün de p90x var yerine her gün nasıl yemek yiyorsak tv izliyorsak kitap okuyarsak yada dışarı çıkıyorsak p90x de yapıyoruz bu şekilde düşünün ben okadar çok motiveyim ki sabah kalkdığımda annemleri p90x yaparken buluyorum sebebi basit benim çok kg verdiğimi çok terledigimi çok zevkli birşey olduğunu ve hayatımın düzenli oldugunu gördüler bende sizin gibi üşengeç yarı yolda bırakan biriydim ama hergeçen gün hırslandım bugün 60 günüm sanırım resmimi koyup size motiv. verebilirim:D

  Cevapla
  • ilayda

   oo maşallah sabırsızlıkla 60 günü bekliyorum bende ;)

   Cevapla
 14. ilayda

  inanki o psikoloji hepimizde var belkide daha fazlası zayıflar istedigi yer gezerken sabah onlr uyurken kalk spor yap tabiki ic acıcı bi durum değil ama birde madalyonun diger yüzüne bak istersen yani sadece 90 gün inanki erir ben 20 günü gectim yapıorum ilk hafta ne oldugunu anlamıyorsun 2 hafta biraz daha bilincli oluyor 3 hafta daha cok zevk alınıyor yani ben öyle hissettim fotograf cektinmi emin ol ki 1 haftada sonuc olmuştur kendimden biliorum yani aynı yoldayız kendin icin bişeyler yapmak senin elinde yada istersen bırak git yat yapma üstüne bişeyler ye 2 lt kola iç yat öyle rahat ediyorsan onu yap mutlu olacakmısın bakalım

  sen onu yaparken ben p90x yapmaya devam edecegim 90 gün sonra tekrar görüşelim sen ne kattın hayata ben ne kattım ;)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız