Plan Yapmak, “Gerçekten Yapmak”a Karşı

Hep duyarsınız… “Plan yapın, bir planınız olsun, plan, plan, plan…”

Şimdi biz size bunun tam tersini öğütleyeceğiz! Evet, konu spora ya da sağlıklı beslenmeye (tercihen her ikisine aynı anda) başlamak olduğunda… plan yapmayın! Peki neden? Açıklayalım.

Çevremde çok sayıda insanda bilfiil gözlemlediğim şöyle bir durum var. Ki maalesef eklemek zorundayım, bu durum bayanlar arasında biraz daha yaygın. O da, bir şeyleri yapmanın kendinden daha fazla vaktin, o birşeyleri yapmanın “planlanmasına” harcanması. Örneğin, çevremdeki en yakın arkadaşlarımdan bir tanesi, sürekli olarak P90X’e başlamayı “planlıyor”! Günlerce, haftalarca, belki aylarca bir planlama söz konusu. Yok, başlayıp yarım bırakmaktan bahsetmiyorum, o da birşey, ben ona da razıyım :-) Ama sadece, enine boyuna, derinlemesine, şuyuna buyuna… başlamayı “planlamak”.

Öyle ki, sanırım artık bende fobi bile oluştu, “Aykut Hocam, ben P90X’e başlamayı planlıyorum” denmesinden. PLANLAMAYIN! BAŞLAYIN!

Gerçekten, bu sayfalarda bazı post’ların altında binden fazla yorum olabiliyor. Çok çok fazla kişi de, P90X’i başarıyla bitirip gönüllü olarak sonuçlarını, yaşadıkları süreci bu sayfalarda paylaşmıştır. Benim gözlemim, sonunda başarıya uşalanların “plancı” değil, “yapıcı” oldukları. Yani “şöyle mi olsa, böyle mi olsa, sabah mı yapsam, akşam mı yapsam, nasıl daha mükemmel olur…” değil de, aniden “haydi başladım” diyenler.

Bunun altında yatan psikolojinin ne olduğunu çok araştırdım ve sanırım sonunda buldum! “Plancı”lar; P90X’i, ya da genel olarak egzersizi, sağlıklı beslenmeye başlamayı vs. zikrettikçe, yani bunlardan bahsettikçe, sanki yapmışcasına tatmin oluyorlar ve aslında yapmayı erteliyorlar. Bunu herkes bilir. Çoğu kişi, Pazartesi diyete başlıyorum diyerek tatmin olur ve haftasonu daha bir özgürce (berbatça) yer. Çünkü kafada, plan yapılarak tatmin olunmuştur. Bu hafta olmadı, bir dahaki hafta. O da olmadı bir dahaki, bir dahaki… Bir bakmışsınız ki 2 yıl geçmiş, siz hala planıyorsunuz!

İşte uzun lafın kısası… Aya gitmeyi, ya da aylık bütçe yapmayı planlayabilirsiniz; bunlar farklı şeyler. Hatta eğer yapabiliyorsanız, spora başlamayı da bir kereye mahsus, tekrar tekrar etmeden, planlayabilirsiniz, bunda da problem yok. Ama istatistikler gösteriyor ki, “sürekli planlama” durumu sizin aleyhinize işliyor. O yüzden bir kere farklı birşey yapın; bu seferlik PLANLAMAYIN. Sadece YAPIN!

5 Yorum

 1. musess

  HOCAM p90x egzersiz kayıt formu istiyorum ki ben.

  Cevapla
 2. Enesakgl

  Hocam benim ayağımda tahminen spordan sorna bi zedelenme oldu sol ayağımın üstüne basamıyorum Legs & Back günü gelmişti fakat ayağımı zorlarsam kalıcı bi hasardan korktum. 1-2 gün ara versem cok sıkıntı olr mu ?

  Cevapla
 3. Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Bir süre “planlayıcı” şimdilerde” yapıcı” olan biri olarak şunu söyleyebilirim: kesinlikle birden, planlamadan başlayın. Biraz sabredin ve göreceksiniz önceleri gözünüzde büyüyen “yaklaşık 1 saat” artık hevesle yaptığınız bir rutine dönüşmüş. Sonuç olarak ne diyor üstad Tony: Just hit the play button :)

  Cevapla
 4. giz

  Merhaba. Siteyi gunlerdir okuyorum. Herhalde okumadigim baslik kalmamistir :) Tam da programa baslayacagim gun tam beni anlatan bir yazi olmus gercekten. Cok iyi bir gozlemcisiniz yazdiklarinizi aynen yasadim yillardir. Kac pazartesi rejime basladim kac pazar nasil olsa yarin basliyorum diye gereginden fazla yedim hatirlamiyorum :) Umarim bu defa oyle olmaz ve bu motivasyonla p90x’i bitirebilirim. Burda yazilanlari okumak gercekten cok motive ediyor insani. Ben de 90 gun sonra buraya basari hikayemi yazmak istiyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Giz!

   Öncelikle siteyi karış karış takip etmene çok sevindim (Planlama!) :-) Ve samimi yorumun için de teşekkür ederim. İlk yorumu yazan sen oldun ama bugün Whatsapp’tan bir kaç kişi daha “duygularına tercüman olduğumu” söyledi :-)

   Evet, bu durumu çevremde o kadar fazla gözlemledim ki, sonunda hakkında yazmamak ayıp olurdu.

   90 gün sonra başarı hikayeni bekliyoruz, başarılar :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız