P90X Oryantasyon

Tekrar Merhabalar P90X Ailesi… İlk hafta oryantasyon olarak çok güzel geçti biraz farklı olsa da :D

1’incisi… Vücudumu dinledim. Antrenman öncesi, sonrası veya esnasında.

2’incisi… Maksimum derecede beslenmemi önemsedim. Daha Whey Protein takviyesi vs. kullanmadım. Whey aldığımda size çok güzel protein bar ve smoothie tarifleri vereceğim; yüksek protein içerikli ve farklı tadlar.

3’üncüsü… Farklı motivasyon kaynakları denedim ve şiddetle tavsiye ederim. Bacak antrenmanı çalışasım gelmiyordu, geç olmuştu ve asla başlayamayacak gibiydim. Açtım TV’den internete girip… Mustafa Sandal – O’nun Arabası Var :-) Sizden sadece Mustafa Sandal’ın yaptığı dansı yapmanızı istiyorum. Ekstremdir, kalabalık içinde denememenizi öneririm çünkü çok güleceksiniz kendinize. Ama gülmek bir anlamda motivasyon yükseltecek, az da olsa hareket etmiş olacaksınız ve mental olarak başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca farklı tarz müzikler önerebilirim; ben klasik müziğe merak saldım, antrenman öncesi veya sonrası çok iyi etki sağlıyor. Mental olarak sadece spora odaklanmamı, dünya ile bağlantımı kesmemi sağlıyor.

4’üncüsü… İlk hafta idmanlarım gereğinden ağır geçmedi. Oryantasyon dedim zaten, hazırlık haftası. Onlar 15 yapıyorsa ben 7 yapıyordum, kasmıyordum kendimi. Az ağırlıkla çalıştım ama “slow motion” çalıştım. Elinde imkanlar olmayanlar için söylüyorum, elinizde fazla ağır dambıl yok, 3-5 kg falan varsa, 7 saniyede yukarı kaldırın, 7-10 saniyede aşağı indirin. Bu şekilde o dambıl 2 kat ağırmış gibi hissedeceksiniz.

5’incisi… Özlemişim Tony’i, severek yaptım antrenmanları. Ayrıca arkadaşlar zorlandığınız hareketler var ise resim veya isim olarak atın, nerede yanlış yapıyorsunuz veya hareketin alternatif şeklini resim olarak çekip sizlerle paylaşayım. Mutlaka faydası olacaktır.

6’ıncısı… Kendinize inanın! Kilo vermek mi istiyorsunuz, kilo almak mı, yağ yakmak mı, hacim kazanmak mı, esnek olmak mı, hızlı olmak mı, fit olmak mı, güçlü olmak mı… Siz isterseniz olur! Kulaklarınızı kapatın, imkansız diyenlere inat devam edin, eminim sizi eleştiren, imkansız diyenler sizi izlemeye ve imkansız olmadığını görmeye başlayacaklar.

İktisat, kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamaya çalışan bilimdir. Biz de bir nevi bu sporda bunu yapıyoruz. Kapitalist sistemde her zaman daha daha daha fazlası, daha daha… bu süreçte psikolojikman yetersiz gibi görünüp ne yazık ki steroide başlarlar veya bu iş salon olmadan imkansız derler. Aslında kim kendini nerede spor yaparken mutlu hissediyorsa orada yapmalı. İnsanların maddi durumu, hayat şartları ve karakter yapıları farklıdır. Kimisi kalabalığı daha çok sever, kimisi kendi evinin konforunda tek başına yapmayı sever.

Salon olmadan olmaz diyenlere inat, evimde kendi odamda, kendi yarattığım dünyamda, istediğim amaçlara her zaman ulaşmak için çabalayacağım ve asla pes etmeyeceğim. Ve biliyorum ki arkamda koskocaman bir P90X-TR ailesi var. DVD koyup “Play” tuşuna aynı anda, farklı şehirlerde, farklı insanlarla, aynı amaç uğruna basıp başlataraj asla yanlız hissetmiyorum. Ve biliyorum ki her şeyden önce egoma veya “daha daha” olan sisteme yenik düşmeyeceğim. Ve her zaman sağlıklı olmayı tercih edeceğim.

Kolay gelsin… :-)

4 Yorum

 1. musess

  yazdıklarında haklısın ama sonun da daha da haklı:)

  Cevapla
 2. ayhan3404

  inanılmaz akıcı ve motivasyon dolu bir yazı olmuş eline sağlık gece gece p90x yapasım geldi :)

  Cevapla
 3. BBatuhan

  Son cümlelerin inanılmaz etkiledi İbrahim abi :D Bu arada sırt harika olmuş.. :)

  Cevapla
 4. Valla tebrikler İbrahim (futbolcu ağzıyla başladım bu sefer :-) öncelikle P90X ile “Tony Sırtı” yaptığın için. Ve yazdıklarının hepsine katılıyorum. Özellikle ben, çok sıkı bir P90X için mental hazırlık süreci savunucusuyum, senin deyiminle P90X Oryantasyon.

  Tabii ki tüm P90X-TR ailesi birbirine destek vermekte. İşte bu motivasyon ve dayanışma ortamı zaten milyonları buraya çekmekte.

  Tekrar tebrikler…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız