P90X İle Hızlı Sonuçların Fazla Bilinmeyen 10 Sırrı – 2

Daha hızlı sonuç sırlarına, öncekileri hatırlayarak devam ediyoruz…

1) Her zaman görüş alanınızda bir pet şişe bulundurun.

2) P90X egzersizlerinize angarya değil, zevk olarak bakın.

3) Günlük kafein miktarınızı ve pasif içiciliği sınırlandırın.

4) Kendinize kısa dönem hedefler yaratın.

5) Günlük ne yediğinizin günlüğünü tutun.

6) Daha keyifli bir P90X deneyimi için doğru yatırım.

“Yatırım” derken atla deveden bahsetmiyoruz. Ama kaliteli bir Yoga Matı, doğru bir Kapı Barı, sizi motive edecek güzel bir spor ayakkabı, ya da müziksiz yapamayanlar için bir MP3 çalar ya da iPod, P90X deneyiminizi daha keyifli hale getirerek, devamlılığınızı ve de sonuçlarınızı pozitif etkileyecektir.

7) Kendi sonuçlarınızı başkalarınkiyle kıyaslamayın. 

Bu da en önemli maddelerden. Evet, P90X-TR sitesinde ya da YouTube videolarında henüz ilk 30 günlerinde bile inanılmaz iyi sonuç alanları sık sık görüyorsunuz. Ama eğer kendi sonuçlarınız henüz daha yolun başında onların gerisinde ise, bu moral motivasyonunuzu negatif etkilememeli. Unutmamalısınız ki, herkesin vücut yapısı ve tepki süresi birbirinden farklı olsa da, hatırlamanız gereken tek şey, er ya da geç sonuçların %100 geleceğidir. Fit olmadan geçen yılların yanında, sadece haftalarla ölçülen farklardan bahsediyoruz. Bunun motivasyonunuzu ve devamlılığınızı negatif etkilemesine izin vermemelisiniz.

8) Bir gün sonrasının egzersizini, bir gün öncesinden planlayın. 

Yine P90X Mezunlarını, programı yarım bırakanlardan ayıran en önemli ipuçlarından biridir. Bu taktiği farklı şekillerde uygulayanlar biliyorum. O günün egzersizi bittikten sonra DVD Player’a bir sonraki günün DVD’sini takıp, herşeyi hazır edenler. Ertesi gün varsa bir misafirliğe göre egzersizi sabah ya da akşama göre ayarlayanlar. Hatta gece yattıklarında ertesi günkü egzersizi kafalarında canlandırarak yapanlar bile. Ama şurası kesin ki, doğru zaman planlaması ve o 1 saatlik (tüm gününüzün sadece %4’üne eşit olduğunu hatırlıyor musunuz?!) zaman dilimini önceden planlamak, başarıyla bitirenler ve ansızın yarım bırakmak zorunda kalanlar arasındaki en önemli farklardandır.

9) Tartıya ve Kg rakamlarına takılıp kalmayın. 

Bu hataya daha çok bayanlar düşer ama pek çok erkeğin de aynı hataya düştüklerini biliyorum. P90X asla sadece bir kilo verme programı değildir, komple bir Vücut Transformasyon programıdır; dolayısıyla sonuçları bir tartıda göreceğinizden çok daha fazlasıdır. Sonuçlarınızı, sadece tartıdaki rakamlarla değil (çok ciddi yağ yakacaksınız, o ayrı!), kendinizi nasıl hissettiğinizle, aynada nasıl göründüğünüzle ya da yeni kıyafetlerinizin üzerinizde nasıl durduğu gibi kriterlerle de ölçün.

10) Uykuya ve genel olarak dinlenmenize  gereken önemi verin. 

P90X, istediği kadar dünyanın en iyi egzersiz programı olsun, istediğiniz kadar motive olun ve sonuçlarınız da süper gitsin; sadece gerekli şekilde dinlenmemenizden dolayı sürrantane olduğunuzda ya da kendinizi sakatladığınızda ve dolayısıyla bırakmak zorunda kaldığınızda, bunun bir önemi yoktur. Fitness dünyasında, daha fazla egzersiz eşittir daha iyi sonuçlar demek değildir; bunu aklı başında herkes bilir. Size verilen programa uyup, dinlenmenize ve de uyku düzeninize de egzersizlerin kendisine verdiğiniz kadar önem verdiğinizde, sonuçlar kesinlikle daha iyi olacaktır. Küçük bir hatırlatma, düzenli egzersiz yapanların zaten uykuya dalmaları çok daha kolay ve uyku kaliteleri yüksektir.

İşte size daha hızlı sonuç almak için 10 sır… Hemen bugünden uygulamaya başlayın ve farkı farkedin. 

007_photo_lg

4 Yorum

 1. Aykut Hocam bende kendi gelişimimi yazmak istiyorum :) Blog yazma yetkimi açabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Tabii ki, yetkiniz açılmıştır. Bir de Profil fotoğrafı eklerseniz, yazınız ve yorumlarınız daha şık duracaktır :-)

   Cevapla
 2. Metehan

  Geçirdiğim ayak bileği sakatlığımdan dolayı son madde gerçekten benim içimi rahatlattı. Umarımki iyi bir şekilde toparlandıktan sonra zorlayıcı bir P90X serüveni beni bekliyor olucak eminim.

  Cevapla
 3. Beklediğim gibi süper bir 5 madde daha geldi. Kesinlikle hepsini yürürlüğe koyuyorum bugünden.

  Burada gerçekten çok güzel bir destek var, ne kadar teşekkür etsem azdır. Umarım ben de sonuçlarımı bu sayfalarda paylaşacağım.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız