P90X ile Geçen 1 Hafta – Hayatını Değiştir!

Herkese Merhaba,

Öncelikle kendimi tanıtayım, adım Hakan Battal. 1993 İstanbul doğumluyum. Aslen Bayburt’luyum. Üniversite öğrencisiyim. Aşırı istekli biriyim. Çevremde hep en iyisi olmaya çalışırım, benden iyi birini gördüğümde nedense onu geçmeye çalışırım. Bu huyumun P90X’e başlamamda büyük etkisi var.

Biraz araştırma , Youtube’daki değişim videoları ve daha sonra bu siteyi bulmam, “Eee Hakan daha neyi bekliyosun” dedim ve P90X setini alıp programa başladım. Size P90X’le ilgili 1 haftalık adaptasyon sürecimde yaşadıklarımı aktarmak istiyorum. Niye adaptosyon süreci dedim onu da açıklayayım, tek eksik ekipmanım barfiks aletim yok. O yüzden kendime ceza verdim ve bu haftayı adaptasyon süreci olarak sayıyorum.

1.Gün – Chest & Back

İlk videoyu izlediğimde aman Allahım bu kadar basit mi dedim – demez olsaydım :-) Çünkü sürekli şınav çekiyorlardı bunda ne var dedim. Programa başladıktan bir süre sonra kendimi taşıyamıcak hale geldim .Göğsüme sanki bir demir parçası konmuştu artık kaldıramıyordum, yapmasam mı dedim sonra. Birden dedim bu ben değilim; “Eğer yapamam diyorsam, hiçbir şeye ihtiyacım yok demektir.” diye düşündüm ama benim çok ihtiyacım vardı ve devam ettim. Çünkü istediğim şeyler bana gökten pat diye gelmiyecekti.

Bir de barfiks aletim olmadığı için onlar barfiks yaptığında ben şınav çekiyordum . Siz benim yaptığım hatayı yapmayın. Aykut Hocamın bana dediği gibi “çektiğiniz şınavların verimliliğini düşürmeyin “

2.Gün – Pylometrics

Evet 1. günün ardından tatlı acılarla uyanmış bulunmaktaydım ve her yerim ağrıyodu. Sabah kahvaltımı yaptıkdan 1 saat sonra sporuma başladım. 2.gün programı adeta çok zevkliydi. Çok hoşuma gitti sürekli hoplama, zıplama, çömelme hatta bir ara kendimi Bruce Lee gibi hissettim :-) Tabi bu program da zordu, sürekli ağırlıksız squat yapıyorduk. 1. günde olduğu gibi burda da acı çektim! Eee olsun o kadar tatlının yanında tuzu biberi eksik olmaz di mi :-) 2.gün programını bitirdikden sonra adeta ateşler içinde yanıyordum, bayağı tempolu bir programdı direk duşa koştum kış günü soğuk suyla yıkandığımı hatırlamıyorum :-)

3.Gün – Shoulders & Arms

Bu gün, bu günü nasıl anlatsam… harikaydı! Tam benlik olan birşeydi ağırlık kaldırmak. 3.gün programında gerekli ekipmanlarım eksikti ve ertelemek de istemiyordum. Kahvaltımı yaptıktan sonra dışarı çıktım ve kendime 10kg’lık bir çift dumbell aldım ve çalışmama başladım. İlk başlarda epey kolay geldi ama burda da git gide zorlandım.
Bir süre sonra kolum kalkmıyordu ama dinlene dinlene programıma devam ettim ve 3.günümü bütün hareketleriyle bitirdim. Programdaki hareketler o kadar etkiliydi ki şaşırdım, spor salonunda bu kadar zorlandığımı hatırlamıyordum. Unutmayın. “Acı çekmeden alınan ders anlamsızdır. Çünkü karşılığında bir şey vermeden bir şey kazanılamaz. Ama acıya dayanıp üstesinden geldiğinizde herkesten daha güçlü bir kalbe sahip olursunuz.”

4.gün – Yoga X

Yogaya başlamadan bir gün önce açıp videosunu izledim ve gayet hoş eğlenceli geldi, kolay olduğunu düşündüm. Derler ya hani dıştan bakıp aldanma diy, boşa dememişler. Başladıktan sonra n’oluyoruz dedim! Hiç de göründüğü gibi değildi, 30 dakika boyunca yapabildim. Nedense birden daraldım kapattım. Sevmedim. Oturdum kendi kendime dedim Yoga’yı yapmasam ne kaybederim ki dedim. Herkes Yoga’yla mı vücut yapıyor diye kendimle diyaloğa girdim. Sonra sitede de ağırlık kaldırmak bana göre, Yoga değil diye belirttim. Sonra Aykut Hocam “Daha ilk gününde Yoga’dan sıkılıp kapatman yanlış. Yoga X, kesinlikle P90X’in en kilit parçalarından. Ama sadece sevdiklerini yaparak “Muscle Confusion”, yani “Kas Şaşırtması” prensibini uygulayamazsın.” dedi.

Doğruydu, Yoga bu programın bir parçasıydı ve ben de bunu yapmalıyım dedim. Amacıma ulaşmak istiyorsam burda sevdiğim şeyleri yapamazdım. Yoga benim için bu programda dolambaçlı bir yol gibiydi ama sonra düşündüm, “Hayatın dolambaçlı yolu kötü değildir” :-)

5.Gün – Legs & Back

5.gün, Pazartesi bu gün tam anlamıyla bir kabustu . Tam spora başlayacakken elektiriklerleri kesmeye geldiler. Babam sağolsun faturayı yatırmamış! Moral bozukluğu yaşadım, napsam napsam diye düşünüyordum. Okula gittikten sonra aklıma geldi akşam eve döndüğümde bilgisayarı alır, internet cafeye gidip videoları telefona atıp öyle çalışırım dedim (çok abarttığımı düşünüceksiniz çünkü bir gün bile atlarsam bırakıcağımdan korktuğum için) ve eve geldiğimde elektirikler gelmişti. 5-10 dakika dinlendikden sonra gece sporuma başladım.

5.gün hakkındaki yorumum; işte bu! Nasıl desem tam bir harika. Bu programda acı, kararlılık, istek var. Vücut geliştirme sporunda birçok kişi bacak egzersizlerine gereken önemi vermemektedir. Kimine göre çok sıkıcıdır, hatta zordur. Bunu sakın unutmayın; Bacak çalışanlar, çalışmayanlara göre daha çok büyüme hormonu salgılar.

Bu egzersize başlarken herşey gayet yolunda gidiyordu diğer günlerde olduğu gibi. Nasıl desem, herşey Wall Squats ile tanışana kadar :-) Evet acayip zor ve bir taraftan da güzel. Bacaklarımın titredeğini ve yandığını hissediyordum. Gecenin 1:30’unda “Aaaaaa” diye bağırmak istedim ama dedim ya 1:30, içime attım. Neyse ki beterin beteri varmış; Single Wall Squat (Tek bacak yukarıda), buna başlarken Tony Horton bile “Aaahh!” yapıyordu (eyvah yandınız der gibi ). Ne kadar zor olabilirki dedim ve yapmaya başladığımda her 10 saniyede 1 ayak değiştirmeye başladım aksi takdirde imkansızdı ilk günde onlar gibi yapmam. İçimden dedim, anlaşıldı yarın bizi yürütmeyeceksin dedim Tony Horton :-)

6.Gün – Kenpo X

“Huuu huuu” diyerek başlamak istiyorum. Kenpo X Beni eski günlerime dündürdü. Kick boks yaptığım zamanlara. Evet Kenpo X tam bir dövüşçü programı gibi diyebilirim bana göre. Tekmeler, yumruklar havada uçuştu, Bruce Lee Oldum :-). Kick Boks’ta yaptığım tüm hareketleri burda yaptım ve kan ter içinde kaldım. Kalbim bum bum bum diye atıyordu. Kolay mıydı, tabiki hayır. Ama 7 günlük program içerisinde 2. gün ve 6 gün programı favorilerimden diyebilirim :-)

7.Gün – X Stretch

Bu program bildiğiniz ilaç gibi geldi. Evet diğer günlerden kalma ağrılarım bu programda öyle bir rahatladı ki sanki masaj salonuna gitmiş gibiydim. Bütün vücudumu esnettim, yaralarıma merhem sürmüş gibiydim. Bu programı sakın es geçmeyin. Yogaya benzer hareketleri var. Benim gibi Yogadan sıkılan biri için bu program Yogaya hazırlık gibi de diyebilirim.

Evet arkadaşlar, P90X de 1. Haftam, adaptasyon sürecim bitmiş bulunmakta, yarın yine Chest & Back egzersiziyle devam edeceğim. Siz de sporunuzu asla ihmal etmeyin, 1 gün ara vermiş olsanız bile ertesi gün kaldığınız yerden devam edin. Kendinizi motive edecek bir şeyler bulun. Benim motivasyon sözüm ise:

Kollarımı acıdan koparırsa, bacaklarımla devam ederim.
Bacaklarımı koparırsa, sırtımdan güç alırım.
Eğer yapamam diyorsam, o düşünceyi beynimden söker atarım .
Asla sözümden dönmem, asla pes etmem,
Paramparça bile olsam, P90X’i tamamlayacağım!

Hakan Battal


16 Yorum

 1. Hocam barfiks aletim yok onlar barfiks yaparken ne yapmaylıyım kapılarımızda amerikan kapı ve dayanıksız bi yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 2. yok hocam gerçekten bu dediğniz sıraya göre yaptım dvdlerin sadcee 1 er saatlik kısımlarını yaptım

  Cevapla
 3. işuan yazan 7 günlük program dendiği sıraya göre yaptım bu 7. günden sora hangi programlar var o takvim konusunda yardmcı olurmusunz acaba

  Cevapla
  • Oğulcan, nedense ilk 7 günü yanlış yaptığına dair bir his var içimde (eğer sırayla 1’den 7’ye kadar olan DVD’leri yaptıysan). İletişim bölümünden iletişime geçersen, sana en uygun Program Takvimini göndermek isteriz.

   Cevapla
 4. merabalar bu ilk hafta geçtikten sora yine tekrar başa dönerek aynı hareketlerimi yapıyoruz 17 tane çalışma var da

  Cevapla
  • Maalesef yanlış yoldasın Oğulcan! P90X DVD’lerini yanlış bir sıralama ile yapmamalısın. Senin amaçların ve hedeflerine uygun düzenlenecek P90X Takvimi başarında çok önemli.

   Cevapla
 5. Hakan kardeşim İnşallah sen kazanırsın, hakkettiğine inanıyorum.

  Cevapla
 6. teşekkürler kardeşim :) 2. ayımdayım şuan inan 1.ay ‘dan daha zor 1 ayım kaldı bitirdikten sonra tekrar yapıcam.

  Cevapla
 7. Boyle bir motive yok sondaki siir beni bitirdi :D helal olsun demekten baska birsey yok!

  Cevapla
 8. Hocam benim sorum şu şimdi p90x in sabah erken kalkılıp yapılacağını duydum.Fakat aklıma bir soru takıldı bu antremanı sabah 7de kalktık diyelim 1 saat sürdü sonra kahvaltı yaptık bu şekilde mi olmalı yoksa önce kahvaltı sonra antreman mı olmalı hangisini yaparsak daha iyi verim alırız hocam Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalısmalar

  Cevapla
  • Mehmet Merhabalar,

   Öncelikle, P90X’in illa sabah yapılması gibi bir zorunluluk yok, yani yanlış duymuşsun :-) P90X’e zarar veren bunun gibi pekçok bilgi dolanır, doğru kaynak eksikliğinden dolayı; o yüzden en doğru bilgiler için bu siteyi daha sık ziyaret etmeni tavsiye ederim.

   Tavsiye edilen, yine zorunluluk olmamakla birlikte, P90X’i günün hep aynı saatinde yapmaya çalışmaktır. Bu gündüz de olabilir, öğlen de olabilir, akşam da olabilir, tamamen kişinin gündelik planına bağlıdır.

   Bendeniz, P90X’imi hep sabah erken saatte yaptım. Eğer sen de sabah yapacaksan, kahvaltının üstüne tok karnına yapılmamalı, ama geceden kalma bomboş mideye de yapılmalı. En ideali, sabah uyanır uyanmaz hafif birşeyler atıştırıp (bu yarım muz, küçük bir elma, biraz fındık ezmesi, ya da bir Kellogs K-Bar… gibi), daha sonra P90X bittiğinde kahvaltını yapmaktır.

   Örnek olarak, benim P90X ile bir günümü anlatan yazıyı okumanı tavsiye ederim.

   http://www.p90xtr.com/p90x-ile-bir-gun
   http://www.p90xtr.com/p90x-ile-bir-gun-devam

   Cevapla
 9. benim bir sorum olacak cevaplar mısınız sorsam ?

  Cevapla
 10. teşekkürler hocam bende tam gelen mailinizi okuyordum yazıyla ilgili. yazım hatalarını düzenliyordum çoğu satırı silmek zorunda kaldım tam düzenledim incelemeye yolladım bir baktım ki yazım yayınlanmış . teşekkür ederim .

  Cevapla
  • gerekli düzenlemeler için teşekkürler :)

   Cevapla
   • Ben hallettim, problem değil. :-) Gerçekten bu güzel yazı için ben teşekkür ederim. (İlk yazının onaylanmamasının acısını fena çıkardın, yurtdışındaki sitelerde bile böyle bir ilk hafta yazısının az örneği var :-)

    Cevapla
 11. Sevgili Hakan,

  Durdun durdun, turnayı gözünden vurdun! Sitede okuduğum en güzel ve de enformatif yazılardan biri olmuş. Eminim çok çok fazla kişi bu samimi yazından faydalanacaktır. Satır aralarında çok değerli notlar var, bence başa dönüp en az iki kere okunması gereken bir yazı, ben öyle yaptım :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız