P90X için sizi motive edecek 7 öneri.

P90X ya da genel olarak egzersiz için gereken motivasyonu korumak düzenli spor yapan kişiler için bile dönem dönem oldukça zor olabilir. Özellikle yoğun olduğunuz dönemlerde, ailenize vakit ayırmanız gereken zamanlardan fedakarlık edip bu zamanı spor için harcamak birçok kişiye zor gelebilir. Eğer motivasyonunuzu korumak veya da P90x için motive olmak istiyorsanız, aşağıdaki 8 motivasyon tekniğine göz atabilirsiniz.

1.Kendinize bir hedef belirleyin

Eğer nereye gideceğinizi bilmiyorsanız oraya asla varamazsınız. Nokta. Durun ve düşünün. Ne yapmak istiyorsunuz, ne başarmak istiyorsunuz ? Kilo mu vermek istiyorsunuz, yoksa kaslanmak mı istiyorsunuz ? Tabi sadece ne istediğiniz bilmekle iş bitmiyor çünkü hayatta herkes bişeyler ister ama sadece bunun için çalışanlar hedeflerine ulaşır. Hedefinizi iyi belirleyin ve P90X’i o hedef doğrultusunda yapın.

2.Programlı olun

Eğer hedefinize ulaşmak için bir programınız yoksa veya da günlük programınızı P90X‘e göre düzenlemediyseniz işiniz çok zor. Bir işiniz çıktığı an bir kenara itmek durumunda kalacağınız ilk şey egzersiz yapmak olacaktır, buna emin olabilirsiniz. Programlı olmadan ne kilo vermeniz, ne kaslanmanız, ne de herhangi başka bir hedefinize ulaşmanız mümkün değil çünkü vücudunuzun bir sistemi ve programı vardır ve siz ona kafanıza estiği an müdahale edemezseniz. Unutmayın, kayayı delen damla gücü değil, sürekliliğidir!

3.Çevrenizdekilere P90X yaptığınızdan bahsedin

Emin olun kilo verdiğiniz ya da vücudunuzu değiştirdiğiniz zaman size nasıl yaptığınızı soracaklar, o yüzden kimseden birşeyi saklamanıza gerek yok. Çevrenizdekilere, sevdiklerinize P90X yaptığınızdan bahsedin ve programınız ile ilgili çevrenizdeki insanlarla konuşun. Bu sayede kendinizi o insanlara kanıtlama isteği içine gireceksiniz ve bu da sizi egzersiz yapma konusunda motive edecek. Sizin hakkınızda  ”… her gün P90X yapıyor ama bir değişiklik yok” diyeceklerini düşünmek bile sizin programı bitirmenize sebep olacak. Gerçekten programı bitirdiğiniz takdirde, vücudunuzda radikal değişiklikler görmemeniz imkansız.

4.Bir beden küçük alın!

Evet. Gidin ve çok beğendiğiniz bir kıyafetin bir beden küçüğünü alın ve içine sığamadığınızdan emin olun. Paranızın boşa gitmesini istemezsiniz değil mi ? Öyleyse forma girmek ve bunun için çalışmaktan başka çareniz yok demektir.

5.Sevdiğiniz egzersizlerini yapın

Eğitmenlerle konuştuğunuz zaman veya da sitedeki egzersiz programlarına göz attığınız zaman yapabileceğiniz birçok farklı P90X programı olduğunu göreceksiniz. Sevdiğiniz ve yapabildiğiniz P90X programını takip edin. Mesela, Plyometrics yerine Cardio X’i, ya da Chest & Back yerine Core Synergistics’i uygulayabilirsiniz. P90X’te hiçbir egzersizin kolay lokma olmadığını hatırlatmak isterim, o yüzden özellikle başlangıçta sevdiğiniz egzersizleri yapmak, ilerlemenize yardımcı olacaktır.

6.Fotoğraf çekin!

Bilmiyorum bunu daha önce kaç kere söyledim ama tekrar söylüyorum. P90X’e başlamadan önce mutlaka önce kendi fotoğrafınızı çekin veya çektirin. P90X yapmaya başladıktan sonra ise her ay sonu fotoğraf çekilmeye devam edin. Bu sayede ne kadar yol kat ettiğinizi  kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Yaptığınız P90X’in işe yaradığını gördüğünüz an emin olun motivasyonunuz iki katına çıkacak ve daha fazlası için sabırsızlanacaksınız.

8.Kendinizi ödüllendirin

P90X için koyduğunuz hedefe ulaşınca kendinizi mutlaka ödüllendirin. Hedeflerinize ulaştığınızda kendinize ne ödül vereceğinizi düşünün, bu sevdiğiniz ama yiyemediğiniz bir tatlı, arkadaşlarınızla içmeye çıkmak gibi sıradan birşey de olabilir kendinize alacağınız güzel ve pahalı bir hediye de.

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız