P90X-brahim!

Nerden başlasam… Ben düzenli, kuralcı, hayatlarına koyduğu yasakları yerine getiren biri değilim, ilk kez düzenli, kurallı ve disiplinli şekilde bir programı bitirdim.

Spor salonlarında bir noktadan sonra sıkılıyordum ve alışagelmiş oluyordu; dar atlet giyip 2 dambıl kaldırıp, herkül edasıyla etrafta dolaşan robocoplardan sıkılmıştım.

Derken P90X diye birşey gördüm. Önce Asyalı abi gördüm, videosunu izledim pek sarmadı. Sonra Tony’nin bir videosunu izledim, ardından arama yaptım, bir blog gördüm. Amatörce yapılmış site isimleri veriyordu, korsan P90X de bulabilirdim ama disiplinli, düzenli, gerektiği şeklinde yapmam için anlamam lazım, insan anlamadığı birşeyi tam anlamında doğru nasıl yapabilsin. Gerçi benim yaşıtlarım hayatımız boyunca Türkçeye çevrilmemiş oyunları amacını bilmeden oynayarak vakit geçirdik :-) Bundan dolayı istediğim birşeyin TR’si varsa direkt alırım, P90X setini Türkçe’leştirmek için verilen emeği ve bu harika siteyi görmezden gelemezdim. Aykut Hoca’mla sonra bu konu ile ilgili konuşunca ne denli doğru birşey yaptığımı anladım.

P90X başlama maceram p90xtr aratmamla oldu ve sitede tesadüfen kayıt yerine tıkladım, Başlama Formu’nu doldurdum, sonra Aykut Hocanın nosunu aldım ve aradım. Bütün bunlar 1 saat içinde oluyor… :-)

Aykut Hocamla konuştuk, bana gerekli bilgileri verdi ve 1 gün sonra ABIbrahim 90D’ye gideceğini söyledi. 1 saat içinde seti satın aldım, programı Aykut Hocam kargoladı hallettik. Eğer ben o gün kuruntu yapsaydım veya isteğimi icraata dökmeseydim, bugün belki de henüz 2. ayımdaydım. Çünkü Hocam 1 gün sonra ABD’ye gitti, siteyle dahi ilgilenecek vakti çok az oluyordu ve 3 hafta sonra dönecek, şipariş vereceğim, araya başka şeyler girecek… olmayacaktı. İyi ki anlık kararımla hızlı davrandım. Çok fazla kuruntu yapmadım ve  aklıma gelen bir şey de spor salonlarına her ay verdiğim ücreti 1 kez verip DVD setine sahip olacaktım. 1 yıl sonra dahi DVD’mi koyup antremanlarıma devam edebilecektim. Gidip tekrar ücret ödeyip spor salonuna yazılmakdan daha iyi göründü gözüme…

Motivasyon üzerine Aykut Hocam da şahittir 1 kez dahi motivasyon mesajı atmamıştır bana. Yani ihtiyacım olmadı, hiçbir zaman yapamıyorum zorlanıyorum demedim. Veya ara mı versem demedim, hep motivasyonumu yüksek tuttum.

Benim önümde çok kişi vardı, Blog’a yazı dahi yazmıyordum, üstad çoktu :-) ama çok iyi araştırmacı ve gözlemciyimdir. İnternetten beslenmek ve spor üzerine ve vücut tipleri üzerine yazılar okudum, yabancı P90X Coachlarıyla bile iletişimdeydim.

Aikido, Wing TsunIbrahim 90-2, Kick Boks, hentbol, futbol, oriyantring ve fitness… hayatımın bir parçasıydı spor. Hentbol ve futbolda Türkiye ve bölge başarılarım da vardı ama beslenmeme dikkat etmezdim ve spor branşlarında sürekliliğim yoktu.

P90X’ten sonra inşallah dalgıçlık ve paraşütle atlama kurslarına da gideceğim… Motivasyonum her zaman üst seviyededi, hiç yılmadım, şartlar spora uygun olmadığı zamanlar da oldu ama vazğeçmedim. İlk hafta 5 barfikste zorlanırken şimdi 15’ertekrar 2. turda da 15’er tekrarla bitiriyorum. Sürekli farklı şeyler denedim, hangi saatlerde spor yapmak faydalı diyenler için her idmanı sabah öglen akşam denemişliğim vardır. Farklarını da gördüm, önce çok kg verdim ama sitede kg almak isteyen sayısı çok olunca 1 hafta içinde geri 3 kg aldım. Aslında çok kg vermiştim, bir yandan benim için de iyi olmuştu.

Aslında P90X’i bırakmam için çok şeyler yaşadım. Başta Bariks Barı bile kapıya uymamıştı, hep temkinli barfiks çekiyordum. Boş vakit bulamıyordum ama yaratmaya çalışıyordum. En kötü talihsizlik, belimi çok kötü incittim, resmen çatırdadı :-) Üstüne ara vermeden spora devam ettim, sonra çift idman yüzme derken akşam halısaha maçında arkadaşım ters hareketi üzerine belimi tekrar incittim. 2 gün yerimden dahi kalkamıyordum, kıpırdayamıyordum. Neyse ki dinlenme gününe denk geldi sonra idmanlara devam ettim, belimi zorlamadan.

Sonra kapı problem demişdim barfiks çekerken bar sürttü ve kırıldı :-) tam kendimi yukarı doğru atarken. Neyse ki üst belime doğru düştüm, çok kötüydü normal şartlarda o mesafede düşsem kötü sakatlanırdım. Ama neyse ki Back idmanları sayesinde sırt kası korudu beni.

Sonra DVD kırıldı, yeni DVD bekle, onları ilave çalış, üstüne finaller ve vizeler, sürekli talihsizlikler çıktı ama yolumdan şaşmadım.

Beslenmeme çok dikkat etmeye çalıştım ama bir yere kadar. Ailemle yaşıyoruIbrahim 90-3m, anneme ne kadar söylesem de aklına gelen yemeği yapıyordu. Ama kahvaltıya çok dikkat ediyordum, iyi besleniyordum, en büyük olayım çayıma şeker atmayı kestim. Şekeri hayatımdan çıkardım. 95 gündür şeker içerikli bütün ürünleri hayatımdan çıkardım…

Şekeri, elma armut muz ve diger besinlerden alıyordum. En büyük hatam ekmek tüketimini azaltamadım ve yağı çok fazla azaltamadım; sebebi aileyle yaşamak… Günde 1 ve 1 buçuk saat arası spor yapıp geri kalanını iş başında veya oturarak geçiriyoruz, bu yüzden oturduğumuz yerde veya iş başındayken beslenmemize daha dikkat ederek, daha düzgün bir vücuda, daha kısa zamanda kavuşursunuz. Yani yüzde 60 beslenmek, yüzde 40 spor…

En olumlu yanı ise P90X-TR Ailesi ve P90X’ten sonra hayata bakış açım değişti, düzenli sağlıklı bir insana dönüştüm. Vücutta önceliğim omuz gögüs kanat sırt ve bacaktı. Karın bölgesinde alt karındı. Karın kasları yazları iyi oluyor ama omuz kanat kol ve sırt kasları ise kışın bile insanın duruşunu, fiziğini en belirgin şekilde gösteriyordu. Benim Haziran’a kadar zamanım var. Insanity Hybrid, sonra belki de P90X2 ile merkezi bölgeyi kaslaştırıp hacimleneceğim. Hocamla ilk görüşmemde de bunu demiştim acelem yok diye…

Ve bitti 90 günüm :-) Şimdiye kadar favori egzersizim Yoga, kesinlikle mükemmel. Esneklik, denge, güç ve odaklanmak… Kültürümüze yabancı bir egzersiz ama ben çok sevdim.

Bazı hareketler oluyor çok zor ama sizin için kolay olabiliyor, kolay bir hareket ise sizin için zor olabiliyor, kişiye göre değişiyor. Hangi hareket olursa olsun odaklanın, odaklanınca oluyor. Anlatılacak çok şeyler var ama aklıma şuan bir şey gelmiyor :-) Aykut Hocamın ilk attığı mesajlar taslaklarımda hala duruyor, kat ettiğim yolu gösteren en iyi örneklerdir. Önümde haftaya başlıyacak yeni bir sıfır km 90 günüm var, Insanity Hybrid. Umarım onu da başarılı şekilde bitiririm. Aklıma birşeyler gelmiyor şuan aklıma gelen sözler bunlar, hatırladıklarım en iyisi odaklanın, kendi kendinizi motive edin, P90X-TR’ye motivenizi yansıtın ve beslenmenize dikkat edin. Gerekli saygıyı kısa sürede çevrenizden de göreceksiniz. Ve unutmayın, 1 kişi yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. BRING IT!!!

IBRAHIM ONCE-SONRA 2

IBRAHIM ONCE-SONRA

.

28 Yorum

 1. ibrahim protein tozu yada amino asit gibi şeyler kullandınmı merak ettimde

  Cevapla
  • elimde çok az denecek kadar vardı 90 günde 20 gün felan kullandım

   Cevapla
 2. Kardeşim benim boyum 1.76 kilom 66 karın bölgesinde biraz yag var okadar sence kardiyo zıplama gibi egzersizleri yapmama gerek varmı kas yapıcam derken bi deri bi kemik kalmak istemem

  Cevapla
  • Mentalist

   Programı bir bütün halinde uygulamalısın bu çok önemli ayrıca yaşını bilmiyorum ama 25 yaşından küçük olduğunu tahmin ediyorum.Eğer bu yaşlardaysan merak etme iştahı açılır spor yaptığın içinde sağlıklı bir şekilde kilo alırsın.

   Cevapla
  • yazını yeni gördüm Mentalist dedigi gibi tam anlamyla programı yapmalısın daha fazla pro ve karb. beslenirsen cardio idman günlerinde öyle bir sorun yaşayacağını sanmıyorum

   Cevapla
 3. ibrahim değişimin gerçekten gözle görülür şekilde olmus. bu azminden dolayını seni tebrik ediyorum .

  Cevapla
 4. imknci

  İbrahim seni kutluyorum 90 gün bitti ve kazanan sen oldun:D P90X-TR ailemize kattığın herşey için sonsuz teşekkürler.

  Cevapla
 5. Tebrikler İbrahim, gayet fit bir görüntü elde etmişsin. Darısı başımıza artık. Bugün 3. haftama başladım ve geçen 2 haftada gözle görülür değişimler olmaya başladı. 90 günün sonunu çok merak ediyorum.

  Cevapla
 6. Metehan

  İbrahim abi sana ulaşmak istiyorum ama belli bir adres versen konuşsak :) Senden öğrenecek çok şeyim var

  Cevapla
 7. İbrahim Selam,

  Sadece bu mükemmel yazını (ve değişimini) burada cevapsız bırakmak istemedim ama sadece senin sonuçların (ve neleri doğru yaptığın) üzerine başlı başına bir yazı yayınlıyorum; onu yayınlayacağım.

  Tekrar Tebrikler…

  Not: Bu arada P90X T-Shirt’ün ABD’den yola çıktı, kargoyu hergün takip ediyorum, onunla da bir fotoğraf bekliyoruz :-)

  Cevapla
  • hocam ilk günden bugüne kadar sizin yardımlarınızla gelebildim herşey için sagolun .. p90x tshirt ile foto çekilirim hatta farklı yoga hareketleriyle farklı pozlarda verebilirim..:D bu aada tepkiler çok güzel hekeste teşekkür ediyorum bir yorumda seni geçecegim demiş bir p90xtrci bu çok güzel bir olay benim için 1 nebzede olsa motiv. verip beni geçmek için odaklanıyorsa daha ne isteyebilirim tabi bu durum beni de ateşledi hybrid de beslenme spor hepsi extrem olcak:D

   Cevapla
 8. arkadaşlar kapıya uymadığı zaman ne yaptınız peki :))

  Cevapla
  • benim kapı azda olsa tutuyordu bende gözümü karartıp yapıyordum ama orkide nickli bir arkadaşımız çok güzel bir çözüm bulmuştu onu önerirrim..

   Cevapla
 9. ilayda

  süpersin ibrahim tebrikler :)

  Cevapla
 10. Sanırım benim durumum da senin gibi yani aile ile yaşama ve kapı barfiksini kapıya uymaması :D yarın 1 ay bitmiş oluyor ve bu süre içerinde gerçekten de geliştiğimi hissediyorum.senin bu yazını okumakla birlikte fotoğraflarını görmem motivemi tavan yaptı bu yüzden seni tebrik ediyorum hemde sana teşşekür ediyorum.(2 ay sonra fotoğraflarımı bende koycağım ve seni geçmek te kararlıyım.)

  Cevapla
 11. Baklavaları görmek için heycanla girdim :D Neyse 2. turda çıkarlar diye düşünüyorum

  Cevapla
  • prog. biteli 1 hafta oldu dinleniyorum ve six packsler daha iyi durumda ben çok kg verdigim de o şekilde devam etseydim 6packs çok belirgin olurdu ama cılız olurdu ark.için kg almak için kendi vücudumda denedim ve p90x ile kg alınabildigini gördüm 1 turda karın bölgesini toparladım çizdim geriye ortaya çıkarmak hacimlenmek kaldı:D

   Cevapla
 12. sonunda ibrahim :) değişim mükemmel darısı bizlerin başına tebrik ederim, six packler için dvam edeceksin sanırım 2.tura :)

  Cevapla
 13. Metehan

  Tamam İbrahim abi deniyeceğim.

  Cevapla
 14. Beklenen yazı gelmiş sonunda :)

  90 günlük macerayı başarıyla bitirdiğin için tebrikler İbrahim. T-Shirt’ün ne zaman geliyor :). Bu arada yaşadığın talihsizliklere rağmen programı tamamlaman da ayrıca bir güzellik de DVD nasıl kırıldı onu anlamadım :).

  Ayrıca program bitti diye buradan ayrılmıyorsun değil mi ? Sitede sorulan sorulara deneyimlerinde cevaplar vermen ve siteyi sahiplenmen çok güzel.

  Bundan sonraki spor yaşamanda da başarılar.

  Cevapla
  • yok buralardayım :D öçok teşekkürler dvd bende anlamadım cd kırıldı:D ondan sonra dikkat ederek kullandım.D
   umarım senin sonuçların daha iyi olur başarılar diliyorum.

   Cevapla
 15. serhat

  Bencede sonuç gayet başarılı İbrahim. tebrikler. Azmin içinde ayrıyeten kutluyorum seni. herşey gönlünce olsun.

  evvelki gün bende kasığımda bir acı hissettim çalışırken zar zor tamamladım dvd yi,lakin dün bacağımı kaldırmam bile mümkün olmadı çok acı hissettim.. dinlenmem gerektiğini düşündüm ve bir gün ara verdikten sonra bu akşam devam edeceğim.
  sendede bu şekilde ara vermeler olmuş,sakatlıklardan dolayı. bu manada nasıl bir yol izledin?

  Cevapla
  • ben dinlenmeni tavsiye ederim ben 4 5 kez aynı yerde sakatladım ama üstüne gittim sonra nüksetti 2 gün dinlenmek zorunda kaldım ve barfiks çekerken ağrıyı hissediyordum kaçan birşey yok bence dinlen ki güçlensin toparlasın sakat sakat yapmak doğru degil..

   Cevapla
 16. Ve sonunda bana attığın resimleri, p90xtr takipcileriyle de paylaştın :)

  İbrahim, sağolsun bana çok motive oldu. Neler yapmam gerektiğini, nelerin doğru, nelerin yanlış olduğunu sıkılmadan anlattı. Çok yordum onu biliyorum ama dostluk, arkadaşlık böyle bişey olmalı :)

  3 gün sonra ben de 30. günümü geride bırakmış birisi olacağım hayırlısıyla. Çevrem çok zayıfladın, yeter artık, bırak bu sporu gibi, tuz-şeker ihtiyacını karşılamazsan hastalanırsın vb. gibi sözler sarf etselerde yılmak yok :) Hayaller uğruna yürümeye devam.

  Etraftaki herkesten farklı olmak gerçekten güzel bir duygu. Bunu sadece kas olarak düşünmeyin. Yemek ya da yaptığınız spor olarak da düşünebilirsiniz. Çevreme yoga yapıyorum dediğimde, herkesin tepkisi bir oluyor. Bilmediklerinden dolayı neden “ımmmmmm” lıyorsun falan diyorlar :) Ben de yoga’nın öyle bir şey olmadığını, benim yaptığım hareketlerin yarısını yapamayacaklarını söylediğimde ise gülüyorlar :)

  1 ayda bu kadar etki eden başka bir program görmedim,duymadım,bilmiyorum. İbrahim 90 gün sonunda böyle oldu. İstedikten sonra hiçbir şey olmayacak değildir.

  Cevapla
 17. Metehan

  Gerçektende vücut değişimin çok iyi İbrahim abi birkez daha tebrik ederim.İnşallah İnsanity Hybridde bundan daha iyi sonuçlar alarak yoluna devam edersin :) Bu arada Crane hareketi oldukça nizami geldi birtek ben yapamıyorum şu hareketi :D

  Cevapla
  • çok sağolasın:D inş sen daha iyi sonuçlar alırsın aslında ben kız kardeşimin video çektigini sanıyordum oysa fotolar çekiyormuş burda 50 saniyem sanırım ayaklarımı aşagı indirip vücudu geriye doğru atmıştım aslında pek nizami olmadı benim için bank da tutacak yer yok ayırık ve üstümdeki techfit bacaklarıma sürtüyodu canım yanıyodu evdeki gibi olmadı.Dbu hareketi yapmak istiyorsan ilk baş önüne bir yere kitlen sonra öne doğru bırak kendini sakın düşecem deme!! ben ne duruşlar yapdım başım öne doğru hiçde düşmedim inanırsan yaparsın.

   Cevapla
 18. Vay be ıbrahım abı helal olsun valla sasırdım baya fotoları gorunce. Bırsey sorucam p90x ıle beraber supplement kullandın mı?

  Cevapla
  • yok sadece 1 ay whey kullandım az birşey vardı bende çok ta kullanmadım..

   Cevapla

Yorum Paylaşınız