Oturarak Başarıya Ulaşan Tek Canlı Tavuktur!

Aslında hepimizin burada olmasının tek bir sebebi var. Halinizden, fiziğinizden memnun değilseniz, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekli. Çünkü oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur! Yoksa kanapede uzanmaya devam ederek, magazin dergilerinde gördüğümüz fiziklere ya da bu sitede şahit olduğumuz sonuçlara ulaşılamıyor.

Elbette alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Mesela çay-kahveye atılan şekeri ele alalım. “Un, şeker, tuz denen o 3 beyazı bırakın!” diye bas bas bağrılmasına rağmen, şekeri birden kesmek zor gelebilir. Ben de yaşadım. Demli bir küçük bardak çaya, 3 küp şeker atardım. Sonra bunu ikiye indirdim, sonra da teke. Uzun bir süre tek şeker ile idare ettim. Derken bir Karadeniz gezisinde, oradaki çay üreticilerini gezme şansı buldum. Orada çaya hiç şeker atılmadığını, şeker veya tatlandırıcının çayın tadını bozduğunu öğrendim. Böylece şekersiz içmeye başladım. İlk başlarda tuhaf geldi ama sonra gerçek çay tadını hissedince bu kez eskiye asla dönemez oldum. Şu an şekerli bir çay içsem, şerbet gibi geliyor. Beynini yıkaya yıkaya aynı alışkanlığı babama da kazandırdım :-)

Benim kademeli olarak değiştirdiğim bu gibi alışkanlıkların yanında, bıçak gibi kesilen alışkanlıklar da vardır. Sigarayı bir anda bırakmak, alkolü bir gecede kesmek gibi… Bence bu tarz sert yaklaşımlarda, bir anda bırakıldığı gibi, sonradan da bir anda başlama tehlikesi var. O yüzden ben “yumuşak” geçişlerden yanayım.

Sizin kurtulmak ya da kazanmak istediğiniz alışkanlığınız nedir bilmiyorum ama, son bir sözüm de “televizyon”a olsun, nam-ı diğer “aptal kutusu”! İstatistikler, Türk insanının bir günde TV başında geçirdiği zaman ortalamasını 4.2 saat olarak belirtmiş (Survivor! 7 Haziran seçim gecesinin en çok izlenen programı Survivor olmuş da). Yazık değil mi onca saate? Bunun 1 saatini P90X’e ayıramaz mıyız?

6 Yorum

 1. umtku

  Şekersiz çay candır :) spor ve temiz beslenmeyi hayatımız ın parçası yapmalıyız.. gerci kaçamak yapmakta heyecanlı oluyor :) kasılmanın anlamı yok hii abo bi çikolata yedim diyetim gitti hadi sporu da bırakayım nasıl olsa işe yaramaz dienleri çok gördüm.. işe yarar arkadaşın yarar yeter ki azimli ve istikrarlı olalım.. başarılar dilerim.

  Cevapla
 2. gkniketya

  Cok güzel bi yazı olmuş güzel konuya değinmişsiniz .saolun .ancak bu resimdeki karakteri hiç sevmem bi anda dedim bu turabiyeyle ilgili bi ornekmi verdiniz diye bi an tüylerim diken diken oldu. Sorvivorla ilgili güzel bi kare atabilirdiniz yinede emegineze sağlık.

  Cevapla
 3. P90can

  Ah bu alkol yok mu :) ben Barmen olmama rağmen bıraktım artık ayda 1 kere anca içiyorum… İçmemek en iyisi ama olduda içmek zorunda kaldınız kırmızı şarap yada cintonil gibi kalorisi düşük içkileri tercih etmek en doğrusu tabi fazla kaçırmamak lazım :)

  Cevapla
 4. teoman.T

  Ecemm supper knuya deyinmisin bende su alkolu birakamadmm aza indirdim ama kesemedim sadece hic icmeden 5 ay dayanabikdim oda p90x sayesinde idi sonra tekrardan
  basladim evet bizim milletimiz kadar tv izleyen bir ulke yok oyle tembel bir ulkeyizki sende anlatmisin zaten gercektense guzel yazi olmuss tekrardan tskler :))

  Cevapla
 5. okadar dogru ki nekadar da sevsem survivor hatta katılmama ramak kala sınavlara denk gelmem:D
  saat 8 30 da başlıor 11.30 a kadar enaz suruyor yanı akşama sporu bırakırsak gıdıor sıkıntı ondan önce birazda pc de vakit geçirdikmi boş vakitlere spora yer kalmıor cidden sıkıntı benımde 1 2 gun bunlar yuzunden yapamadım cok guzel bır yazı ve yerınde tespıt

  Cevapla
 6. İkide iki! Yine çok güzel bir yazı olmuş Ecem :-)

  Özellikle son paragraftaki Survivor yorumuna çok katılıyorum. Hatta bununla ilgili bir yazım vardı eskilerde “Survivor İzlemek mi, Survivor Vücudu Edinmek mi?” diye. Onu izleyecek zamana, neler yapılıra atıfta bulunan…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız