Bugün Dünya Yoga Günü

21 Haziran, geçen Aralık’ta Hindistan Başbakanı’nın teklifi ve Birleşmiş Millet’in kararıyla, Uluslararası Yoga Günü olarak ilan edilmişti ve bugün dünyada ilk kez kutlanıyor.

Dünyada 5 bin yıldır beden ve zihin sağlığı için uygulanmakta olan Yoga, bugün tutkunları tarafından daha bir özel şekilde anılacak. Hatta, Yoga’nın doğuş yeri kabul edilen Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde, 50 bin kişinin aynı anda Yoga yapması planlanıyor.

Bizler için ise, bu en az 5 bin yıllık geleneğin, P90X programımızın da parçası olmasının bir sebebi var. Yoga’nın faydaları saymakla bitmez derler ama hadi biz sadece 5 tanesini sayalım…

5… Daha Dik Bir Duruş!

P90X’in genel olarak zaten ergenlik çağındaki birinin boy uzamasına pozitif etkisinin olacağı bir gerçek ama özellikle Yoga, diyelim 40 yaşında birinin boyunu uzatır mı? Eğer boy uzunluğundan kastınız, yer ile duruş pozisyonunuzda başınızın en yüksek noktası arasındaki mesafe ise, evet uzatır! Yoga, “posture” dediğimiz vücut duruş pozisyonunuzu düzeltecek, farkında olmadan kambur durmanızı önleyecek ve evet, sizi daha uzun ve diri gösterecektir.

4… Daha Fazla Esneklik!

P90X’in Yoga’sını ilk kez denediğinizde kendinizi bir “kalas” gibi hissedebilirsiniz, bu çok normal. Ama kaçmak yerine üzerine gittiğinizde, bu değişecektir. Yoganın, sizi %100 daha esnek kılacağına emin olabilirsiniz. Esnekliğin ise, hayatın hemen her alanında size faydası olacaktır. Basketbol oynuyorsanız daha yükseğe sıçramanızdan tutun da, cinsel hayatınıza kadar :-)

3… Daha Düz Bir Karın!

İstatistikler gösteriyor ki, büyük olasılıkla göbeğinizden şikayetçisiniz, muhtemelen o yüzden şu an burada bu sayfalarda geziniyorsunuz… Sorun şu ki, önden yürüyen şişkin bir göbek, sadece şişmanların değil, vücudunun diğer bölgeleri çok fit olanların bile sorunu olabilir. Bunun sebebi, iç karın duvarınızın yeterince çalıştırılmamış olmasıdır. P90X’in Yoga’sında, belki farkında bile olmadan uzunca süreli “isometrik” kasılmalara tabii tutacağınız merkez (göbeği de içine alan) bölgeniz, size kısa sürede daha düz bir karın olarak geri dönecektir. Burada “daha düz”den kastımız, sadece yanınızdan biri geçerken değil, istemsiz olarak “her zaman” daha düz bir karındır.

2… Daha Stressiz Bir Yaşam!

Yoga denince aklınıza ilk olarak Recep İvedik’in içindeki kötülükleri salması gelmesin! Şaka bir yana, Yoga gerçekten sizi daha “dingin” yapacaktır. Öfke kontrolü olan, çabuk sinirlenen, stresli bir iş ya da okul yaşantısı olduğunu düşünen biriyseniz, Yoga’nın bu yönü özellikle size göre. Meşhur “Yin ve Yang” sembolünü mutlaka görmüşsünüzdür (Bakınız: Dev örneği aşağıda :), hani iyi ile kötünün dengesi, zor ile kolayın, öfke ile sakinliğin… Yoga’da da bu felsefe vardır. P90X Yoga’sının ilk 45 dakikası sizi öldürecek! Ama son 45 dakikası da sizi bir pelte gibi yapacak! Stresinizi pelteye çevirmekten bahsediyoruz.

1… Bebekler Gibi Bir Uyku!

Bu madde de bir önceki maddenin bir devamı ama kendi başına bir madde olmayı hak ediyor. Çünkü kim bebekler gibi bir uyku çekmek istemez ki? P90X’in Yoga’sı, özellikle ilk (birkaç) deneyenler için kolay olmayacak; ama inanın bitirdiğinizde sonunda hissettiğiniz duygu her şeye değecek… İyi bir Yoga’dan sonra, hayatınızın en iyi uykusunu uyumaya hazır olun… İyi uykular :-)


İlk kez Dünya Yoga Günü olarak kutlanacak olan bugüne özel, siz de Yoga pozunuzu bize gönderin, burada yayınlayalım :-)

Ayk Crane AC Big

Gökhan Kızı

Köprü Gökhan

Muctehit Crane

İbrahim Rusya

Pınar P90X

3 Yorum

 1. teoman.T

  Hindistan da bilee koskoca kral tum halkiyla yogaa yapmiss bizimkiler ulkeyi soymaya devam etsinlerr I LOWE YOU YOGAA

  Cevapla
 2. viXen

  Yoga is the best…

  Cevapla
 3. Kutlu olsun! Tesadüf dün benim de Yoga günümdü (özellikle Pazar’a denk getiriyorum :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız