“Önce & Sonra” Fotoğraf Çekimi Hakkında

Biliyorsunuz, dünyanın en iyi “Vücut Transformasyon (Değişim) Programı” kabul edilen P90X’te “Önce – Sonra” fotoğrafları çekmenizin önemi büyük. Peki neden? Birden fazla nedeni var…

P90X süresince motivasyon faktörü önemlidir ve “Öncesi & Sonrası” fotoğrafları, çok etkili birer motivasyon aracıdır. İnsan kendini bir şekilde hergün gördüğünden, vücudunda meydana gelmeye başlayan değişikleri, gerektiği şekilde fark edemeyebilir. İşte burada fotoğraflar, üçüncü bir göz olacaktır. Sırasıyla birinci, otuzuncu, altmışıncı ve doksanıncı gün fotoğraflarınızı yan yana gördüğünüzde, değişiminiz hem siz ve hem de isterseniz çevrenizdekiler tarafından çok daha net bir şekilde monitör edilebilir.

Peki doğru bir “Öncesi – Sonrası” fotoğraf çekimi nasıl olmalı? Dilerseniz örnekler ile açıklayalım. Önce kötü örnek! Aşağıdaki 1-30-60-90. gün fotoğrafları, P90X mezuniyet yazısı daha önce sitede yayınlanan Enes’e ait (Enes – 90 Günüm Bitti Sonunda) Alınmayacağını bildiğimizden, dürüstçe söyleyebiliriz ki “Öncesi – Sonrası” çekimi nasıl OLMAMALI’ya çok iyi bir örnek :-)

Enesornek

Şimdi, nelerin yanlış olduğuna bakarsak… Fotoğrafların hemen hepsinin kadrajlarının farklı olması (diğer üçünde gözükürken, sadece ilkinde kafanın gözükmemesi), ışıklandırma, arka alan, vücut duruş pozisyonu, ilk ikisinin başkası tarafından, son ikisinin cep telefonu tarafından “selfie stili” çekilmiş olması gibi…


Doğru ve nizami bir “Öncesi – Sonrası” çekiminde, fotoğrafların aynı/benzer açılardan, mümkünse açık renk, duvar gibi sade bir zeminin önünde, selfie ya da aynadan değil mümkünse bir başkası tarafından, aynı/benzer ışıklandırma ya da gün ışığı altında ve aynı duruş pozisyonunda çekilmesi uygundur. Bu yukarıda saydığımız kriterler ile cepheden (önden), profilden (yandan), 45 derecelik çapraz, arkadan ve kollar yanlarda sıkılmış “kas gösterme” pozisyonunda birer kare çekilebilirsiniz.

Bay X 30 - 1

Şimdi de daha doğru bir örneği inceleyelim. Yukarıdaki Bay X’in gönderdiği 30 günlük değişim fotoğraflarını incelediğimizde; fotoğraf makinesinin kadrajı, vücudun duruş pozisyonu, duruş açısı, gün ışığı ya da ışıklandırma, fotoğrafın sade bir zemin önünde çekilmiş olması gibi elementler neredeyse birbirine eş değer. Böyle bir durumda, tek aynı olmayan obje, yani vücuda ve değişimine odaklanmak çok daha net olmakta.

Bay X 30 - 2

Yine yukarıdaki diğer farklı duruş pozisyonunda çekilmiş karede de, saydığımız faktörler mevcuttur. Aynı kıyafeti (boxer’ı :) giymiş olmak tamamen opsiyoneldir ama özellikle başın/yüzün saklandığı çekimlerde, herhangi bir şaibeye meydan vermemek açısından, uygulanabilir bir ayrıntıdır. Yine opsiyonel olan başka bir unsur da, bu örnekte gördüğümüz “gazete” mevzusudur. Örneklerini daha çok yabancı “Öncesi – Sonrası”larda gördüğümüz, aynı karede o güne ait gazete tutma olayı, değişimin iddia edilen periyotta gerçekleştiğinin bir kanıtı olarak kullanılır.

İşte, P90X serüveniniz süresince ve de finalinde, sizin için çok faydalı olacağını düşündüğümüz “Öncesi & Sonrası” fotoğrafları hakkında bilmeniz gereken her şey.

Yine başarılı Önce & Sonra’lardan Bazı Örnekler…

6 Yorum

 1. Merhaba bir şey sormak istiyorum P90x sadece ev için mi spor salonunda da uygulanabilir mi bu program

  Cevapla
  • Her ikisi için de uygundur :)

   Cevapla
 2. Aykut Hocam, size Whatsapp’tan 60. gun sonuçlarımı attım, müsait olduğunuzda bakıp yorumunuzu söylerseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Tabii ki Emre, biraz önce Whatsapp’tan da yanıtladım, buradan da yanıtsız bırakmak istemedim. Orada da yazdım ama bence değişim çok iyi, ki 60 -- 90. günler arasında sonuçlar daha da artacaktır. Yaz bitmeden yeni 6-pack’lerine merhaba demeni tebrik ederim :)

   * Ama rehavete kapılık bırakmak yok (bu yanlışa da çok sık düşülür), mutlaka programın sonunu görmelisin. Her zaman dediğim gibi, programın ismi P60X değil, P90X :)

   Cevapla
   • Furkan

    Aykut hocam nasılsınız programı 3 sene önce satın aldım hala 3 ay sürekli olarak yapmayı başaramadım, durum vahim programa yeniden başlamaya karar verdim tavsiye ettiğiniz bir beslenme programı yollarmısınız iyi çalışmalar.

    Cevapla
    • Merhabalar Furkan, tabii ki :-) Whatsapp numaram iletişimde yazıyor olacak, oradan güncel boy & kilo gibi bilgilerini yollarsan, mevcut BMI Vücut Kitle Endeksi’ne göre uygun beslenme örneği göndereyim tabii ki :-) Sen yeter ki yeniden başla, süper haber :)

     Cevapla

Yorum Paylaşınız