İyi Bir P90X’çinin SorMAması Gereken Sorular…

Burası P90X-Türkiye ve burada her koşulda sorup sorabileceğiniz TÜM sorulara yanıt alabilirsiniz. Hatta “Siz Sorun Aykut Hoca Yanıtlasın” blogu 3,000’e yaklaşan yorumu ile, artık sayfa sınırlarını zorladığından, eski yorumların büyük bir bölümünü elimine etmek durumunda bile kaldık.

Ama şimdi bu başlık altında, “iyi ve bilinçli” bir P90X’çinin sormaması gereken soruları ve nedenlerini sıralayacağız.

1) P90X’e başlamayı düşünüyorum. Peki 90 gün sonra ne olacak?

Benim şahsen en sevmediğim sorudur :-) Ya da değiştiriyorum; aslında çok da mantıklı ve yerinde bir sorudur, ama henüz başlamayı düşünen biri için değil de, 90. gününe yaklaşan biri için.

P90X bugün dünyanın en etkili egzersiz programı kabul ediliyor; ama dünyanın en kolayı değil! Yani başlarken ilk konsantrenizin önünüzdeki ilk 90 günde olması ve daha ilk günden erişilebilir bu hedefi 180 – 270 diye gözünüzde büyütmemeniz en doğrusu olacaktır. Zaten P90X’in 90 gününü başarıyla bitirenler, asla ve asla “tamam bu beni tam istediğim bir fiziğe kavuşturdu, şimdi gelsin pizzalar-kolalar” demez ve mutlaka ya ikinci turlarına ya da alternatif programlarla yeni edindikleri fit yaşam tarzına devam eder. O yüzden tekrar hatırlatalım; P90X siz aksini istemedikçe sadece 90 gün ile sınırlı değildir ve onun size kazandıracağı sonuçlar sadece “fizik” değişikliği değil, neredeyse yaşam boyu pozitif etkilerini göreceğiniz “fikir” değişikliğidir de. Bu sebeple, ilk hedefiniz önce o 90 günü cebinize koymak olsun. Ondan sonra önünüz zaten alabildiğine açık olacak…

2) Çok acil sonuç almam lazım, vaktim de var, günde 1 yerine 2 egzersiz yapıp daha hızlı sonuç alır mıyım?

Vaktin var da, aklın da var mı? :-) Ekonomide, fizikte, matematikte… “marjinal fayda” kavramı vardır. Yani örneğin 10 m2’lik bir tarlayı 1 çiftçi 10 dakikada sürüyorsa, aynı 10 m2’lik tarlayı aynı anda 100 çiftçi 1 dakikada süremez! Elleri kolları birbirine çarpar, birbirlerinin işine mani olurlar, nerede çokluk orada … durumu olur!

P90X de, ısınmasıyla – soğumasıyla, ağırlık antrenmanıyla – kardiyosuyla – dinlenmesiyle (önemli), yani herşeyi ile zaten çok iyi dizayn edilmiş bir program. En iyi sonuçları almak istiyorsanız, yapmanız gereken programa uymak, onu 2-3 katına çıkarmak değil.

Devam Edecek…

5 Yorum

 1. SerdarD

  Yine güzel bir yazı dizisi olacak sanırım Aykut Hocam.

  Kesin, “kılların kas gelişimine etkisi var mı” da bu listede yer alır :-D

  Cevapla
 2. gkniketya

  DOUBLES OFF GERÇEK BI EXTREM DOUBLES i YAPAN HARBI KOMANDO OLUR…

  Cevapla
 3. teoman.T

  Su soruda size cok geelmistir hocam :) encokta bayanlardan p90x bitirince bende erkekler gibi kasli maslimi olacam yada ben oyle olmak istemiyorum :) sorusuda tartisilir :)

  Cevapla
 4. ayhan3404

  Birde benden gelsin hocam bu gun x egzersizi yapmadim basami donmem lazim eyv ne yapcam simdi :))

  Cevapla
 5. Bende şeye çok ayar oluyorum hocam :) çok araştırdım sizce bu program ise yarar mi boy 175 kilo 80 , abi cık bi saat yürü o bile fayda eder bu neyin sorusu :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız