Önce Mideyi Küçültün!

Hayır, burada Ozan Orhon’un zamanında hayatını mahvettiği gibi (kendi deyimidir) mideye ameliyatla kelepçe takmaktan bahsetmeyeceğiz. Onun yerine, “doğal yollardan” midenizi küçültmenin önemini ve yollarını anlatacağız.

Bulduğunuz hemen her şeyi içine attığınız dev gibi bir mide demek (aslında mide organı tahmin edilenden daha küçüktür), hiç doymak bilmeyen ve sürekli yeme ihtiyacı hisseden bir mide demektir. Ne kadar yoğun egzersiz yaparsanız yapın, dümdüz bir karın için (ve de 6-packler) önce midenizi “terbiye etmeniz” gerekiyor.

Bilmelisiniz ki mide organı, büyüyebildiği gibi küçülebilen de bir elastik yapıya sahiptir. Aşağıdaki birkaç noktaya dikkat ederek, midenizi kısa bir süre içerisinde küçültebilir ve P90X sonuçlarınızı çok daha maksimize edebilirsiniz.

– Yavaş yiyin! Yemeklerinizi hızlı yemek (ve fast-food kültürü), midenizin tokluk hissine daha geç ulaşmasına ve de dolayısıyla onu ister istemez büyütmenize nedendir. 

– İyi çiğneyin! Yine ilk madde ile bağlantılı olarak, yediklerinizi iyi çiğnemeniz de çok önemlidir. Ölçüt olarak, lokmalarınız arasında çatalı ya da kaşığı elinizden ara sıra bırakıp bırakmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. 

– Seyrek ve büyük porsiyonlar yerine sık ve daha küçük porsiyonlar tüketin. 

– Tükettiğiniz besinler “tokluk hissi” verici olsun. Protein ve de özellikle lif bakımından zengin besinler, midenizde “tokluk hissi” yaratacak ve onu gereksiz yere şişirmenize mani olacaktır. 

– Bol bol su için. Özellikle kış aylarında, su içmek daha kolay aklınızdan çıkabilir, buna izin vermeyin. Yemeklerden önce içilecek 1 bardak su da, midenizin daha kolay “tokluk” hissetmesini sağlayacaktır.

– Ve Ab Ripper X’inizi ihmal etmeyin! Karın Parçalayıcı egzersizleri, iç mide kaslarınızı da güçlendirerek midenizin genişlemesini engelleyecek sağlam bir kas duvarı örmenizi sağlayacaktır. 

 

4 Yorum

 1. Mehmet

  Bu benim en büyük problemim. Yemeğe oturdum mu yavaşlamayı unutuyorum.

  Cevapla
 2. Pınar BAYTAR

  sofradan en geç kalkan benim :) önceden çok hızlı yerdim aç olduğum için ve şişerdim ama şimdi arada yemek öncesi su içip herzaman yavaş yavaş yiyorum

  Cevapla
 3. icten

  Reeim çok acımasız olmuş hocam.

  Cevapla
  • Olsun, acımasız iyidir bazen… Hep ana sayfada 6-pack’ler olacak değil ya :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız