Neden P90X? İçin 3 Neden…

P90X-Türkiye’de yeni bir yazı dizisi başlıyor. Neden P90X? Bu başlık altında, P90X’in alanında çığır açan özelliklerini, haklı popülaritesini, başarısının sırlarını ve özetle neden bu güne kadar gelmiş geçmiş en iyi egzersiz programı olduğunu açıklayacağız.

Sizlerin de yorumlarına açık olacak başlıkta, “Neden P90X?”in listesinin giderek uzayacağını tahmin ediyoruz. Siz de P90X’i tercih etmenizdeki nedenleri paylaşabilir ve listenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. İşte “Neden P90X?” yazı dizisi başlıyor…

Çünkü… Kendi evinizin konforundasınız.

Spor SalonuBelki hayatınızı düzene sokmak ve artık sağlıklı yaşamak adına bir karar verdiniz. Ama henüz başlangıçta tam anlamıyla “spor salonu kumaşından” olmayabilirsiniz (bakınız: soldaki fotoğraf).

Ama P90X ile, kendi evinizin konforunda, “o bana mı baktı, bu bana mı güldü” demeden, herhangi bir alette sıra beklemeden, etrafınızda haddinden fazla ağırlıkların altına girip “tısssss”layanlar olmadan, trafik ya da duştan sonra soğuğa çıkma derdi olmadan… kısaca sadece olması gereken şeye, yani kendinize ve egzersizinize konsantre olarak istediğiniz sonuçlara çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Çünkü… Tony Horton!

Tony Horton 01Aslında başka söze gerek yok. P90X’in başarısı üzerinde, en az egzersizlerin kendisi kadar, Tony Horton’un karakterinin ve pozitif enerjisinin şüphesiz çok büyük etkisi var.

Tony, kamera önünde yakışıklı gözüküp gözükmediğiyle ilgilenen değil, kelimenin tam anlamıyla elini taşın altına koyan bir önder. Egosunu kaldırıp rafa koymuş, adeta bizden biri. Ve siz, California’da olsanız binlerce dolar vererek belki tutabileceğiniz bu kişiyi, hergün salonunuza davet etme şansına sahipsiniz. Kıymetini bilin…

Çünkü… 2+2=4 (= P90X işe yarıyor)

2+2“Neden P90X?” sorusuna, belki de verilmesi gereken ilk cevap. Çünkü P90X işe yarıyor ve sonuçları 2 x 2’nin 4 ettiği kadar kesin. (Resimdeki 2+2=5’i dikkatinizi çekmek için koyduk :-)

Bugüne kadar P90X Programı’nı uygulayıp da sonuç almamış tek bir kişi bile yok! Herhangi bir tereddütünüz varsa da korkmayın, siz de ilk olmayacaksınız. Bazen Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Karşınızda zaten keşfedilmişi, yani mükemmel derecede dizayn edilmiş, %100 işe yarayan ve sonunda sizi o hep istediğiniz fiziğe ve de sağlığa kavuşturacak program duruyor.

18 Yorum

 1. Kadir Simsek

  Açıkçası benim için öncelik nedenlerim sırasıyla; Dreya Weber, Tony Horton, Eric, evde çalışmak ve tabii ki mutlu hissetmek. Gerçi sonuncusu çalışmaların doğan bir etkisi ama olsun. Mutlu oluyorsam yaparım. Listemin ilk sırasında Dreya Weber’in olma sebebi de öylesine fit ve esnek bir kadını gördükçe gaza geliyorum. Ancak “Dreya Role” hareketini yaparken kendisini az saygıyla anmıyor da değilim. Nereden aklına geldi böyle bir hareket be kadın!

  Cevapla
 2. Merhabalar,, p90xtr gerek yardımlaşması, gerek desteği gerek de paylaşılan güzel şeyler yüzünden harika bir yer. Benim danışmak istediğim bir sorum var size.

  Admin hocamıza birkaç kez sormuştum,öncelikle teşekkür ederim hemen ertesi gün cevapladığı için eski sorularımı. Benim Insanity Workout programım bitmek üzere, 1,5 haftam kaldı ve 80 kg’den 70 kg’a kadar düştüm egzersiz ve iyi diyetle. Elbette kas kaybım da oldu fakat yağ olarak çok azaldım, hatta kastığım zaman üstten 2 pack’imi rahatça görüyorum, sanırım bu da yağ oranının eskiye nazaran çok daha iyi durumda oldugunu gösteriyor??

  Artık yağ yakımından ziyade vücut geliştirmeye başlamak istiyorum. Fakat p90x ile hemen 20 mt ötedeki spor salonu arasında kaldım. 3 ay süre zarfında hangisi daha faydalı olacaktır? Arkadaşım çalıştığım ağırlıkların daha fazla ve etkili olacağını düşündüğü için spor salonu diyor ve kendisi p90x yapıyor(üşendiği için salona gitmeye)

  Ayrıca barfiks sorunum da var, bar alıp kapıya koymama gönlüm razı olmuyor, ev bizim ve zarar vermek istemiyorum. Bunun alternatifi var mı? Yani bana genel olarak p90x ile Spor salonunu karşılaştırabilir misiniz??

  Ayrıca önümdeki 3 aylık süreçte protein tozu almamda bir sakınca var mıdır, yoksa doğal beslenmek kafi midir?

  Cevapla
  • Merhaba Berkant,

   Spor salonu ile P90X kıyaslayan oldukça fazla yazı bulabilirsin, pekçoğu zaten bu sitede. Benim önerim tabii ki P90X olurdu. Yaşının henüz genç olduğunu düşünüyorum, Plato Etkisi altına (durağanlık süreci) girmen o kadar da çabuk olmaz ama spor salonunda bir süre sonra ister istemez olacaktır.

   P90X ise “Muscle Confusion” yani Kas Şaşırtması prensibi ile seni Plato’ya sokmadan durmaksızın geliştirip istediğin sonuçları getirecektir. P90X ile hacim kazanmak için, hem ağırlıklara hem de beslenme yaklaşımını biraz değiştirmelisin. Bunun için P90X ağırlık egzersizlerinde 12-15 arası değil de 8-10 arası tekrar yapmak ve de özellikle son 3 tekrarında zorlanacağın şekilde ağırlıklarını arttırman doğru olacaktır.

   Yine beslenme konusunda da, günlük kalori ihtiyacına göre bir “kalori açığı” değil, aksine 250-300 kadar bir “kalori fazlalığı” yaratman kaliteli kas kütlesi kazanmanda faydalı olacaktır. Protein takviyesi hakkında, ihtiyacını öncelikle doğal yollardan karşılamaya çalışman tercih sebebidir.

   Son olarak, tüm P90X Barları “kiracı dostudur” yani kapıya herhangi bir zarar vermeden kullanabilirsin.

   Cevapla
   • Hocam,, ağırlıklarım ve barım olmadıgı için 1 ay fitness salonuna gitmeyi düşünüyordum ve dün ilk kez salona gittim. 2 aylık insanityden sonra salon beni açıkcası hiç zorlamadı/tatmin etmedi.

    Malesef yağ oranım ideal olmasına rağmen kas kütlem hiç yok,, hacim kazanmak istiyorum. P90x ile hacim kazanmak 1 turda ne kadar mümkün? Sizden açıkcası yardım istiyorum çünkü kendi bünyeme göre hareketler zor ya da hafif gelir diye korkuyorum ve gerçekten kafayı koyup hacim kazandırmak istiyorum Pectoral kaslarıma. Ne önerirsiniz??

    Cevapla
    • Gerçi önceki mesajınızda yeterince açıklamışsınız, sözlerinize ek tavsiyeleriniz varsa seve seve dinlerim. Sanırım p90x’e başlayacagım, fitness işi biraz safsata kalıyor bodybeach antremanlarına göre.

     Cevapla
     • Ben de tam şimdi bir öncekine cevap yazıyordum :-) Evet, kesinlikle P90X’i kaliteli kas kütlesi ile hacim kazanma amaçlı kullanabilirsiniz. Burada madalyonun 2 yüzü olacaktır. Ağırlık/tekrar ayarlaması ve beslenme. Tekrarlarınızı 8-10 aralığında tutup (12-15 yerine), ağırlıklarınızı da özellikle son 3 tekrarınızda sizi biraz zorlayacak şekilde arttırdığınızda ve günlük bir kalori açığı yaratmak yerine, yine sağlıklı ve “temiz” beslenerek 300-350 kalorilik bir fazlalık yarattığınızda, istediğiniz çok iyi sonuçlar P90X ile gelecektir.

      Cevapla
 3. Pınar BAYTAR

  CEVAP VERİYORUM HEPSİ :)

  Cevapla
 4. Metehan

  Neden mi P90X?
  Kendi evinizdesiniz kendi kendinizi motive ediyorsunuz. Evde 1 saati aşkın tek başımıza bir işi başarmaya çalışıyoruz.Buda dış dünyada karakter gelişimi özgüvenden tutunda bir yaşam biçimini ortaya koyuyor.
  Eğer P90X yapıpda hiç küfür etmediyseniz o antrenmanın hakkını doğru düzgün verememişsinizdir :)

  Cevapla
 5. Orhan

  Tony Horton…İdol alınacak nadir insanlardan birisi…

  Jashyni’nin dediği gibi “Aşırı pozitifliği, bağırıp çağırmak yerine hep espirili olması işin en tatlı yönlerinden biri”.Esprili olmasına bir örnek vermek istiyorum.Esneme sırasında kafasını omzuna yatırdığında “Benim kafam 300 kilo ve içinde de hiçbir şey yok” demesinden anlaşılıyor esprili ve egosu olmayan birisi olduğu.

  Bu programı Tony yerine farklı bir kişi oluştursaydı ve çekimlerini yapıp piyasaya sürseydi asla Tony kadar başarılı olamazdı :-)

  Cevapla
 6. Çünkü her geçen gün kişinin kendine olan özgüveni de artıyor.

  Cevapla
 7. Mentalist

  Hayatında hiç egsersiz yapmayan insanlar için programlanabilir, zaman ve sonuç odaklı.Ayrıca spor yapmak özellikle tek başına sıkıcıdır ama p90x eğlenceli.

  Cevapla
 8. BBatuhan

  Çünkü, P90X sizi sadece fiziken değil, ruhsal olarak da geliştirir :-)

  Cevapla
 9. jashyni

  Kendi adıma önce Tony Horton!

  Daha önce Tracy Anderson ve Jillian Michaels videoları eşliğinde çalıştım. Sinir olduğum şey, bir gram terlemeden makyajları bozulmadan hareketleri bir kere gösterip, sonra eşlik edenlerin etrafında dolanmaları. Tony utanmasa konuşmayacak, alın mikrofonumu bende çalışacağım, demek üzere gibi duruyor.

  Aşırı pozitifliği, bağırıp çağırmak yerine hep espirili olması işin en tatlı yönlerinden biri :) (kendo sırasında söylediği bir şey yüzünden, içtiğim su ile boğulma tehlikesi yaşadım ama olsun.. :)

  Bire bir koçla çalıştım, adam Tony kadar motivasyon sağlayamıyordu. Evet. Başladıktan sonra benim için ilk neden Tony’nin kendisi.

  Cevapla
  • Kesinlikle katılıyorum ve bunu da yukarı yazıya taşıyorum. Neden P90X? Çünkü… Tony Horton! Aslında başka söze gerek yok.

   Not: Bu arada Kenpo’daki anekdot neydi, merak ettim :-)

   Cevapla
   • jashyni

    Hocam çok ayırt edilir bir şey değil, cümle bile değil, hani bazı yerlerde, sesini inceltip yada kalınlaştırıp bir şeyler söylüyorya, onlardan birine denk geldim :)

    Cevapla
    • Tabii, DVD’lerin her tarafı komik Tony enstantaneleri ile dolu :-) Mesela…

     -- Yoga sırasında, her zamanki gibi “do your best and…” diyor diğerlerinin sözünü tamamlaması için. Herkes zaten yorgunluktan ölmüş, kimseden ses gelmeyince “… forget the rest” diye kendi tamamlıyor yazık :-)

     -- Ya da Plyometrics’in bir yerinde, tek bacağı protez olan Eric’i tamamen unutup, “hadi şimdi diğer bacağımızı da esnetelim, çünkü hepimizin iki bacağı var” deyip, aynı anda kamera Eric’in yüzünü gösteriyor “ne diyor bu” der gibi!

     Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama biraz düşünsem eminim bir Top 10 yapabilirim.

     Cevapla
     • Tamam bir tane daha aklıma geldi. “Legs & Back”te nedense Sophia’ya biraz ters davranıyor Tony. “Hepimiz bu harekette ağırlık kullanacağız ama Sophia hariç, o kullanamaz vs.” gibi. En son harekette de Sophia’nın kullandığı Direnç Lastiği elinden kayıp Tony’yi yüzünden vuruyor… İntikam! :-)

      Cevapla
      • jashyni

       Biri ondan fazla tekrar yaptığında hırslanıp, daha fazla yapmasına gülemeden edemiyorum.

       Muhtemelen omuz ve kollarda söylüyor, “Kafanızın ağırlığını kullanın, benim kafam 300 kg ve içinde hiç bir şey yok” :)

       Birde şimdi ismini unuttum ama aynı zamanda p90x yapımcılarından birinin verdiği tepkiye gülmüştüm.
       Tony, inanamayacaksınız ama tam 1 dakika susacağım gibi bir şey söylüyor, adamda imkansız bir şey bu yada ona benzer bir tepki veriyor :) yada ben 2 konuyu birleştirdim :D

       Gerçi ben çalışırken, babamda sağ olsun Tony’den geri kalmıyor, laf sokuşturmak konusunda :) Kardionun ortalarına doğru, “Bu kadar çalışacağını bilsen, bu kadar yemezdin!” diye bir tepki verdi önümden geçerken. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

       Cevapla

Yorum Paylaşınız