Neden Light Ürünler Hep Pembe Yahu?!

Bir dakikalığına hayal edin… Zaten “erkeğin biraz göbeklisi makbuldür” saçma klişesini kafanızda yenmeniz bir hayli zaman almış… Uzun araştırmalar sonucun en sonunda gerçekten işe yarayacak ve sizi o çok istediğiniz fit fiziğe kavuşturacak yöntemi de bulmuşsunuz… DVD setiniz gelmiş, program takviminiz gelmiş, olayın egzersiz bölümü tamam, sıkıntı yok… Beslenme konusunda biraz zorlanıyorsunuz ama, onun da yöntemi basit, doğru seçimler yapıp doğru besinler tüketmeye başlamak… Büyük bir motivasyon ile gitmişsiniz süpermarkete, sütün, yoğurdun, kaşar peynirinin, ayranın vs. hep daha az yağlı olanlarını tercih etmişsiniz, tavsiye edildiği gibi… Ama o da ne! Kasaya varıp ürünleri yerleştirmeye başladınız ki, bu seçtiğiniz ürünlerin nedense hepsi pembe ambalajda!!!

Evet, maalesef özellikle süt ürünleri üreticileri, az yağlı ve kalorili ürünlerinin paketlerini nedense “pembe” yapmakta. Nedense derken, aslında nedeni belli, apaçık cinsiyetçilik yapmalarından ötürü. Çünkü muhtemelen pazarlama ve reklam departmanındaki at gözlüklü kişiler, hedef kitlenin yani fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin sadece kadın olduğunu düşünüyor.

Ama aynı pazarlama ve reklam departmanları, ufacık bir parçası bilmem 500 kalori olan ucuz çikolata kaplı Browny reklamlarını da yine daha çok kadınları düşünerek hazırlıyor. Belki yanlarındaki çantalarda daha kolay taşınabileceğini ya da erkeklere kıyasla tatlıya daha büyük olan zaaflarını planlayarak… Yani anlayacağınız, akıllarınca kadınları bir yandan şişmanlatırken, bir yandan da zayıflatmaya çalışarak, karları ikiye katlamayı düşünüyorlar.

Benim şahsen, ambalajı pembe ürünleri almakla ve tüketmekle ilgili bir sıkıntım yok. Ama bu yine de “fit olma arzusunun” sadece kadınların tekelinde olduğu düşüncesinin çok saçma olduğu gerçeğini değiştirmez. Sayısı 1.5 Milyon’u geçen P90X takipçilerinde durum, neredeyse %50-%50, hatta uzun süre erkeklerin üstünlüğü söz konusu idi. Yani fit bir bedene kavuşma isteği, kesinlikle sadece bayanların tekelinde değil.

Temennimiz, özellikle süt ürünlerindeki az yağlı ürünlerde ısrarla pembe rengin kullanılması saçmalığının bitmesidir. Ama o zamana kadar yine de, erkeklerin de aynı kadınlar kadar göbeklerinden kurtulma ve fit olma arzusu ve hakkı ellerinden alınamaz.  :-) Üreticilere ve pazarlama ekiplerine duyurulur…

11 Yorum

 1. lıght urunlerı kesınlıkle tuketmeyın, yagı azaltıp sekerı yukseltıyorlar..bunu ıyı bır 90 gunluk sonuc ıcın ıstemezsınız..o gordugunuz amerıkan adamlarının sonucları sadece bol lıflı karbohtırat yanı 30 gr karbonhıtrat alıyorlar 30 uda lıglı.. ve 60 gr yag alıyorlar..doymus yag ve saglıklı yag evet yanlıs duymadınız yag ınsulını yukseltmez ve dolayısıyla kılo yapmaz..boylelıkle buyume hormonunuzda cıkıyor ve kılo vermey ebaslıyorsunuz aynı zamanda kaslarınız gelısıyor…ve proteınız her ogun 30 gr da tutuyorlar..7 ogun yıyorlar..bu bukadast ıyı bı sonuc ıcın yag lı ve proteını lıyıyın..karbonhıtartı sadece hafta sonu alın.

  Cevapla
 2. Mentalist

  Pembe ”can”dır. İlk insanlar eşlerini seçerken yanakları pembe olanların tercih ederlermiş.Yanaklar pembeyse daha sağlıklı oluyormuş.Burada pembe genetik dnamıza bir gönderme yani pembe eşittir sağlıktır.

  Cevapla
 3. hem pembe hemde pahalı :) normal süt 1,30 ila 1,65 arasında gezinirken %1 sütler 2,30 ila 3,25 arasında belki önemsiz rakamlar gibi görünsede buda aslında pazarlama stratejisi maliyetin bu kadar artmasına imkan yok alınan yağ diğer ürünlerde kullanılıyor sonuçta.

  Cevapla
 4. Metehan

  O değil de Denizlide gerçekten light ürünlere ulaşmak neredeyse bihayli zor oturduğum semtte büyük alışveriş merkezleri olmadığı için yarım yağlı ürünler ile devam ediyorum kıymetinizi bilin :) Ama denk geldiğindede stokluyorum o ayrı bi konu :)

  Cevapla
  • Metehan, aslında burada biraz kavram karışıklığı oluyor. “Light” demek zaten yarım yağlı demek. Yani İngilizce deyimlerine bakarsak “non-fat” = yağsız, “low-fat” = düşük yağlı/yağı azaltılmış.

   Bizim önerimiz, tamamen yağsız yiyecekler tercih etmek yerine, nispeten yağı azaltılmış ürünleri tercih etmek.

   Cevapla
   • Metehan

    O zaman doğru yoldayız hocam :) Lets Go Insanity :)

    Bu arada Insanity’de 2. Haftama girdim gerçekten çok iyi gidiyor. Ayak bileğim de bir hayli iyileşti :) Sanki Insanity yaptıktan sonra iyileşme süreci hızlandı gibime geliyor Aykut Hocam.

    Cevapla
 5. Ramadan

  Hocam pembe ürünleri bırakın nesfit paketlerinde bile hediye olarak oryantal dvd’leri veriyorlar ya kasada çıkarttırıyorum o dvd’leri :D

  Cevapla
 6. Hocam çok yerinde bir konuya parmak basmışsınız. Ben de konu ile ilgili komik bir anımı anlatayım.

  Antalya Migros’tan yine pembe pembe light ürünlerinden aldığımda, kasada yaptığım alışverişe göre bir hediye kazandığımı öğrendim, promosyonuymuş o light ürünlerin. Ne bilin? Zeki Triko’dan Bikini! :-)

  Şimdi bu konuyu görünce bu anımı tekrar yaşadım :-)

  Cevapla
 7. Hahahaha… :-) İşte bu yorum güzel oldu. Pembe light ürünleri üreticilerine kızgınlığım biraz geçti… :-)

  Hayır kızdığım, aynı zihniyet tabii ki Cola Zero’yu pembe yapmaya cesaret edemiyor da, süt ürünlerinde problem yok!

  Cevapla
 8. uzun yillar pembe rengini sevmezdim ama light urunlerde guzel duruor pilates topu aldom gri ve pembe vardi pembeyi secdim iyi ki de seçmişim bazenleri yorgun oldugumda acaba sonrami yapsam derken o topun rengi beni motive edior :-) az yagli oldugu ve pahali oldugunu hemen fark edilior. Pembe gönlüm p90x’de:))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız