Neden Kolay? – DVD No: 11

P90X’i yapılabilir kılan, “Neden Kolay” serisinde sıra 11 no’lu Cardio-X’te… Programın 11 no’lu DVD’si olan Cardio-X’in kolaylığından bahsetmek bizim için ayrı bir zevk çünkü tartışmasız pek çoklarına göre zaten serinin en kolay egzersizi olarak görülmekte…

Cardio-X özetle, programdaki 4 farklı egzersizin kısa örneklerinden oluşmakta. Bunlar Yoga, Kenpo, Plyo ve Core Synergistics. O yüzden, Kardiyo-X’i yaparken büyük bir ihtimalle nasıl geçtiğini bile anlamaycaksınız. Ama bu “en kolay” DVD kabul edilen egzersizi kolay kılan ayrıntıları merak ediyorsanız… İşte, neden kolay?

Kardiyo-X / Cardio-X – Neden Kolay?

1) Cardio-X başlar başlamaz, ekranınızın sağ alt köşesindeki sayaçta sadece 43:17′yi göreceksiniz. Gözlerinizi ovuşturmayın çünkü doğru! Cardio-X (Karın Parçalayıcı’yı saymazsanız) serinin en kısa süreli egzersizi.

2) Daha bitmedi… Tabii ki bu toplam süreden ısınma hareketleri de çıkacaktır. Yani daha ilk esas hareketinize başlamdan zamanınız 37:25‘e inmiş olacak. Kalan bölümün de en yukarıda bahsettiğimiz 4 farklı egzersiz segmentine bölüneceğini hatırlarsanız, bu DVD’de zaman bahaneniz olmayacak!

3) İlk segment Yoga’ya ayrılmış olacaktır. “P90X Yoga’sı” lafını duyunca hemen yüzünüz ekşimesin çünkü bu bölüm, zorluk derecesinde normal Yoga’nın yanına bile yaklaşmayacaktır. Yine klasik “Güneş Selamlama” hareketleri ile başlayacaksınız ama normal Yoga’yı sadece 1 kere yapmış biri için bile bu bölüm oldukça “çerez” olacaktır.

4) DVD’deki ikinci segment olan Kenpo (Karate)’ye geçtiğinizde sayacınız 27:07‘ye kadar inmiş olacak. Şimdi… Yoga’nın aksine Kenpo, zaten P90X’in zor olmayan ve en keyifli egzersizlerinden biri olarak kabul edilir. Bir de onun bu “sulandırılmış” (en azından kısaltılmış) versiyonu, yine size kolay gelecektir.

5) Yeri gelmişken; bu DVD’de önceden tayin edilmiş bir “su molası” yok. Ama tüm segment geçişlerinde Tony Horton’un, isterseniz puase’a basıp mola alabileceğinizi hatırlattığını, biz de size hatırlatalım. Kaldı ki, bu geçişler arasında yine nereden baksanız Tony bir 45 saniyeye yakın konuşmakta!

6) Üçüncü segment olan Plyometrics (Zıplama Antrenmanı)’na geldiğinizde, geriye sadece ve sadece 17:51 kaldığını görmek şaka gibi! Şimdi… normal Zıplama Antrenmanı’nın başlarda ne kadar keyifli hareketlerden oluştuğunu ama ilk yarısından sonra bacaklarınızın “canı çıktığından” ne kadar sizi zorladığını hatırlayın. İşte burada, “canı çıkma” bölümü olmadan sadece oldukça keyifli hareketler sizi bekliyor olacak.

7) Kardiyo-X’inizin son segmenti olan Core Synergistics (Merkez Sinerjik) geldiğinde ise sayacınızda sadece 10 dakika 32 saniye kalmış olacak (en sondaki soğuma periyodu da dahil!). Yine Merkez Sinerjik’in en keyifli hareketleri burada olacak. Superman-Banana’dan hala nefret ediyorsanız, o ayrı!

8) Ve zaten bu kısa DVD’nin, az buz değil son 3:50‘si de soğumaya (cool down) ayrılmış. “Ne ısındık ki ne soğuyacağız” demeyin, kendinizi verirseniz Kardiyo-X size yine de iyi bir ter attıracaktır.

9) Son olarak, Kardiyo-X’in diğer DVD’lere daha kolay tutulmasının bir sebebi de, P90X’in Doubles Program Takvimi’ni uygulayanlar için, 2. aylarından itibaren haftada 3 kere normal ağırlık egzersizi DVD’lerinin üzerine (1-3-5-9 ve 10) bir de aynı günün akşamında yapılıyor olmasıdır. Yani Tony’nin amacı sizi öldürmek değil! Ve eğer 11 no’lu Kardiyo-X DVD’si sizin için yazılan program takviminde yer almıyorsa bunun sebebi, sizin daha iyilerini, yani kısa segmentler halindeki Yoga, Kenpo, Plyometrics ve Merkez Sinerjik’in uzun versiyonlarını yapabileceğiniz öngörüldüğündendir. Yani Kardiyo-X herkesin programında yer almaz ve eğer sizin programınızda da yer almıyorsa, bu kötü bir şeyden ziyade aslında iyi bir şeydir! Unutmayın, P90X’in amacı sizi “kolaya kaçırmak” değil, 90 günün sonunda hayatınızın en iyi fiziğine kavuşturmak!

18 Yorum

 1. Hocam Sizden bişey istiyorum daha doğrusu kendi düşüncem ;
  Bu 2015 yazında bir şehirde bütün p90x mezunları (ozaman kadar 2tur bitiriyorum) toplanıp buluşma duzenlense sizcede hoş olmazmı :D
  Daha önce olduysa bilmiyorum aramıza yeni katıldığım için . Şimdiden teşekkür ler

  Cevapla
 2. umtku

  Aynada çektiğim resimlerle tlfonun zamanlayıcısını ayarlayıp çektiğim resimler neden aynı değil ya moralim bozuldu.. aynada çektiğimde kaslar parçalı görünüyor diğerinde bişey görünmüyor. .

  Cevapla
  • musess

   Evet neden öyle oluyor acaba bende merak ediyorum

   Cevapla
   • umtku

    Çok moral bozucu

    Cevapla
    • musess

     Evet umtku moral bozucu ama ışıktan kaynaklanıyor sanırım…. Aynadan çekince daha uzak bir mesafeden çekiyorsun ve kas çizgileri daha net belli oluyor bence

     Cevapla
     • umtku

      Hımm birde flaşsız çekeyim olmadı birine çektireyim

      Cevapla
  • Erkan

   otofocus özelliği devre dışı kalıyordur muhtemelen o yüzdendir.

   Cevapla
 3. musess

  Teşekkürler koç aykut yazı için ben cardiox i çok eğlenceli buluyorum herşeyden olduğu için herhalde :) tony den beklentim yeni bir program esnekliği zirveye taşıyıcı bir şey keşke yapsa çok aşırı hareketler olsa söyle ayağı başa geçirmeli falan şu an ki dileğim bu

  Cevapla
  • :-)

   Gerçi Tony “daha zorunu” değil “daha kolayını” yaptı en son. 15 yıl öncesinin P90’ı (Ekstrem olmayanı) yenilendi. Bence de P90XX daha iyi olurdu; yani ekstremin de ekstremi!

   Cevapla
   • musess

    Evet hocam keşke yapsa ama 90 gün sonunda ne halde oluruz bilmiyorum yada her günün bitiminde :) yanına bir x daha almış halini düşünemiyorum şuan koç.

    Cevapla
   • UgurDUZLA

    X2 veya x3 bu sınıfa girmiyor mu ?

    Cevapla
    • Tam olarak öyle sayılmaz. Söz konusu vücut transformasyonu olunca, iPhone gibi düşünmeyin. 2, 1’den iyi olur, 3 de 2’den iyi olur gibi… Orijinal P90X(1)’in sonuçları hala günümüzde en iyi olandır.

     Cevapla
     • UgurDUZLA

      Dediğinize katılıyorum değişim olarak P90X kendi arasında da en iyisi ama bazı hareketler de özellikle karın hareketlerinde X2 ve X3 daha zor gibi gelmişti bana onun için sormuştum

      Cevapla
 4. Kardiyo-X benim takvimimde de var.

  Sadece ilk 1. ayda ama. Şimdi hocam benim de son cümlenizden sonra aklım karıştı :-) Bende kolaya mı kaçtınız :-) Yapardık zorunu da :-)

  Cevapla
  • Bak yaaa… :-) Sildirtmeyin bana 9. maddeyi :-) Yanlış anlaşılmış biraz galiba. Kardiyo-X’in programınızda olması ya da olmaması kötü ya da iyi bir şey demek değil. Cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz-kilonuz (vücut kitle indeksiniz), ve mevcut fitness performansınıza (barfiks & şınav sayısı) göre en doğrusu hazırlanmıştır.

   Cevapla
 5. Hocam beni kırmayıp, bu sefer fazla arayı açmadan yayınladığınız için teşekkürler :-)

  Programında yer almayan arkadaşları bilmiyorum ama Kardiyo-X benim programımda fazlasıyla karşımda var.

  Şimdi son maddeden sonra, acaba dedim bu kötü bir şey mi şimdi? :-)

  Ama eminim siz en doğrusunu düşünmüşsünüzdür. Hem Kardiyo-X çok keyifli, bazen programımda olmadığı günlerde bile yaptığım oluyor.

  Cevapla
  • Teşekkürler Emo,

   Geriye zaten 1 tane kaldı, Karın Parçalayıcı!

   Cevapla
   • Hocam yarisma hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz

    Cevapla

Yorum Paylaşınız