Neden Ketçap’ı Bıraktım?

Bugün yayınlanan Sehla’nın sigarayı bırakma yazısı “Sigara ve Ben” bana bir anlamda ilham kaynağı oldu. Ve bırakacak bir sigaram hiç olmadığı için, ben de “ketçap”ı neden bıraktığımı anlatmaya karar verdim!

Öncelikle, muhtemelen hakkımda bilmediğiniz bir gerçeği söyleyeyim. Bendeniz, zamanında neredeyse hiçbir şeyi ketçapsız yemeyen biriydim. Sabah-öğle-akşam hiç farketmez… Köfteyle, sucukla, kumpirle, patatesle, yeşil zeytin ile (!)… evet aklınıza gelip gelmeyecek herşey ile ketçap tüketirdim. Ne zararı olabilirdi ki? Sonuç olarak domatesten yapılıyordu ve domates rengiydi!

Sonra derken… günlerden bir gün Antalya’da, oldukça misafirperver bir seracı aile ile tanıştım, şans eseri. Başka bir kaç meyve sebzenin yanında, domates üreticisiydiler aynı zamanda. Mekanlarını gururla bana gezdirirlerken, bir köşedeki ezilmiş, büzülmüş, yüzüne bakılmayacak, hatta üzerinde kara sinekler uçuşan, domates (kalıntısı) yığınını gördüm. Sorduğumda, “onlar ketçaplık” dediler… Hem de Türkiye’nin belki de en büyük ketçap-salça üreticilerinden biri için… Şimdi bu, madalyonun bir yüzü oldu, aslında daha çok psikolojik yüzü. Çünkü, o gördüğüm yığının ketçap şişesine girmiş halinin, hijyene aykırı olduğunu düşünmüyorum. Ama bunun için ne kadar işleme tabii tutulduğunu da tahmin edebiliyorum. Şimdi gelelim, benim için daha önemli, madalyonun ikinci yüzüne…

Uzuuunca bir süredir, hem kendim hem de sizler için “şeker” konusunu araştırıyorum. Glukoz, fruktoz… pankreas… pankreasın salgıladığı insülin… insülinin hücrelerin kapılarını açması… arta kalan glukozun yağ hücrelerinde birikmesi… serbest yağ asitleri… vs…

Hatta sadece biyolojik araştırma ile yetinmedim, işin tarihsel boyutuna da daldım. 1955’te ABD Başkanı Eishenhower’in kalp krizi geçirmesi ile sadece ABD’nin değil, dalga dalga tüm dünyanın nasıl bir panik havasına büründüğünü, bu olaydan sonra “yağ (fat)” kelimesinin nasıl “tü kaka” olduğunu, marketlerdeki tüm paketlenmiş ürünlerde “yağsız – az yağlı” yazılarının popülerleşmeye başladığını (hala günümüzde de devam eder), sonra endüstriyel üreticilerin yağsız tadı “tahtaya” benzeyen ürünlerini satmak için nasıl şekere yöneldiklerini… vs. vs. şimdi detaylara girsem gerçekten sayfalar sürer (ve okumazsınız :-) Özetle, kimseye saygısızlık olmasın ama, “şeker” konusunda bilgim (ve nefretim) sanırım Canan Karatay Hoca’ya yaklaşmıştır!

Konuyu daha fazla dağıtmadan, ketçaba getiriyorum… Yine yukarıda bahsettiğim ve bahsetmediğim bazı sebeplerden, bugün diyelim bir Migros’a gittiğinizde, tüm raflardaki ürünlerin yaklaşık %80’i “şeker” içerecektir. Ve bu sadece, basbayağı şekerli olduğu belli olan ürünlerde değil, daha gizli pekçok üründe geçerlidir. Ketçap da bunlardan bir tanesi.

Ketçabın besin değerlerine baktığınızda, birinci sırada şeker ya da şekerin bir formu gelir. Üreticiler de artık akıllandıklarından, artık şekere sadece “şeker” demezlez, başka adlar da koymuşlardır. Fruktoz, Glukoz, Etil Maltol, Dekstroz, Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu, Laktoz, Sucroz… bunlardan sadece bazıları (benim bulabildiğim 57 tane farklı türü var), ki hepsi temelde aynı kapıya çıkmakta.

Bugün marketten rastgele alacağınız bir ketçabın içeriği az çok aşağıdaki şekilde olacaktır:

Ketçaptan sonra

Domates püresi, şeker, glukoz, sirke, tuz, aroma verici, soğan tozu, sarımsak tozu, acı biber suyu, antimikrobial madde, Sodyum Benzoat E-211, Potasyum Sorbat E-202, Askorbik Asit E-300, kıvam arttırıcı Guar Zamkı E-412…

Şimdi bu ketçabı, bir mikrobun ya da bakterinin yanına koysanız, o yemiyor! Siz de yemeyin! Dediğim gibi, çok yakında videolu – animasyonlu, çok sıkı bir “şeker” dosyası açacağız. Ama o zamana kadar siz ne kadar uzak dursanız yeridir. İyice dramatik olması adına o zaman diyelim ki… :-) Ketçap’tan Önce & Ketçap’tan Sonra! Daha doğrusu, Ketçap’ı Bırakmadan Önce & Ketçap’ı Bıraktıktan Sonra! Ben bıraktım, sıra sizde…

19 Yorum

 1. pi-pet

  Hocam blog da yan-yayınladığınız değişim fotoğraflarınızda ki şort aynı mı ?

  Cevapla
 2. hayko55

  Hocam size gene mesaj attim gene gormediniz heralde :D

  Cevapla
  • Evet, şimdi gördüm ve cevap verdim :-)

   Cevapla
 3. Eren

  Ah o pizzaların üstüne acımasızca dökülen ketçaplar.. 43. günüm ve hiç yemedim henüz :) Hocam bu arada cevapla butonları kalktı mı ? Ben de gözükmüyor ?

  Cevapla
 4. Yeni okuyabildim, süper bir yazı olmuş hocam. Ben de “eski” ketçap severlerdenim, dendim…

  Cevapla
 5. musess

  Elinize sağlık koç aykut harika bir yazı olmuş ben pek yemem almıyorum alamayınca yenmiyor… Ketçap yerine yoğurt harika bir Sos oluyor biraz kırmızı biber ve kekikle ketçapta ne çok iğrenç :)

  Cevapla
  • Oooo kesinlikle. Közlenmiş kırmızı biber, yoğurt ve sarımsak… Tabii çok yanıma yaklaştırmıyor ama mmmm-mükemmel…

   Cevapla
 6. Ketçap likopen kaynağıdır, yeyin arkadaşlar !! :-))

  Cevapla
 7. UgurDUZLA

  Bende aşırı derecede ketçap ve özellikle MAYONEZ canavarıydım yahu mercimek yemeğine bile ketçap ve mayonez sıkar yerdim hatta ara öğünüm ekmek arası ketçap mayonezdi :D çok da sevimli oluyor keratalar ama sonucunda 120 kg biri olup çıkmıştım

  Cevapla
 8. Erkan

  Evde yaptığınız ketçap,mayonez,reçel vs vs hiçbiri hazırına niye benzemiyor?
  Çünkü hazır olanında “AROMA VERİCİ” var. Bu da genelde MSG ( monosodyum glutamat) oluyor ki, bir çilek reçeli naıl olur da çilekten daha lezzetli olabilir sorusunun cevabı burda. MSG ile alakalı bir başlık vardı zannediyorum.

  Cevapla
 9. Toy

  Yazı için teşekkür ederiz hocam.Aslında hazır paketli hiç bir şey tüketmemek en iyi çözüm.Fakat şimdilerde herkes hazır tüketimden yana :/

  Cevapla
 10. The Rock

  Hocam bir de ketcapdan önce ve sonra yazisi olmamış bence yanlış anlaşılabilir. Ketcabi bırakmadan önce ve sonra olsaydi daha bi güzel olurdu heralde :)

  Cevapla
  • Haklısın :-) Şimdi yazının son paragrafına ekledim. “Ketçap’ı Bırakmadan Önce & Ketçap’ı Bıraktıktan Sonra” diye… :-)

   Not: Tabii ki bu işin abartısı, yani genel olarak şekeri bırakmanın etkisi sonuçlarda çok büyüktür ama orada sağlam 90 günlük P90X var sonuçta!

   Cevapla
   • The Rock

    Hocam o fotoğrafınız ilk turdan sonraki haliniz mi

    Cevapla
    • Evet (moral bozmak gibi olmasın :-)

     Ama aslında baktığınızda mesela bir Teoman’ınkinden daha iyi sayılmaz.

     Cevapla
     • The Rock

      Dicek söz bulamıyorum Aykut hocam. Demek ki isteyince oluyormuş, daha bi hırslandım şimdi :)

      Cevapla
 11. The Rock

  Ketçap yerine salça kullansak nasıl olur hocam :)

  Cevapla
 12. Ha unutmadan, yazıda bahsetmeyi unutmuşum ama, bir de “ketçap likopen kaynağıdır, yeyin” diyenler var… Allah aşkına gidin likopeninizi rafine şeker içermeyen bir kaynaktan alın!

  Cevapla
  • sehla

   aykut hocam,

   resimleri tam yer değistirip, sigaradan önce ve sonra yapalım mı?
   :))

   Cevapla

Yorum Paylaşınız