Neden Dümdüz Bir Karın için Plank?!

İsterseniz öncelikle Plank Pozisyonu nedir, onu açıklamakla başlayalım. Plank Pozisyonu ya da Plank Hareketi, oldukça popüler bir izometrik antrenman öğesidir. İster avuç içleri, isterseniz dirsekler ve de ayak uçları üzerinde, vücudunuzun düz bir hat çizerek, sabit tutulması ve varyasyonları şeklinde gerçekleştirilir.

Plank hareketi, vücudumuzun ön tarafında bulunan ve üst vücut ile alt vücudu birbirine bağlayan “midsection” ya da “core” olarak tabir edilen, karnı da içine alan bölgedeki kasların kuvvetlenmesini sağlar. Aşağıdaki ayrıntılı görselde, Plank Hareketinde hangi kasların çalıştığını daha net olarak görebilirsiniz. (İlgilenenler için tam olarak; Rectus Abdominus, Transverse Abdominus, Obliques, Pectoral, Serratus, Quadriceps, Sartorius ve Tensor Fasciae Latae kasları. Evet hepsi de aynı anda!)

P90X Programı, neredeyse tüm egzersizlerinde (1, 3, 4, 7, 8, 9 ve 10 no’lu DVD’ler) çeşitli Plank Pozisyonu varyasyonlarını içermektedir. 90 günlük programınız boyunca 29 ya da 30 kere karşınıza çıkacak Karın Parçalayıcı egzersizi ile de birleşince, P90X mezunlarının neden özellikle dümdüz bir karına ve dolayısıyla çok gösterişli sonuçlara ulaştıkları bu şekilde açıklanabilir.

Son olarak, P90X’te Yoga’yı, adından dolayı sadece “Yoga” sanan ve programdan saparak atlayanlar için, içinde barındırdığı sayısız Plank varyasyonları ile dümdüz bir karın ve de genel sonuçlarınız üzerinde ne kadar etkili olacağını bir kez daha hatırlatalım.

İşte bu yüzden diyoruz ki; belki de daha önce hiç sahip olamadığınız dümdüz bir karın istiyorsanız, cevabı uzaklarda aramayın. Çünkü cevabı Plank’te ve P90X’in içinde gizli.

Plank Pozisyonu

6 Yorum

 1. Pınar BAYTAR

  Ben artık çoğu harekette karnımı hissediyorum.ilk günlerde pek hissetmiyordum :)

  Cevapla
 2. mengilli

  ben de size katılıyorum sevgili hocam ve arkadaşım.Bende daha önceden giymiş olduğum 12-15 gömlek ( bu arada Tony nin lafı incelmek için) ve de pantolonları yeniledim ve de daralttım bazılarını.İnanın o göbekten kurtulunca ben de de hafifleşme ve hareketlerde hızlanma oldu.Öğrencilerim ve öğretmen arkadaşlar bile hergün bi laf söylüyor.Değişiklik gerçekten iyiymiş.Bu arada Aykut hocam 120 yi geçtim.Hala fotoları gönderemedim size.gör.

  Cevapla
  • Sonuçlara ve aldığınız iltifatlara çok sevindim :-) Ve fotoları bekliyorum…

   Cevapla
 3. Kesinlikle çok doğru. İlk günkü Merkez Sinerjik ve de sonrasında Yoga’dan sonra karın kaslarımın ağrıdığını çok net hissettim. Bu tabii dayanılmayacak bir ağrı değil de, P90X’in işe yaradığını gösteren bir ağrıydı.

  Şimdi 35. günümdeyim ve yıllardır olmayan kotlarımın içine girebiliyorum :-) Kesinlikle dümdüz bir karın, bir kıyafeti en iyi gösteren şey. Yani omuz ya da kollar ne kadar gelişmiş olursa olsun, önden giden bir göbek herşeyi bozuyor.

  İnanın artık Koton’a ya da başka bir sevdiğim mağazaya gittiğimde, her denediğim o kadar yakışıyor ki hepsini almak istiyorum. (Ocağıma incir ağacı dikeceksin P90X :-)

  Cevapla
  • Yorumun için teşekkürler Mesut.

   P90X ile henüz 35. gününde bu duyguları yaşaman çok güzel. Devamında daha da iyi olacaktır.

   Bence de dümdüz bir karın, bir insanın kendine yapabileceği en iyi şey. Tabii ki tüm kıyafetleri artık çok daha fazla yakışacaktır ama bir de göbek bölgesinde taşınan her kilonun, sırta 7 kat yük bindirdiğini düşünün. Düz bir karın sizi sadece daha estetik değil, çok daha da sağlıklı ve enerjik yapacaktır.

   Cevapla
   • Pınar BAYTAR

    hocam bu gidişle bende six pack çıkıcak galiba :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız