“Müzik” ile Daha Etkili Sonuçlar Mümkün mü?

Müzik… Ruhun gıdasıdır demiş atalarımız. Bu güzel söylemin de ötesinde, müziğin insan beyni üzerindeki etkileri artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. 10 yaşında çocukluğunuzdaki mutlu bir dönemden kalma bir ezgi, yıllar sonra bile sizi saniyeler için o döneme geri götürüp, aynı şekilde o mutluluğu hissetmenize yetebilir; bu duyguyu muhtemelen yaşamışsınızdır. Peki, duygularımızı bu kadar yakından etkileyen “müzik” elementi, egzersizlerde de daha iyi performans göstermemiz için kullanılabilir mi? Kesinlikle evet!

Dickinson Üniversitesinde, Doktor Christopher Capuano başkanlığında yapılan bir deneyde 6 ay boyunca, obez kadınlardan oluşan bir grup incelenmiş. İncelemedeki tüm kadınların 1,500 kalorilik bir diyet ve haftada 3 gün tempolu yürüyüş yapması sağlanmış. Grubun yarısından, yürüyüşleri sırasında kulaklıktan istedikleri müzikleri dinlemesi istenirken, diğer yarısı içinse herhangi bir müzik dinleme söz konusu değilmiş. Sonuç… Müzik dinleyen grupta aynı koşullar altında verilen ortalama kilo -16 iken, müzik dinletilmeyen kontrol grubunda bu rakam ortalama -8 kiloda kalmış.

Bu deneyin sonuçlarını “inanılmaz” bulanlarınız olabilir ama aslında hayatının herhangi bir döneminde bir spor salonunda “Spinning” dersine katılan ya da en azından bir spinning dersinin önünden geçen bile, müziğin ne denli etkin oluğunu hissedebilir. Son ses tempolu bir müziğin eşliğinde, 100 kilo bile olsa, kan ter içinde yarın yokmuşcasına, son sürat pedal çevirenler…

Müziğin etkisi, algınızı egzersizin negatif yönlenlerinden uzaklaştırarak, bir nevi dikkatinizi pozitif yönde dağıtmasından geçer. Uzmanlar neden “dışarıda” koşmak ile bir koşu bandında koşmanın aynı olmadığını söylerler? Çünkü diyelim açık havada bir göletin çevresinde koşarken, algınızı başka yönlere çekecek; kuş cıvıltıları, manzara, temiz hava, tam bir daireyi tamamlama hedefi gibi dış etmenler, yürüyen bir bantta sadece adım atma hissine göre çok daha kuvvetlidir ve bu da tıpkı yukarıdaki örnekte olduğu gibi performansınızı şüphesiz etkileyecektir.

Egzersiz için günde 1 saat gözünüzde mi büyüyor? Müzik, o zamanın kesinlikle daha hızlı geçmesini sağlayacaktır. P90X egzersizlerinde müzik tempolarının egzersizin şiddetine göre azalıp artacak şekilde ayarlanmış olduğunu da hatırlatalım. Ya da TV’nizin sesini tamamen kapatarak, başka istediğiniz herhangi bir müzik eşliğinde egzersizlerinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki deney ve yapıldan diğer tüm araştırmalar yalan söylemiyorsa, müziğin performansı arttırıcı etkisini siz de keşfedeceksiniz demektir.

Müzik Brasil

2 Yorum

  1. SerdarD

    Günaydın Hocam :-)

    Bu aslında benim sırrımdı. Sırrımı ifşa etmişsiniz, olsun :-) Müziksiz cardio yapmam. Yoga’da da kendi müziğimi kullanıyorum söylemesi ayıp.

    Cevapla
  2. Gaza gelmek için Eminem’den ‘Till I Collapse’, ‘Lose Yourself’, ‘The Way I Am’ ve Fort Miner’dan ‘Remember The Name’ biçilmiş kaftandır :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız