Motivasyon Üzerine…

P90X-Türkiye olarak 2 yılı aşkın bir süredir, öğrendiğimiz tek bir şey var ise o da, insanların P90X’i zor olduğu ya da sonuç alamayacaklarına inandıkları için değil, temelde sadece ve sadece motivasyon eksikliği yüzünden bıraktığıdır. Zira, ne dünyada ne de Türkiye’de P90X’i bitirip de sonuç almayan henüz yoktur!

Bazı fitness posterlerinde ya da spor salonu muhabbetlerinde kulağınıza çalınmıştır; “sonuç almanın %50’si egzersiz ise %50’si de beslenmedir” vs. diye… Bu yüzdeler de habire değişir zaten. Biz ise ısrarla söyleriz ki, sonuç almanın %100’ü önce motivasyondur.

Aslında düşünürseniz, hayatta hemen her şeyin kaynağı motivasyondur. Zamanın tüm yokluklarına rağmen Çanakkale Savaşı’nı zaferle kazandıran da, UEFA Kupasını Galatasaray’a kazandıran da (buna birazdan değineceğiz)…

Peki motivasyon için bir numaralı kural nedir derseniz, o da önce “amacınızı” net bir şekilde belirlemektir. Herkesin P90X gibi ekstrem bir programa başlama amacı farklıdır. Kimi; aylar sonra katılacağı bir nikah ya da daha önemlisi kendi nikahı için, kimi yeni doğan evladına ileride daha fit ve iyi bir örnek olabilmek için, kimi onun poposuna tekmeyi vuran eski sevgilisini morartmak için, kimi onu habire tartaklayan okuldaki kötü çocukların karşısına Karate Kid gibi dikilebilmek için, kimi artık aynada görmekten nefret ettiği bedeni değiştirmek için… Bu liste sayfalarca da uzatılabilir. Ama işin özü, amacınız kafanızda ne kadar net ise, devamındaki motivasyonunuz da o kadar net olacaktır.

İşte P90X’lerinin ilk turunu inanılmaz başarıyla bitiren kişiler bile (bu sitede örneklerini bulabilirsiniz, ki eminim yorumlar kısmında da bunu belirteceklerdir), hemen bir ivme ile başladıkları ikinci turlarının başlarında, genellikle bir motivasyon düşüklüğü ile pençeleşirler. Bunun yegane sebebi, ilk turlarındaki amaçları ne ise, sonunda ona ulaşmış ya da oldukça yaklaşmış olmalarıdır. Ve kendinize aynı kuvvette yeni bir amaç belirlememişseniz, o önceki motivasyonunuz gidecektir. Bu yüzden ister ilk kez başlıyor olun, ister ikinci-üçüncü turunu yapan bir P90X gediklisi olun, her durumda kuvvetli bir amacınız belirlenmiş olsun; bu da motivasyonunuzu sürekli kılacaktır.

Şimdi yukarıdaki örneğe değinelim. Aşağıdaki kısa videoda UEFA Finali öncesi Galatasaray soyunma odasında, teknik direktör Fatih Terim’in futbolcularıyla konuşmasını bulacaksınız. Herkes Fatih Terim’in zaten nasıl bir motivasyoncu olduğunu bilir ama, karşı taraf olan İngilizler kupayı kendilerinin kazanacaklarından emin, muhtemelen ayna karşısında saçlarını jölelerken, aynı anda diğer soyunma odasında böyle bir motivasyon patlaması, beraberinde çok farklı sonuçlar getirir; getirmiştir de…

Örneğimizden devam edelim… Aynı oyuncular o inanılmaz kupa zaferinden sadece bir hafta sonra, bu sefer Türkiye Kupası finalindedir, Diyarbakır’da. Ne olmuştur? Bir Avrupa kupası kazanılmıştır, kafalardaki o en büyük amaç gerçekleşmiştir (P90X’in ilk turunun mükemmel başarıyla bitirilmesini hatırlayın). Muhtemelen bu sefer maç başlamadan Galatasaray’lı oyuncular ayna karşısında saç jölelemiş (bu arada yıl 2000, saç jölelemek daha bir moda!), maçın birinci yarısı da tel tel dökülmüştür. İşte aynı Fatih Terim’in aşağıdaki videosu, o tel tel dökülünen ilk yarının ardından, devre arasında çekilmiştir…

İşte bu motivasyon aşısından sonra, ikinci yarıyı tahmin etmek çok zor değildir… Galatasaray, Antalyaspor karşısında sürekli geriden geldiği maçı 5-3 kazanarak kupayı almıştır. Ve Fatih Terim’in o motivasyonu da fenomenleşmiştir. Peki aynı Fatih Terim keni amaçlarını yitirdiğinde, yani motivasyon gittiğinde ne olur? Onu da görüyoruz…

Sonuç olarak siz de bu yazıyı okuyorsanız, bundan çıkarmanız gereken kıssadan hisse; motivasyondur. Kendinize önce sağlam bir “amaç” seçin, o beraberinde motivasyonu getirsin. Çünkü motivasyon, istediğiniz sonuçları ve başarıyı %100 getirmeye yetecektir.

11 Yorum

 1. hakan59

  Hayatimda yaptigim en kotu sey belki programi 2 haftayi gecti yapmiyorum. Araya sinavlar girdi eve kopek filan aldim hep bi bahane uydurdum halbuki degisim cok iyi ilerliyodu ama bugun 1. Gunden baslicam ne olursa olsun birakmaya hic niyeyim yok

  Cevapla
 2. Biliyorum bu yazının asıl amacı o değil ve futbolu bu güzel siteye bulaştırmak istemiyorum ama… Şu anda Galatasaray-Arsenal maçını izliyorum da, daha 29 dakikada 0-3 oldu… Nereden nereye…

  Cevapla
 3. Erkan

  Gelde motive ol. Plyo yu ilk defa 10/10 performansla yapip bonus raund icin su molasi verdim.kendi kendimi tebrik ederken pencere pervazina ilisip siseyi kafama dikmemle sicramam bir oldu. Laminat parkenin supurgeliginden bir adet keskin basli civi cart diye topuguma girdi. Yarin yapan ustayi sabah ilk is olarak is yerinde ziyarete gidecegim. Civi ince basli oldugu icin topugumu deldi. Bi kac damla kan ve dis agrisi gibi sizi… p90x oldurur… sakin yapmayin :-)

  Cevapla
  • Ustaya Kenpo-X ten mi bahsedeceksin Erkan? :-)

   Cevapla
   • Erkan

    Biraz bahsettim kendisine, ilgisini çekti. :-)

    Cevapla
 4. umtku

  Aynen 2. Turda çok fazla adapte olamama ragmen asıl hedefime henuz ulaşamadığım için yapıyorum.. ilk belim incelse diyordum inceldi şimdi kollar biraz daha hacim alsın diyorum :)

  Cevapla
 5. teoman.T

  Cok kotu bir ornek verilmiss oyuzden bunaa bisey diyemiyorim hocam …

  Cevapla
 6. Erkan

  Hedefe ulaştıktan sonra motive olmak için yeni hedef lazım. O da biz de yok, daha ilk turu bitiremedik. O yüzden bu konuda söyleyecek bişeyim yok :-)

  Cevapla
  • Sizin ilk hedef vardı aslında (çiftli hanelere inmek); o ufukta belirdiği için motivasyon düşüşü oldu belki de kim bilir.

   Mesela ben Musess ve Teoman’ın ikinci tur başlarında da yukarıda anlattığıma benzer bir motivasyon düşüşü yaşayabilme ihtimallerini gördüğüm için yazıda bahsettim.

   GS’nin o dönemde UEFA kupasını kazanmasıyla ilgili, “motivasyon değil, orta sahanın arı gibi koşmasıdır” diyenler olabilir. Ben de diyorum ki, Çanakkale’de bir insana mervi kovanı taşıtan da (gerçek ya da myth bilinmez), futbolcuyu normalin 5 katı koşturan da yine motivasyondan başkası değildir.

   Cevapla
   • musess

    Kesinlikle motivasyon kaybı oluyor hocam :) ben daha Amacıma ulaşamadan yaşadım sanırım bunu flag yapamıyor ve istediğim gibi barfix ve amut yapamıyorum tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer Kürkçü dükkanıymış ben tilki tony dükkan amaç tamamlanmadı ne kadar erken gelirsem o kadar karda olurum

    Cevapla
 7. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız