Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 09/12/2014 – Saat: 15:52

Konu: –

Email: 

Son 1 aydır P90X'de Plyometrics, Yoga vs yapmıyorum. Sonucunda göbeğim ile popom büyüdü. Popom aynı kadın poposuna benzemeye başladı, moralim çok bozuk hocam. Plyometrics Cardio yapmadığımdan mı oldu bu acaba.  

Ectomorflar cardio yapmamalı diye bir yazı okumuştum ancak çok kötü sonuç aldım. Poposuz, üst vücut daha belirli bir vücut nasıl elde edebilirim? Yemek yemeye korkuyorum artık, bana bi çözüm verin nolursunuz.

Ve Cevabı…

Tarih: 09/12/2014 – Saat: 16:56

Konu: Re:

Email: Merhabalar Müçtehit,

Senden de izin alarak sorunu “Günün Email”ine taşıdım ki, daha ayrıntılı cevap verebilirim. Öncelikle, bir yerde “Ectomorf’lar kardiyo yapmamalı” diye bir yazı okudun diye bu kilit egzersizleri çıkararak P90X’inin yapısını bozman son derece yanlış olmuş.

En başından alalım; Ectomorph, Endomorph ve Mesomorph diye adlandırdığınız vücut tiplerinin fikir babası, 1898 doğumlu William Sheldon adlı bir fizyologdur. Doğum tarihini özellikle yazdım ki, teorinin ne kadar eski olduğunu biraz tahmin edin diye. Dürüstçesi, o günlerden bu günlere çoook şey değişti ve artık bu vücut tipleri teorisi, otoriteler tarafından ciddi derecede sorgulanmakta.

Benim naçizane tavsiyem, öncelikle bu vücut tiplerine çok kafayı takmamanız. Bu, insanları daha çok “atalet” durumuna yani pasifliğe yönlendirecektir. Örneğin Ektomorf olduğuna inanan biri, “benim kas kütlesi kazanmam zaten zor, en iyisi kardiyo yapmayayım” diye yanlış bir düşünceye kapılacaktır, ki sizin örneğinizde olan da aynen bu. Tek bilmeniz gereken, vücut tipi teorisinden bağımsız olarak, isterseniz kas da kazanabilirsiniz, yağ da yakabilirsiniz, yağ da bağlayabilirsiniz. Siz vücudunuza ne verirseniz, ne yaptırırsanız, vücudunuz da yanıt verecektir; bundan şüpheniz olmasın.

İkinci olarak, bahsettiğiniz “artık yemek yemeye korkar oldum” durumu da yanlış. Daha önce de çok bahsettiğim gibi, ne kadar az yemek, o kadar iyi yağ yakmak demek değildir. Neredeyse tam tersi daha doğrudur! Vücudunuzu uzun periyotlar boyunca beslememek, sizi Kıtlık Moduna (Starvation Mode) sokar ki, bu da eşittir yağ depolamaktır. Bahsettiğiniz poponuzun yağlanması, bunun habercisidir.

Tavsiyem… P90X Programı’nızı bu şekilde modifiye etmeyin. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Program, sizin için herşeyin düşünüldüğü ve %100 başarılı bir program. Ne kardiyoları yapmaktan korkun, ne de (sağlıklı) yemek yemekten… O zaman gidişatın pozitif yönde nasıl değiştiğini çok kısa sürede fark edeceksiniz.

Başarılar,

Aykut

1 Yorum

  1. Bir yorum da buraya. Galatasaray 29 dakikada 3’lük olunca moralim bozuldu, kapattım televizyonu, kendimi P90X’e verdim.

    Ben de bu vücut tiplerini hep duyarım da neyin ne olduğunu bilmem. Bilmemiz gerekir mi hocam?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız