Masa başında yapabileceğimiz kolay egzersizler

Arkadaşlar Merhaba… Ofiste ve arabada çok vakit geçiren biri olarak her zaman ağrılarım olmuştur. Önceden bunun için çok tavsiyeler alır ama uygulamazdım. P90X Ailesine katıldıktan sonra sporun ve sağlığın önemini daha iyi anladım.

Sağlıklı yaşam ve fitness konularını araştırırken, hareketsiz çalışma ortamlarında oluşan bu ağrılar ile ilgili egzersizleri de araştırmaya başladım. Bu konu ile ilgili bulduğum bazı pratik ama etkili bilgileri sizinle de paylaşmak istiyorum. Siz de ofiste çalışıyorsanız ve mesai süresinde hareketsizlikten dolayı ağrılarınız oluyorsa ve bu ağrılara bazı zamanlarda dayanamıyorsanız, bu egzersizler umarım sizin de işinize yarar. Bu bilgileri Fizyoterapist Hürkan Akkuzu’nun hazırladığı bir yazıdan alıntı yapıyorum.

İşte, yarım saatte bir, sadece 1-2 dakika harcayarak, birçok hastalığın önüne geçmenizi sağlayabilecek, 7 masa başı egzersizi:

1. Hareket 

Parmaklarınızı gergin hissedecek kadar açın, 10 saniye öyle kalın, gevşetin, ellerinizi gergin bir pençe şekline getirin, 10 saniye öyle kalın, gevşetin. Bu egzersiz el, bilek ve önkoldaki kasları gevşetir.

2. Hareket

İki elinizin parmaklarını birbirine geçirin, avuçlarınız karşıya bakacak şekilde, omuz seviyesinde, kollarınızı ileriye doğru uzatın, kollarınızda ve omuzlarınızda hafif bir gerginlik hissedene kadar esneyin,10-20 saniye öyle kalın, gevşeyin. Bu egzersiz kollarınızdaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları esnetir.

3. Hareket

Boynunuzun arka kısmını esnetmek için başınızı öne doğru eğin, 10-20 saniye öyle kalın. Ağrı değil, hafif bir gerginlik hissedecek kadar esneyin, başınızı dik duruma getirin ve derin nefes alın. 3 kez tekrar edin. Bu egzersiz, boynunuzun arkasındaki gerginliği azaltmak için idealdir.

4. Hareket

Sandalyede düzgün bir şekilde otururken, boynunuzun sağ tarafında hafif bir gerilme hissedene kadar, çenenizi sol omzunuza doğru yaklaştırın. 10-20 saniye öyle kalın, aynı hareketi sağ tarafa doğru yapın, sola ve sağa birer kez daha tekrar edin. Bu egzersiz, boynunuzun yan taraflarındaki kasları esnetir.

5. Hareket

Sandalyede düzgün bir şekilde otururken, sanki kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışır gibi, başınızı yavaşça sola doğru eğin. Boynunuzun sağ tarafında, ağrı değil hafif bir gerilme hissedene kadar esneyin, 10-20 saniye öyle kalın. Aynı hareketi sağ tarafa doğru yapın, sola ve sağa birer kez daha tekrar edin. Bu egzersiz, boynunuzun yan taraflarındaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları esnetir.

6. Hareket

Düz karşıya bakarken, boynunuzda ve omuzlarınızda hafif bir gerilme hissedene kadar, omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın 5 saniye öyle kalın. Omuzlarınızı gevşetin ve derin nefes alın. Aynı hareketi 2-3 kez tekrar edin. Bu egzersiz, boyun ve omuz kaslarını gevşetecektir.

7. Hareket

Sol kolunuzu sağ omzunuza koyun ve başınızı sola doğru çevirin. Sağ elinizle sol dirseğinizi tutarak yavaşça ve hafifçe sol kolunuzu arkaya doğru ittirin. Sol kolunuzda ve omzunuzda hafif bir gerilme hissedecek kadar ittirin. 10-20 saniye öyle kalın. Aynı hareketi öbür tarafa doğru yapın. Bu egzersiz, kollarınızdaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları gevşetecektir…

3 Yorum

 1. Ece

  Merhaba İsmail ..

  Güzel tavsiyeler gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş …
  Fakat en büyük isteğim masa başında çalışmaktan kurtulmak gerçekten bana göre değil doğama ruhuma ters masa başında çalışmaktan cidden mutsuzum ..
  En büyük isteğim doğayla iç içe bir işim olsun hareketi bol olsun ve özgür olayım :))
  Eşofmanları mı spor ayakkabılarımı giyip özgürce istediğim gibi çalışabileyim :)

  Cevapla
 2. Merhaba İsmail,

  Yine bu güzel paylaşımın için teşekkürler. Ben de uzun yıllar masabaşı işte çalıştığım için bu tip egzersizler uygulamış ve çok faydasını görmüştüm.

  Aslında yine siteye taşımak istediğim “Stomach Vacuum” adlı çok etkili bir masabaşı karın egzersizi var. Gerçekten karnın iç duvarlarını çalıştırıp dümdüz bir karına sahip olmak için en etkili harekettir. Ama onu şimdi buradan açıklamayayım. Kendi başına özel bir Blog yazısını hak ediyor :-)

  Cevapla
  • BBatuhan

   Stomach Vacuum gerçekten merak ettim hocam bekliyorum blogunuzu :D

   Cevapla

Yorum Paylaşınız