90 Gün Boyunca Motivasyon

90 günlük vücut transformasyon programının en zor kısmı, bu süre boyunca motive kalabilmektir. Kişi, genellikle başlangıçta çok heveslidir. Kendini tüm orduya karşı koyabilecek Cüneyt Arkın gibi hisseder, ya da bir Sparta’li gibi (Isparta değil :-)

İlk gün bomba gibi geçer, ikinci gün de, hatta üçüncü… Ama genellikle ilk hafta mutlaka bir gün çalışma atlanır, herhangi bir sebepten dolayı. Dolayısıyla takvim karışmaya başlar! O egzersizi komple atlamalı mı, ertesı gün iki kere yapılarak kurtarılmalı mı, yoksa bir gün gecikmeli olarak kalınan yerden devam mı edilmeli?…

Gördüğünüz gibi, çok iyi dizayn edilmiş bir program olmasına rağmen, kafalar karışmaya başlamıştır bir kere. Oysa ki programın güzelliği ve işe yararlığı, basit olmasında ve her aşamada tam olarak ne yapacağınızı size söylemesindedir. Aynı senaryoyu defalarca ve defalarca gördüğüm için çok iyi biliyorum ki, atlanan bir gün iki güne, iki dörde, dört… şeklinde tüm motivasyonun kaybolması ile son bulacaktır!

Tabii ki yoğun hayat temposunda, kadın ya da erkek, plandan çıktığınız ve atlamak zorunda kaldığınız günler olacaktır. Benim tavsiyem, eğer atlanan gün sayısı bir ya da iki ise, o günleri atlayıp takviminize denk gelen günden devam etmenizdir. Böylece vücut (ve beyin) bir spor yapma rutini oluşturacak (Pazartesi-Çarşamba ağırlık çalışılır, Perşembe’leri Yoga yapılır gibi) ve bu kesintiye uğramayacaktır. Sonra o atlanan egzersizleri boş bir haftasonunuzda ya da kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir günde, sabah ve akşam olarak iki egzersiz yaparak her zaman kapatabilirsiniz.

Unutmayın ki,  psikologların da dediği gibi, bir alışkanlığı yenmenin ya da kazanmanın en zor zamanı ilk 28 gündür. Eğer size verilen programı ilk 28 gün boyunca pes etmeden yapmayı başarabilirseniz, emin olun sonrasında daha fazlasını kendiliğinden isteyeceksiniz.

1 Yorum

  1. Mehmet

    Sormadan bir soruma cevap almış oldum ;)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız